English | فارسی

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید – بخش اول

وقتی تشخیص قطعی اسکلروز چندگانه (ام.اس.) را دریافت می‌کنید، افکار و نگرانی‌های مختلفی در ذهن شما شکل می‌گیرد. این بیماری چه تأثیری بر زندگی من خواهد داشت؟

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید - بخش اول

آیا توانایی کار کردن خواهم داشت؟ آیا قدرت راه رفتن را از دست خواهم داد؟
امروزه ابتلا به ام.اس. با سال‌ها پیش بسیار متفاوت است. داروهایی مانند اینترفرون بتا، گلاتیرامر استات (کوپاکسون) و داروهای دیگر، روند این بیماری را بهتر کرده‌اند. داروهای ام.اس. بسیار مؤثر هستند اما بی‌نقص نیستند. همه آن‌ها عوارض جانبی دارند. اکثر این عوارض خفیف هستند اما تعدادی از آن‌ها باوجوداینکه نادر است شدیدتر هستند.

عوارض جانبی رایج داروهای ام.اس.

داروهای اولیه‌ای که برای ام.اس. تجویز می‌شوند ازجمله اینترفرون­‌ها (بتاسرون، آوانکس، ریبیف، اکستاویا)، پگینترفرون (پلگریدی) و کوپاکسون بسیار بی‌­خطر هستند.
دکتر آرون میلر، مدیر پزشکی مرکز اسکلروز چندگانه کارین گولداسمیت دیکینسون و استاد نورولوژی در مدرسه پزشکی کوه سینا می‌گوید: «درمان صدها هزار بیمار در سراسر جهان با اینترفرون­‌ها موفقیت‌آمیز بوده است.» میلر از جانب شرکت‌های دارویی متعدد که تولیدکننده داروهای ام.اس. ازجمله بیوژن ایدک، توا و توارتیس هستند، کمک‌های مالی برای انجام تحقیقات دریافت کرده است و مشاور این شرکت‌ها در زمینه این داروهاست.
اکثر عوارض جانبی اینترفرون­‌ها و کوپاکسون بسیار خفیف هستند. دکتر جان راچفورد، متخصص بیماری‌ام.اس. و استادیار نورولوژی در مدرسه پزشکی جآن‌هاپکینز می‌گوید: «درمجموع، عوارض جانبی این داروها آزاردهنده است اما لزوماً خطرناک نیست.» راچفور هم از جانب شرکت‌های دارویی متعدد کمک‌های مالی برای انجام تحقیقات دریافت کرده است.
رایج‌ترین عوارض جانبی داروهای اینترفرون و کوپاکسون، قرمزی، گرما یا خارش در محل تزریق است که معمولاً با گذشت زمان از بین می‌روند. پوست برخی افراد هم که مکرراً این تزریقات را انجام می‌دهند، دچار تورفتگی می‌شود. تزریق در نواحی مختلف و کمپرس گرم در ناحیه‌ای که قرار است تزریق در آن انجام شود، روش‌هایی است که بروز عوارض جانبی را به حداقل می‌رسانند.
تنها بیش از 10% افرادی که کوپاکسون تزریق می‌کنند، نسبت به آن واکنشی غیرمعمول اما خفیف دارند. ضربان قلب آن‌ها افزایش می‌یابد، قفسه سینه آن‌ها تنگ می‌شود و تنفس آن‌ها دچار مشکل می‌شود. راچفورد می‌گوید: «ممکن است بدن شما بلافاصله پس از تزریق، واکنش غیرمتعارفی مثل حمله هراس نشان دهد.» باوجوداینکه این واکنش شبیه به حمله قلبی است اما این‌گونه نیست. این حس باید حداکثر پس از 15 دقیقه از بین برود و مشکلات بلندمدتی برای شما ایجاد نخواهد کرد.
پس از تزریق اینترفرون­‌ها معمولاً احساس درد، خستگی، تب پایین، کوفتگی و لرز خواهید کرد که شبیه به آنفولانزای خفیف است. این علائم باید پس از گذشت چند هفته از بین بروند اما اگر همچنان ادامه یافتند و آزاردهنده بودند باید با پزشک خود درباره تعدیل داروها صحبت کنید.

برچسب ها: