English | فارسی

برگ کلم و شیردهی؛ آیا واقعاً مؤثر است؟

باورها و درمان‌های سنتی بسیاری برای حل مشکلات مختلف شیردهی نسل به نسل منتقل شده است. درمان شیردهی با برگ کلم یکی از درمان‌های معروف است که ممکن است به گوش شما هم رسیده باشد.

برگ کلم و شیردهی - آیا واقعاً مؤثر است؟ - فارمد

برگ کلم و شیردهی

باور رایج این است که برگ کلم می‌تواند تورم را بهبود بخشد، میزان ذخیره اضافه را کاهش دهد یا به متوقف کردن شیرسازی یا گرفتن نوزاد از شیر کمک کند.
اما آیا این باور به حقیقت نزدیک است؟ آیا میان برگ کلم و شیردهی ارتباطی وجود دارد؟ مادرها چه تجربه‌هایی در این مورد داشته‌اند و تحقیقات چه می‌گویند؟ اگر برگ کلم فایده‌ای دارد باید چطور آن را مصرف کنیم؟
برای فهمیدن تمام آنچه در مورد برگ کلم و شیردهی باید بدانید، متن پیش‌رو را بخوانید.

برگ کلم برای تورم فایده‌ای دارد؟

با شیر دادن به نوزاد در هر زمان که او احساس نیاز می‌کند و شکل در آغوش گرفتن صحیح می‌توان از تورم شدید پس از تولید شیر پیش‌گیری کرد. بااین‌وجود، اگر در هنگام شیردهی در پستانتان درد شدید احساس کردید با یک مشاور شیردهی مشورت کنید تا مطمئن شوید موقعیت فیزیکی نوزادتان در هنگام شیردهی درست است.
اگر تمام این موارد به‌خوبی پیش بروند، مشکل تورم بعد از یکی دو روز حل خواهد شد. اما آیا برگ کلم هم می‌تواند به بهبود تورم کمک کند؟
هنوز مشخص نیست که برگ کلم واقعاً در بهبود تورم مؤثر باشد ولی بعضی مادران از آن نتیجه خوبی گرفته‌اند؛ همچنین مشخص نیست تأثیر آن به خاطر وجود عامل خاصی که در برگ‌ها یافت می‌شود یا تنها به دلیل سردی‌اش است. ازآنجایی‌که یک تحقیق نشان داده نوعی کِرِم عصاره کلم تأثیر مشخصی بر بهبود تورم ندارد به نظر می‌رسد احتمال درست بودن فرضیه دوم بیشتر است.
یک تحقیق نشان داده که کیسه‌های ژل سرد به‌اندازه کلم برای کاهش تورم مفید هستند. بااین‌وجود، بنا بر تجربه بسیاری از مادران برگ کلم تسکین‌دهنده‌تر از ژل‌های سردکننده است.
برای این منظور، باید از برگ کلم سبز (و نه قرمز) استفاده کرد . برگ‌های کلم را پس از شیردهی دور پستان متورم قرار دهید (همان‌طور که در پایین توضیح داده‌شده). اگر به کلم آلرژی یا حساسیت دارید نباید به این صورت نیز از برگ کلم استفاده کنید. همچنین، باید به‌محض کاهش تورم استفاده از برگ کلم را متوقف نمایید چون بعضی مادران احساس می‌کنند با ادامه این کار می‌توانند ذخیره شیر را نیز کاهش دهند.

برگ کلم برای از شیر گرفتن، متوقف کردن شیرسازی یا ذخیره شیر اضافه

در هنگام استفاده از برگ کلم برای از شیر گرفتن، متوقف کردن شیرسازی یا ذخیره شیر اضافه نیز هدف یکسان است و درواقع می‌خواهیم ذخیره شیر را کاهش دهیم (در صورت ذخیره بیش‌ازحد) یا شیر را خشک کنیم (در هنگام از شیر گرفتن یا متوقف کردن شیرسازی).
درحالی‌که شواهد علمی در مورد تأثیر برگ کلم بر کاهش ذخیره شیر یا خشک کردن آن وجود ندارد، بعضی مادران تجربه خوبی در مورداستفاده از برگ کلم در این زمینه‌ها دارند.
یکی از دلایل تجربه‌های خوب مادران در مورداستفاده از برگ کلم در چنین مواقعی به خاطر تأثیر احتمالی آن بر بهبود تورم (از نتایج معمول توقف شیرسازی یا گرفتن از شیر) است.

چگونه از برگ کلم استفاده کنیم

اگر برای کمک به موارد بالا از برگ کلم استفاده می‌کنید به این راهنمای مرحله‌به‌مرحله توجه کنید:

  • برگ‌های کلم را شسته، خشک و تمام رگه‌های بزرگ و برجسته‌اش را جدا کنید.
  • برگ‌ها را در یخچال بگذارید تا سرد شوند.
  • برگ‌های کلم را دور پستان خود و زیر سینه‌بند بگذارید به شکلی که با نوک پستان برخورد نداشته باشند.
  • اگر برگ‌های کلم برای قرار گرفتن دور پستان شما شکل مناسبی ندارند آن‌ها را با یک وردنه له کنید.
  • برگ‌ها را دور پستان خود بپیچید و بگذارید 20 دقیقه همان‌طور بمانند (برخی عقیده دارند باید تا وقتی برگ‌ها پلاسیده می‌شوند آن‌ها را برندارید).
  • در مورد میزان استفاده از برگ کلم توصیه‌های مختلفی از منابع مختلف وجود دارد که از 2 تا 4 بار در روز تا استفاده پس از هر شیردهی متفاوت‌اند.
  • به‌محض کاهش تورم یا ذخیره شیر اضافه و در مورد از شیر گرفتن و توقف شیرسازی هنگامی‌که احساس پر بودن بیش‌ازحد پستان‌هایتان برطرف شد استفاده از برگ کلم را متوقف کنید.

حالا تمام اطلاعات موجود و متداول در مورد برگ کلم و شیردهی را می‌دانید. امیدواریم درصورتی‌که تصمیم گرفتید از این روش استفاده کنید نکات ذکرشده برایتان کاربردی و مفید باشند.

برچسب ها: