English | فارسی

آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان – ریسک‌ها و فواید – بخش اول

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان بسیار رایج است. اما تصمیم‌گیری درباره مصرف این داروهای قوی نباید دست‌کم گرفته شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان – ریسک‌ها و فواید - فارمد

آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان

 اما موقعیت‌های مختلفی هست که آنتی‌بیوتیک‌ها برای امنیت شما و نوزاد ضروری هستند. در این موارد، فواید استفاده بسیار بیشتر از ریسک‌های بالقوه است.
اما روزبه‌روز شواهدی در سراسر جهان به دست می‌آید که نشان می‌دهد این داروهای قوی در آینده به سلامت نوزاد آسیب خواهد رساند. پزشک شما باید هنگام تجویز آنتی‌بیوتیک در طول درد زایمان همه عوامل را به‌دقت مدنظر بگیرد. همچنین می‌توانید با کسب آگاهی از علت استفاده آن‌ها و فواید و ریسک‌هایی که در شرایط مختلف دارند، نقش فعالی در چگونگی مراقبت‌هایی که از شما صورت می‌گیرد داشته باشید.

در چه صورتی ممکن است در طول درد زایمان به من پیشنهاد شود که آنتی‌بیوتیک مصرف کنم؟

آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت استفاده می‌شوند. آن‌ها یا باکتری‌ها را می‌کشند یا از تکثیر و رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

  • استروپکوک گروه B (GBS): اکثر زنان در هفته 36 بارداری برای تشخیص GBS آزمایش می‌شوند. اگر جواب آزمایشتان مثبت باشد به شما توصیه خواهد شد که در طول درد زایمان آنتی‌بیوتیک تزریق کنید تا احتمال آلوده شدن نوزاد به GBS کاهش یابد.
  • درد زایمان زودرس: یکی از علل درد زایمان زودرس عفونت است، بنابراین شاید برای توقف درد زایمان یا کمک به از بین بردن عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز شود. تحقیقات نشان داده است که وقتی عفونت در بدن مادر بیشتر شده استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها وقتی غشاها پاره نشده بودند تأثیر آن بر نوزاد بیشتر شده است. اما ریسک مرتبط با استفاده از آنتی‌بیوتیک را برای نوزاد افزایش می‌دهد.
  • غشاهای پاره: بیمارستان‌ها معمولاً سیاستی دارند که اگر غشاها پاره شد برای جلوگیری از عفونت رحم یا کیسه آمنیوتیک (کوریوآمنیوتیس) آنتی‌بیوتیک استفاده کنند، خصوصاً اگر وضعیت GBS نامعلوم بود. بازه زمانی مجاز در بیمارستان‌ها متفاوت است اما اکثر بیمارستان‌ها ترجیح می‌دهند حدود 24 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب، و اگر نشانه‌ای مبنی بر درد زایمان نبود، آنتی‌بیوتیک را استفاده کنند.
  • سلامت مادر: اگر در طول درد زایمان دمای بدنتان بالا باشد احتمالاً به شما توصیه خواهد شد که آنتی‌بیوتیک تزریق کنید حتی اگر علت تب مشخص نباشد. با آن کار تلاش می‌شود که از انتقال هرچه شما به آن مبتلا هستید به نوزاد جلوگیری شود.
  • پروفیلکتیک (به‌قصد پیشگیری): در برخی شرایط شاید برای پیشگیری به شما آنتی‌بیوتیک تزریق شود، مثلاً آماده شدن برای سزارین. امید می‌رود که با این کار ریسک عفونت بعد از جراحی کاهش یابد.

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها عوارض جانبی دارند؟

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌اندازه‌ای رایج است که ما معمولاً در استفاده از آن‌ها تردید نمی‌کنیم. در اکثر موارد، به ما گفته می‌شود که عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک سلامت ما و نوزادمان را به خطر می‌اندازد. حدود 10% زنانی که به آن‌ها آنتی‌بیوتیک تزریق شده، واکنش خفیفی به شکل دانه‌های روی پوست داشته‌اند. از هر 10000 زن در طول درد زایمان، یک نفر دچار آنافلاکسی می‌شود که واکنش آلرژیک مرگ‌آوری به پنی‌سیلین برای درمان GBS است.
دریافت آنتی‌بیوتیک در طول درد زایمان بر تجمع باکتری‌ها  در بدن نوزاد تأثیر می‌گذارد. این باکتری‌ها برای سیستم ایمنی بدن حیاتی هستند. اعتقاد بر این است که ایجاد اختلال زودهنگام در این روند، ریسک ابتلای کودک به برخی از بیماری‌ها را در آینده افزایش می‌دهد. احتمال بیشتری می‌رود که در بدن نوزادانی که در بیمارستان بوده‌اند و با پرسنل بیمارستان تماس داشته‌اند، باکتری‌های بد تجمع کنند. یکی از دلایلی که برخی زنان ترجیح می‌دهند در خانه زایمان کنند همین است.
یکی از مشکلات جدی‌تر که امروزه با آن مواجه هستیم، مقاوم شدن باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌هایی است که برای درمان آن‌ها به‌کاربرده می‌شوند. باکتری‌های مقاوم حتی زمانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌شود، می‌توانند به بقای خود ادامه دهند و تکثیر شوند. امروزه مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از مشکلات مهم در بهداشت و سلامت است و مقامات بهداشت و سلامت معتقدند که با عدم تجویز بیش‌ازاندازه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان از آن جلوگیری کرد.

برچسب ها: