English | فارسی

استراحت مطلق در دوران بارداری – 14 نکته برای بقا برای مادران باردار – بخش اول

دلایل مختلفی برای تجویز استراحت مطلق در دوران بارداری وجود دارد. شاید این گزینه بسیار سنگین باشد اما گاهی بهترین راه برای محافظت از مادر و جنین در برابر عارضه‌های پزشکی همین باشد.

استراحت مطلق در دوران بارداری - فارمد

 فکر کردن به روزی که در تخت و زیر لحاف بگذرد بسیار اغواکننده است اما واقعیت استراحت مطلق بسیار متفاوت است. احتمالاً خیلی زود بی‌حوصله و ناامید خواهید شد. اگر مجبور به استراحت مطلق در دوران بارداری شوید، باید به دنبال راه‌هایی بگردید که تا زمان تولد نوزاد دوام بیاورید. در اینجا به نکاتی برای بقای مادران هنگام استراحت مطلق اشاره خواهیم کرد:

نکاتی درباره‌ی استراحت مطلق در دوران بارداری

1. آماده باشید

استراحت مطلق در دوران بارداری درجات مختلفی دارد. به برخی زنان توصیه می‌شود که تنها برای رفتن به دستشویی از تخت بیرون آیند اما به برخی دیگر توصیه می‌شود که بیشتر روز را در تخت باشند اما می‌توانند برای تغییر محیط کمی در خانه قدم بزنند. از پزشکتان بخواهید نوع استراحت مطلق را مشخص کند و خود را برای آن آماده کنید. اگر نمی‌توانید برای خوردن اسنک از تخت بیرون بیایید، حتماً در جایی نزدیک به تخت، مواد غذایی کافی برای خود تهیه کنید.

2. راحت باشید

دراز کشیدن روی تخت در تمام روز، به‌سرعت آزاردهنده می‌شود. حتماً لباس‌های راحت بپوشید، لحاف مناسب فصل انتخاب کنید و مطمئن شوید که دمای اتاق در طول روز خیلی گرم یا سرد نخواهد شد. اگر دچار خواب‌رفتگی یا درد اعضای بدن می‌شوید از پزشکتان بخواهید تمرینات یا حرکاتی که می‌توانید در تخت انجام دهید را برایتان شرح دهد تا خون در بدنتان جریان یابد. ماساژ روش فوق‌العاده‌ای برای تسکین درد است، از پزشکتان بپرسید که ماساژ گرفتن گزینه مناسبی برای شما هست یا نه.

3. از کمک دیگران استفاده کنید

شما در سیل پیشنهادهای کمک دوستان و خانواده غرق خواهید شد. به‌جای اینکه تصور کنید آن‌ها با شما تعارف کرده‌اند، کمک آن‌ها را قبول کنید. شما و همسرتان به هر نوع کمکی نیاز خواهید داشت. درحالی‌که شما اسیر تخت شده‌اید، همسرتان باید سهم شما را هم در کارهای خانه انجام دهد و احتمالاً به‌شدت خسته خواهد شد. هر نوع کمکی را قبول کنید تمیزکاری، آشپزی، خرید مواد غذایی و هر کمک یک یا دو ساعته‌ای برای مراقبت از دیگر فرزندانتان. اگر مشکل مالی ندارید، الآن بهترین زمان برای استخدام فردی برای کمک در تمیز کردن خانه است.

4. ارتباط خود را حفظ کنید

شاید چندان علاقه‌ای به برقراری روابط اجتماعی نداشته باشید اما باید ارتباط خود را با جهان بیرون حفظ کنید. دوستان و خانواده خود را دعوت کنید تا سرگرم شوید. سعی کنید برای این دیدارها برنامه‌ریزی کنید تا انگیزه داشته باشید. اگر دوستان یا خانواده‌تان دور از شما زندگی می‌کنند، زمان آن فرارسیده که بالاخره آن تماس ویدئویی را که مدام به تأخیر می‌انداختید، برقرار کنید.

5. صادق باشید

طبیعی است از اینکه در تخت اسیر شده‌اید، عصبانی باشید. اشکالی ندارد که به دلیل احساس تنهایی، گریه کنید و در دلتان از پزشک خود متنفر باشید که برایتان استراحت مطلق تجویز کرده است. اشکالی ندارد که اعتراف کنید، بارداری صحنه هالیوودی پررنگ و لعابی نیست که انتظارش را داشتید. استراحت مطلق سخت است و اشکالی ندارد که این مسئله را فریاد بزنید.

6. خلاق باشید

هم‌اکنون بهترین زمان برای درست کردن هدیه برای فرزند درون شکمتان است. هم‌اکنون زمان کافی برای لبه‌دوزی پتو، درست کردن دفترچه خانوادگی، وبلاگ نویسی درباره تجربیاتتان یا کشیدن یک نقاشی برای اتاق کودک دارید. فقط در ابتدای روز، همه‌چیز را در دسترس خود قرار دهید تا بتوانید با درست کردن چیزی برای نوزاد، خودتان را سرگرم کنید. این کار نه‌تنها سرتان را گرم می‌کند بلکه به شما کمک خواهد کرد که بر نوزاد تمرکز کنید.

7. کار تیمی

برخی زنان در طول استراحت مطلق، احساس‌هایی از خشم را تجربه می‌کنند. احتمالاً همسرتان تنها کسی است که در طول روز می‌بینید، پس اشکالی ندارد اگر فکر کنید که موج بداخلاقی شما را تحمل خواهد کرد. فراموش نکنید که استراحت مطلق شما برای او هم سخت است. نه‌تنها به دلیل اینکه شما را بسیار ناراحت می‌بیند بلکه احتمالاً همه انرژی خود را برای انجام امور خانه و کار صرف می‌کند. سعی کنید که عصبانیت خود را سر او خالی نکنید و در عوض به یاد داشته باشید که او هم این وضعیت را با شما تجربه می‌کند اگرچه آزاد است تا هرکجا که می‌خواهد برود.

برچسب ها: