English | فارسی

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید – بخش سوم

در این مطلب آخرین سری از مطالب پیرامون داشتن زندگی بهتر با وجود ابتلا به اسکلروز چندگانه  را با هم مرور خواهیم کرد.

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید - بخش اول

ادامه هشدارها

داروی خوراکی دیگر، گیلنیا است. قبل از مصرف این دارو اگر واکسن آبله‌مرغان نزده‌اید باید این کار را بکنید. زیرا در یکی از تحقیقات بالینی یک نفر که گیلنیا مصرف می‌کرده، در اثر ابتلا به آبله‌مرغان فوت کرده است. دکتر راچفورد می‌گوید: «باوجوداینکه قطعاً ثابت نشده که گیلنیا موجب این عفونت می‌شود اما ممکن است توانایی بدن برای مقابله با ویروس آبله‌مرغان تحت تأثیر این دارو قرار بگیرد.» همچنین هنگام مصرف این دارو برای اولین بار باید به مدت شش ساعت در مطب پزشک تحت مراقبت باشید زیرا گیلنیا می‌تواند موجب کاهش ضربان قلب شود. رایج‌ترین عوارض جانبی گیلنیا عبارت‌اند از: سردرد، اسهال، کمردرد، سرفه و آزمایش‌های غیرعادی کبد. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده می‌گوید در حال تحقیق روی کسی در اروپا است که پس از مصرف گیلنیا به PML مبتلا شده است.
تکفیدرا هم یک داری خوراکی است. استفاده از این دارو ممکن است موجب کاهش سلول‌های ایمنی شود، به همین دلیل پزشک شما آزمایش‌های خون منظم از شما خواهد گرفت. ترکیبی فعال، مشابه آنچه در تکفیدرا وجود دارد در چهار مورد PML دیده شده است. اما این مورد در بیمارانی که تکفیدرا مصرف می‌کنند دیده نشده است. آن چهار بیمار عوامل ریسک دیگری هم برای ابتلا به PML داشته‌اند. رایج‌ترین عوارض جانبی تکفیدرا عبارت‌اند از: گرگرفتگی، دل‌درد، اسهال، تهوع و استفراغ.

با پزشک خود برای کنترل علائم همکاری کنید

اگر قبل از مصرف دارویی جدید برای درمان ام.اس. با پزشک خود صحبت کنید، عوارض جانبی بالقوه آن کمتر در شما ترس ایجاد خواهند کرد و به شما فرصت خواهد داد تا استراتژی‌هایی برای کنترل آن عوارض جانبی بیندیشید. میلر می‌گوید: «اگر به آن‌ها بگوییم که باید انتظار چه چیزی را داشته باشند و بیماری آن‌ها با گذشت زمان پیشرفت خواهد کرد، به آن‌ها کمک کرده‌ایم تا آن علائم را کنترل کنند.»
همچنین باید به‌طور منظم نزد پزشک خود بروید، خصوصاً وقتی‌که مصرف داروی جدیدی را آغاز کرده‌اید. دکتر راچفورد می‌گوید، احتمالاً در ابتدا باید هر دو یا سه ماه یک‌بار نزد پزشک بروید اما بعداً هر شش ماه یک‌بار باید این کار را انجام دهید.
پزشک باید به‌صورت منظم از شما آزمایش خون بگیرد تا در دوران مصرف اینترفرون­‌ها یا گیلنیا از سلامت کبدتان مطمئن شود. طبق برنامه نظارتی سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده، کسانی که تیسابری مصرف می‌کنند، هرماه باید به پرسش‌هایی درباره درمان خود پاسخ دهند. اگر نشانه‌هایی از واکنش آلرژیک (جوش، تورم دهان)، عفونت (تب، آسیب پوستی) یا بدتر شدن ام.اس. مشاهده کردید باید قبل از وقت بعدی، به پزشک خود مراجعه کنید.
باوجوداینکه ممکن است داروهای ام.اس. عوارض جانبی داشته باشند، اما نباید درمان خود را قطع کنید. با دانستن علائم بیماری خود، استفاده از حمایت‌های پزشک و دنبال کردن برنامه درمانی خود، داروهای ام.اس. می‌توانند به شما کمک کنند تا برای مدتی طولانی فعال و سالم بمانید.

برچسب ها: