English | فارسی

10 نکته برای کسانی که به‌تازگی متوجه ابتلای خود به اسکلروز چندگانه شده‌اند – بخش دوم

در مطلب قبلی برخی از نکات مهم در مواجهه با علائم بیماری ام. اس.، درمان آن و غیره را با هم مرور کردیم. در این مطلب سایر نکات باقی‌مانده را بررسی خواهیم کرد.

نکاتی مفید برای کسانی که به‌تازگی متوجه ابتلای خود به اسکلروز چندگانه شده‌اند

روش‌هایی برای کنار آمدن با تشخیص اسکلروز چندگانه

5. علائم ام.اس. خود را تحت نظر بگیرید. ثبت کردن علائم ام.اس. و وضعیتتان به دکتر کمک می‌کند تا روند پیشرفت بیماری و میزان تأثیرگذاری داروهایی را که می‌خورید تشخیص دهد. این اقدام به پزشک کمک می‌کند تا زمان عود بیماری را که در آن علائم قبلی بدتر می‌شوند یا علائم جدیدی که بیش از 24 ساعت دوام می‌آورند ظاهر می‌شوند، تشخیص دهد. اگر فکر می‌کنید علائم ام.اس. در شما بروز کرده، آن‌ها همراه با زمان وقوع، جزئیات حسی که در شما ایجاد می‌کنند و مدت‌زمان آن‌ها یادداشت کنید.

6. از محرک‌های ام.اس. دوری کنید. خستگی شدید، معمول‌ترین شاخص عود قریب‌الوقوع بیماری است که می‌تواند به مدت چند روز، چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. اما تصور می‌شود که برخی محرک‌ها موجب عود بیماری یا بدتر شدن آن می‌شوند. تصور می‌شود که استرس، سیگار کشیدن، تب، حمام داغ و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، علائم ام.اس. و عود بیماری را تشدید می‌کنند. به‌علاوه، مصرف بیش‌ازاندازه الکل برای بیماران ام.اس. توصیه نمی‌شود زیرا مستی موجب عدم هماهنگی اعضای بدن و لکنت می‌شود که می‌تواند علائم ام.اس. را تشدید کند یا به آن‌ها بیفزاید.

7. پزشکی مناسب برای خود انتخاب کنید. ام.اس. یک بیماری عمری است پس بهتر است تحت نظر یک متخصص ام.اس. باشید که برایتان مناسب باشد. نورولوژیستی که‌ ام.اس. را تشخیص داده شاید متخصصی نباشد که بخواهید تا آخر عمر به او مراجعه کنید. شما می‌توانید لیست نورولوژیست‌­های دارای تخصص ام.اس. را از شعب انجمن ملی‌ام.اس. درخواست کنید. همچنین می‌توانید در گروه‌های حمایت از بیماران ام.اس. هم درباره متخصصان با بیماران دیگر مشورت کنید.

8. روش‌های مکمل و جایگزین را فراموش نکنید. علاوه بر داروهایی که برای کنترل ام.اس. خود مصرف می‌کنید، بهتر است روش‌های مکمل و جایگزین مانند بیوفیدبک، طب سوزنی، تصاویر هدایت‌شده، مدیتیشن، ماساژ، تای چی، یوگا و مکمل‌های غذایی را هم فراموش نکنید. طبق آمار منتشرشده در ژورنال بین‌المللی کاردرمانی، بیش از 30% مبتلایان به ام.اس. به برای تسکین علائم خود به روش‌های مکمل روی می‌آورند. این درمان‌های طبیعی بیشتر برای تسکین درد، خستگی و استرس به کار برده می‌شوند.

9. درباره اینکه می‌خواهید خبر ابتلای خود را اول به چه کسی بگویید، فکر کنید. اگر این خبر را به کارفرمای خود بدهید می‌تواند بر امنیت، فرصت‌ها و مسیر شغلی شما تأثیر بگذارد. قبل از اینکه خبر بیماری خود را در محل کارتان پخش کنید، از حقوق خود در قانون دارای معلولیت آگاه شوید. بدیهی است که باید به دوستان و اعضای نزدیک خانواده خود، خصوصاً کسانی که شناخت کافی از شما دارند و متوجه تغییراتتان می‌شوند. اما بدانید که اصلاً مجبور نیستید خبر ابتلای خود به ام.اس. را به کسی بگویید. در عوض می‌توانید به افرادی این خبر را بدهید که بیشترین حمایت و کمک را در دوران بیماری به شما خواهند کرد.

10. امید خود را از دست ندهید. باوجوداینکه هم‌اکنون درمانی قطعی برای ام.اس. وجود ندارد اما درمان‌ها و پیشرفت‌های جدید در تحقیقات در کاهش علائم آن و حتی از بین بردن بیماری در آینده تأثیرگذار خواهند بود.به دلیل اینکه‌ام.اس. بسیاری از مردم را در دوران جوانی درگیر می‌کند، دانشمندان در یافتن درمان قطعی تعجیل می‌کنند و هم‌اکنون در حال آزمایش چند درمان جدید برای ام.اس. هستند.

برچسب ها: ,