English | فارسی

آیا گلودرد شما به دلیل سرماخوردگی است یا گلودرد استرپتوکوکی یا ورم لوزه؟ – بخش اول

نمی‌دانید گلودرد شدیدتان به دلیل سرماخوردگی، عفونت ناشی از باکتری استرپتوکوک یا ورم لوزه است؟ در ادامه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

آیا گلودرد شما به دلیل سرماخوردگی است یا گلودرد استرپتوکوکی یا ورم لوزه؟ - فارمد

تفاوت میان سرماخوردگی، گلودرد استرپتوکوکی و ورم لوزه چیست؟

گلودرد معمولاً اولین نشانه سرماخوردگی است. اما گلودردهای ناشی از سرماخوردگی معمولاً پس از یک یا دو روز از بین می‌رود یا کاهش می‌یابد. علائم دیگر سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و گرفتگی بینی پیش از گلودرد ظاهر می‌شوند.
گلودردهای استرپتوکوکی عفونتی ناشی از باکتری استرپتوکوک علت دیگر گلودرد و ورم لوزه است. گلودردهای ناشی از این عارضه معمولاً شدیدتر است و دوام بیشتری دارد.
ورم لوزه، التهاب یا عفونت دردناک لوزه‌ها توده‌های بافت که در پشت گلو قرار دارند است.

آیا گلودرد ناشی از سرماخوردگی، ویروسی است یا باکتریایی؟

گلودرد می‌تواند ویروسی یا باکتریایی باشد. شایع‌ترین علت بروز گلودرد، ویروس‌ها هستند. گلودردهای ویروسی معمولاً با علائم دیگر سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، سرفه، قرمزی و جمع شدن اشک در چشم و عطسه همراه هستند. دلایل دیگر بروز درد گلو می‌تواند استعمال دخانیات، آلودگی هوا، آلرژی و خشکی هوا باشد.

علاوه بر گلودرد، علائم دیگر سرماخوردگی کدام است؟

علاوه بر گلودرد، علائم رایج دیگر سرماخوردگی عبارت‌اند از:

 • آبریزش بینی
 • عطسه
 • سرفه
 • سردرد خفیف
 • بدن‌درد خفیف
 • تب

گلودردهای ناشی از سرماخوردگی چگونه درمان می‌شود؟

باوجوداینکه درمان قطعی برای گلودردهای ناشی از ویروس سرماخوردگی وجود ندارد اما روش‌هایی برای تسکین آن وجود دارند. نوشیدن مایعات گرم، قرقره آب‌نمک، مکیدن تکه‌های کوچک یخ یا مصرف داروهای بدون نسخه، علائم درد یا تب آن را تسکین می‌دهند. هنگام سرماخوردگی باید استراحت کافی و رژیم غذایی سالم داشت باشید و مایعات فراوان بنوشید.

آیا داروها می‌توانند علائم گلودرد ناشی از سرماخوردگی را تسکین دهند؟

داروهای بدون نسخه سرماخوردگی می‌توانند علائم سرماخوردگی و گلودرد را تسکین دهند اما مزایای این داروها چندان زیاد نیست. برخی داروهای سرماخوردگی عبارت‌اند از:

 • مسکن‌ها، مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن، که برای تسکین دردهای ناشی از سرماخوردگی و گلودرد مصرف می‌شوند. (آسپیرین برای مصرف کودکان نیست زیرا می‌تواند باعث بروز سندروم ری شود، اختلالی که موجب ضربه‌مغزی و مرگ می‌شود)
 • اسپری‌ها و قرص‌های مخصوص گلودرد برای نرم کردن گلو و بی‌حس کردن موقتی درد. (کودکان نباید از قرص‌های گلودرد استفاده کنند)
 • اسپری‌های ضد احتقان بینی برای تسکین گلودردهای ناشی از آبریزش بینی در گلو. (حتماً استفاده از اسپری‌های ضد احتقان بینی را پس از سه روز متوقف کنید، در غیر این صورت با توقف آن‌ها دچار افزایش گرفتگی بینی می‌شوید)

برای درمان سرماخوردگی ویروسی و گلودرد نباید از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرد. آنتی‌بیوتیک‌ها فقط در برابر باکتری‌ها مؤثر هستند. آن‌ها تأثیری در گلودردهای ناشی از سرماخوردگی ویروسی ندارند.

تفاوت گلودردهای استرپتوکوکی با گلودردهای ناشی از سرماخوردگی چیست؟

گلودردهای استرپتوکوکی در اثر عفونت باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شوند. گلودرد استرپتوکوکی بر اثر تماس با بزاق دهان یا ترشحات بینی فرد مبتلا انتقال پیدا می‌کند. باوجوداینکه گلودردهای استرپتوکوکی بیشتر در بین کودکان 5 تا 15 سال شایع هستند ما بزرگ‌سالان هم به آن دچار می‌شوند. پزشک برای تشخیص گلودردهای استرپتوکوکی می‌تواند آزمایش سریع استرپتوکوک انجام دهد یا نمونه‌ای از مخاط گلو را برای کشت به آزمایشگاه بفرستد. در برخی موارد، او می‌تواند بر اساس علائمی که شما به او می‌گویید یا نشانه‌های دیگری مانند نقاط سفید در ناحیه گلو، این عارضه را تشخیص دهد.

آیا گلودرد استرپتوکوکی از گلودرد سرماخوردگی جدی‌تر است؟

گلودردهای استرپتوکوکی می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی‌تر مانند تب رماتیسمی شود که به دریچه‌های قلب آسیب می‌رساند. به همین دلیل است که باید درمان پزشکی مناسبی دریافت کنید. با درمان مناسب، معمولاً گلودردهای استرپتوکوکی طی 10 روز درمان می‌شود.

آیا علائم گلودردهای استرپتوکوکی با علائم گلودردهای سرماخوردگی متفاوت است؟

علائم گلودردهای استرپتوکوکی معمولاً شدیدتر از علائم گلودردهای سرماخوردگی هستند و عبارت‌اند از:

 • گلودرد ناگهانی
 • از دست دادن اشتها
 • بلع دردناک
 • قرمزی لوزه‌ها به همراه نقاط سفید
 • تب

منبع: webmd

برچسب ها: