English | فارسی

افزایش وزن نوزاد – چه چیزی طبیعی است؟ پاسخ 5 پرسش

معمولاً والدین نگران هستند که نوزادشان شیر کافی دریافت نکند و وزن نوزاد به‌اندازه کافی زیاد نشود.

افزایش وزن نوزاد – چه چیزی طبیعی است؟ پاسخ 5 پرسش - فارمد

درواقع، یکی از مهم‌ترین عللی که مادران شیردهی را متوقف می‌کنند این است که نگران ناکافی بودن ذخیره شیر خود هستند. باید برای اینکه بفهمید نوزاد افزایش وزن کافی دارد یا نه به نشانه‌های قابل‌اعتماد اتکا کنید نه نشانه‌های غیرقابل‌اعتماد. یکی از نشانه‌های قابل‌اعتماد این است که افزایش وزن کافی داشته باشد. در استرالیا، مراجعه منظم به پرستار سلامت کودک (که بخشی از وظیفه او وزن کردن نوزاد است) می‌تواند به شما کمک کند که افزایش وزن نوزادتان را تحت نظر بگیرید.
در ادامه به 5 پرسش رایج درباره افزایش وزن نوزاد پاسخ می‌دهیم.

1: چه نمودارهای رشدی باید استفاده شوند؟

پاسخ: توصیه می‌شود که نمودارهای رشد سازمان جهانی بهداشت برای بررسی رشد کودکان از زمان تولد تا 5 سالگی استفاده شوند. علت آن این است که این نمودارها بر اساس جمعیت نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند تنظیم شده‌اند و درنتیجه نرخ رشد را در دامنه نرمال بیولوژیکی نشان می‌دهند.

2: آیا نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند به روش دیگری وزن می‌شوند؟

پاسخ: بله. در ماه‌های اول، نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند کندتر از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند رشد می‌کنند. بنابراین نوزادانی که از فرمولا تغذیه کرده‌اند سریع‌تر از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند رشد می‌کنند.
طبیعی است که افزایش وزن نوزاد در هر هفته متفاوت باشد. ممکن است برخی هفته‌ها افزایش وزن نوزاد کمتر باشد و برخی هفته‌ها بیشتر. اگر افزایش وزن نوزاد برای پیدا کردن میانگین افزایش وزن هفتگی او به‌جای هر هفته، هر 4 هفته بررسی شود، قابل‌اعتمادتر است.

3: چقدر افزایش وزن کافی است؟

پاسخ: طبیعی است که نوزاد در روزهای اول پس از زایمان قبل از اینکه از روز چهارم و ششم افزایش وزن او شروع شود، کاهش وزن داشته باشد.
در مورد میانگین افزایش وزن نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، تفاوت‌های فردی زیادی وجود دارد. شورای تحقیقات پزشکی و بهداشت ملی استرالیا راهنمای زیر را برای افزایش وزن در دوران نوزادی پیشنهاد می‌کند:

 • تولد تا 3 ‌ماهگی: 150 تا 200 گرم در هفته
 • 3 تا 6 ماهگی: 100 تا 150 گرم در هفته
 • 6 تا 12 ماهگی: 70 تا 90 گرم در هفته

این‌ها راهنمای عمومی هستند. اگر نگران رشد نوزاد خود هستید، برای ارزیابی‌های دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.

4: اگر در مورد افزایش وزن نوزاد نگرانی‌هایی وجود داشته باشد باید چه کرد؟

پاسخ: اگر در مورد افزایش وزن نوزادتان نگرانی‌هایی وجود دارد باید به‌صورت فردی ارزیابی‌های دقیقی روی او انجام شود. عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود، ازجمله:

 • عوامل ژنتیکی. اگر والدین بیولوژیک نوزادتان بلندقد و لاغر هستند، احتمال کمی وجود دارد که او کوتاه‌قد و گوشتالو شود.
 • رویه‌های تغذیه نوزاد. آیا نوزادتان به‌خوبی شیر را از پستان‌ها می‌مکد؟ اگرنه، مشاور شیردهی می‌تواند در پیدا کردن علت آن و ارائه پیشنهاد‌هایی برای بهتر شدن شرایط به شما کمک کند. آیا او طبق نیاز تغذیه می‌شود یا برنامه؟ تغذیه برنامه‌ریزی‌شده می‌تواند تأثیر افزایش وزن را کاهش دهد.
 • ظاهر نوزاد. اگر به نظر می‌رسد که پوستش رنگی دارد و عضلاتش متناسب هستند، نشانه خوبی است.
 • اگر نوزاد مراحل رشد را به‌خوبی طی می‌کند. اگر نوزاد طبق این معیارها رشد می‌کند، نباید نگران تغذیه او باشید.
 • خروجی نوزاد (مثلاً ادرار و مدفوع). اگر خروجی نوزاد خوب است، احتمالاً تغذیه خوب دارد.
 • معیارهای رشد دیگر مانند قد و اندازه دور سر. این‌ها در ارتباط با افزایش وزن و ژنتیک نوزاد چگونه مقایسه می‌شوند؟
 • اندازه‌گیری‌های قبلی وزن چگونه/چه زمانی انجام شده‌اند. اگر بلافاصله بعد از خوردن شیر اندازه گرفته شده‌اند، ممکن است اندازه‌های بیشتری را نشان دهند. اگر اندکی پس از مدفوع بزرگی اندازه گرفته شده باشد، ممکن است اندازه‌های کمتری را نشان دهد. اگر توسط بک نفر و با یک ترازوی اندازه گرفته نشده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که باهم اختلاف داشته باشند.

5: آیا نوزادتان باید روی خط صدک باقی بماند؟

پاسخ: اکثر نوزادان روی خط صدکی که هنگام تولد داشته‌اند باقی نمی‌مانند. طبیعی است که در دو سال اول در رشد نوزاد تغییراتی ایجاد شود (ازجمله تغییر در صدک). یکی از تحقیقات نشان می‌دهد که تنها 12% نوزادان روی صدک وزن هنگام تولد خود باقی نمی‌مانند، 60% حرکت افزایش و 28% حرکت کاهشی دارند.
پس از تولد، 6 ماه تا 2 سال طول می‌کشد تا رشد نوزاد تثبیت شود و روی یک خط صدک ادامه پیدا کند. پیش از 2 سالگی آن‌ها تا حدودی  با کمی تغییرات این خط را دنبال خواهند کرد.
در موارد زیر باید بررسی‌های پزشکی انجام شود:

 • رشد کودک با شیب تندی به سمت عبور از دو خط صدم اصلی حرکت کند.
 • رشد نوزاد بالاتر از نودمین صدک و پایین‌تر از دهمین صدک باشد یا از آن‌ها عبور کند.
 • خط رشد تخت یا کاهش یا افزایش شدید در خط رشد
برچسب ها: