English | فارسی

آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان – ریسک‌ها و فواید – بخش دوم

در مطلب قبل به نکاتی در رابطه با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان اشاره کردیم. در این مطلب نیز به ادامه‌ی این موارد می‌پردازیم.

آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان – ریسک‌ها و فواید - فارمد

استافولوکوک اورئوس (MRSA) به یکی از مشکلات بزرگ مقامات بهداشت و سلامت تبدیل شده است. زنانی که به آنتی‌بیوتیک نیاز دارند در خطر ایجاد مقاومت باکتریایی در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها هستند و نوزادانشان را هم در این خطر قرار می‌دهند. تزریق آنتی‌بیوتیک در طول زایمان ممکن است تجمع باکتری‌های مفید را در دستگاه گوارش نوزاد به تأخیر بیندازد. این امر امکان استقرار باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها را ایجاد می‌کند. نوزادانی که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان هستند در برابر عفونت‌های بیمارستانی آسیب‌پذیرتر هستند. MRSA یکی از رایج‌ترین انواع باکتری‌ها در بیمارستان‌هاست.
تحقیق پنج‌ساله بر علل عفونت‌های خونی نوزادان نشان می‌دهد که ایجاد عفونت در اثر GBS در این زمان کاهش می‌یابد. اما این تحقیق نشان می‌دهد که عفونت در اثر باکتری‌های دیگر خصوصاً اشریشیا کولی افزایش می‌یابد. در این بازه زمانی، استفاده از آنتی‌بیوتیک در طول درد زایمان از کمتر از 10% به حدود 17% افزایش می‌یابد. محققان این تحقیق نتیجه می‌گیرند که افزایش استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طول درد زایمان علت احتمالی افزایش عفونت‌های خونی نوزادان بر اثر باکتری‌هایی غیر از GBS است.
عوارض جانبی دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها در نوزادان تازه متولدشده، برفک و عفونت‌های قارچی دیگر است. باوجوداینکه این عارضه خفیف به نظر می‌رسد اما نوزادانی که دچار برفک دهانی هستند می‌توانند این عفونت را با نوک پستان مادر منتقل کنند. تأثیر برفک نوک پستان بر شیردهی چشمگیر است. برفک نوک پستان می‌تواند موجب ترک خوردن و خونریزی نوک پستان‌ها، تیر کشیدن کل پستان و درد مداوم در طول شیردهی شود. این علائم معمولاً موجب می‌شوند که نوزاد به‌اندازه کافی تغذیه نکرده و کمتر به وزنش اضافه شود بااینکه مادر ترجیح دهد از فرمولا و شیشه شیر استفاده کند.

من به آنتی‌بیوتیک‌ نیاز دارم – چه‌کار کنم؟

اگر ناچار به تزریق آنتی‌بیوتیک در طول درد زایمان هستید، راه‌هایی برای کمک به شما و نوزاد وجود دارد:

  • در دوران بارداری و پس از زایمان رژیمی سرشار از پریبیوتیک و پروبیوتیک داشته باشید تا دستگاه گوارش سالمی داشته باشید. پریبیوتیک­‌ها در مارچوبه، تره‌فرنگی، پیاز، لوبیاها، نخودها، عدس، پوسته اسفرزه، نارون لغزنده وجود دارند. مواد غذایی حاوی پروبیوتیک عبارت‌اند از: ماست، میسو، کلم، کفیر، تمپه و کیمچی.
  • ویتامین C برای کمک به سیستم ایمنی در مقابله با هر عفونت احتمالی. بدن ما ویتامین C تولید نمی‌کند بنابراین باید در رژیم ما وجود داشته باشد.
  • منابعی چون کیوی، توت‌فرنگی، مرکبات، هندوانه و توت‌های دیگر به مقدار زیادی ویتامین C دارند اما شاید مکمل هم نیاز باشد.
  • سیر خواص آنتی باکتریال دارد بنابراین آن را به غذای خود اضافه کنید. بهترین شکل مصرف آن به‌صورت خام است اما اگر تحملش را ندارید از کپسول استفاده کنید.
  • نمونه‌گیری واژن برای تشخیص آنتی‌بیوتیک انجام دهید تا کودکتان در معرض باکتری‌های خوب باشد.
  • حتماً بلافاصله پس از زایمان با نوزاد تماس مستقیم پوستی داشته باشید تا فواید مثبت انتقال باکتری‌های خوب را افزایش دهید.
  • در صورت امکان اجازه ندهید کسی نوزادتان را لمس کند تا او در معرض باکتری‌ها قرار نگیرد. بازگشت به خانه پس از زایمان در اسرع وقت موجب می‌شود نوزاد در معرض باکتری‌ها قرار نگیرد.
  • شیردهی باکتری‌های مفید بیشتری به بدن نوزاد وارد می‌کند. شیردهی پروبیوتیک را وارد بدن نوزاد می‌کند که به رشد باکتری‌های خوب در دستگاه گوارش نوزاد کمک می‌کند.
  • پس از به دنیا آمدن نوزاد، تماس با افراد بیمار را محدود کنید و به خودتان فرصت دهید تا بهبود یابید. اگر در معرض میکروب‌های معمول روزانه باشید، در برابر عفونت‌های دیگر آسیب‌پذیرتر خواهید شد.

تزریق آنتی‌بیوتیک در طول زایمان، تصمیمی نیست که پزشک به‌جای شما بگیرد. این گزینه باید با توجه به شرایط فردی شما با دقت بررسی شود. در صورت امکان از مصرف آنتی‌بیوتیک خودداری کنید یا صبر کنید تا روشی که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید. زنانی که در طول درد زایمان به آنتی‌بیوتیک نیاز دارند می‌توانند با روش‌های معینی، تأثیران را بر سلامت خود و نوزاد به حداقل برسانند.

برچسب ها: