English | فارسی

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از عوارض جانبی داروهای درمان ام. اس. را با هم مرور کردیم، در این مطلب به بررسی بخش دوم نکات مهم در این‌باره می‌پردازیم.

اسکلروز چندگانه: بهترین زندگی را برای خود بسازید - بخش اول

هشدارهای دیگر

عوارض جانبی داروهای اینترفرون و کوپاکسون معمولاً به‌ندرت اتفاق می‌افتند. داروهای اینترفرون خطر افسردگی را افزایش می‌دهد البته این بیماری در بین مبتلایان به ام.اس. رواج دارد. اگر سابقه افسردگی داشته‌اید، احتمالاً هنگام مصرف آونکس، بتاسرون، ریبیف، پلگریدی یا اکستاویا پزشکتان دقیق‌تر شما را تحت نظر خواهد داشت. داروهای اینترفرون شاید موجب مشکلات کبدی و کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می‌کنند شود.
هشدار دیگر در مورد داروی تیسابری است که برای درمان ثانویه بیماران ام.اس. که واکنش خوبی نسبت به اینترفرون‌­ها یا کوپاکسون نشان نداده‌اند، استفاده می‌شود. تیسابری معمولاً بی خطر است اما می‌تواند ریسک یک نوع عفونت ویروسی مغزی نادر اما خطرناک را به نام PML افزایش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده آمریکا اعلام کرده است که از هر 1000 بیمار، 0.3 نفر در دو ماه اول درمان، 1.5 نفر بین ماه‌های 25 تا 36 درمان و 0.9 نفر بین ماه‌های 37 تا 48 درمان به PML مبتلا می‌شوند.
میلر می‌گوید: «باوجوداینکه این بیماری نسبتاً نادر است اما بیماری بسیار شدیدی است و معمولاً کشنده است یا موجب معلولیت می‌شود. بنابراین، ما می‌خواهیم مطمئن شویم که ریسک ابتلا به این بیماری را به حداقل برسانیم.» هر چه مدت‌زمان مصرف این دارو بیشتر شود، ریسک ابتلا به این بیماری بیشتر است. شرایط دیگری که ریسک ابتلا به PML را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از: ایدز، سرطان، پیوند اعضا و درمان با آستروئید یا درمان‌هایی که سیستم ایمنی را غیرفعال یا ضعیف می‌کنند.
آزمایشی وجود دارد که به پزشکان کمک می‌کند تا ریسک ابتلا به PML را بسنجند. پزشکان با انجام این آزمایش در پی یافتن اثر ویروس JC هستند که منجر به ابتلا به PML می‌شود. در تحقیقات انجام‌شده، تمام افرادی که تیسابری مصرف کرده‌اند و مبتلا به PML شده‌اند، آنتی‌بادی‌های ویروس JC در بدنشان وجود داشته است. راچفورد می‌گوید: «فرض بر این است که اگر این ویروس را در بدن خود نداشته باشید، ریسک ابتلا به PML در شما بسیار پایین است. البته ریسک ابتلا به این بیماری کم است، حتی در کسانی که آزمایش ویروس JC آن‌ها مثبت است. با این تفاوت که این ریسک در این افراد کمی بیشتر است.» اگر این آزمایش در دسترس قرار بگیرد، پزشکان و بیماران مبتلا به ام.اس. راحت‌تر می‌توانند تصمیم بگیرند که ریسک مصرف داروهای مذکور عاقلانه است یا نه.
اوباجیو یکی از درمان‌های خوراکی برای ام.اس. است. رایج‌ترین عوارض جانبی اوباجیو عبارت‌اند از: اسهال، آزمایش‌های غیرعادی کبد، تهوع و ریزش مو. اما سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده هشداری جدی درباره این دارو داده است زیرا منجر به بروز مشکلات کبدی و نقایص مادرزادی می‌شود. پزشکان باید در فواصل زمانی معین از بیمارانی که از این دارو مصرف می‌کنند، آزمایش عملکرد کبد بگیرند. زنان باردار نباید این دارو را مصرف کنند.

برچسب ها: