English | فارسی

انواع اختلالات خونی – بخش اول

تشخیص و درمان اختلالات خونی بسته به شرایط خونی و شدت آن متفاوت است. در این مطلب شما را با انواع اختلالات خونی آشنا خواهیم کرد.

انواع اختلالات خونی - فارمد

انواع اختلالات خونی

اختلالات خونی می‌تواند بر هر سه جزء اصلی خون تأثیر بگذارد:

  • گلبول‌های قرمز که اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رسانند.
  • گلبول‌های سفید که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.
  • پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند.

اختلالات خونی می‌توانند بخش مایع خون، پلاسما، را هم تحت تأثیر قرار دهند.
اختلالات خونی که گلبول‌های قرمز را تحت تأثیر قرار می‌دهند

اختلالات خونی که گلبول‌های قرمز را تحت تأثیر قرار می‌دهند

کم‌خونی: تعداد گلبول‌های قرمز افراد مبتلا به کم‌خونی کم است. کم‌خونی خفیف معمولاً علائمی ندارد. کم‌خونی شدیدتر می‌تواند موجب، خستگی، رنگ‌پریدگی پوست و تنگی نفس شود.
کم‌خونی ناشی از کمبود آهن: آهن برای تولید گلبول‌های قرمز ضروری است. کمبود مصرف آهن و خونریزی در اثر پریود، رایج‌ترین علل کم‌خونی ناشی از کمبود آهن هستند. همچنین می‌تواند در اثر خونریزی دستگاه گوارش به دلیل زخم یا سرطان باشد. درمان آن با قرص‌های آهن یا گاهی انتقال خون صورت می‌گیرد.
کم‌خونی ناشی از بیماری‌های مزمن: افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی یا بیماری‌های مزمن دیگر، در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. کم‌خونی ناشی از بیماری‌های مزمن معمولاً نیاز به درمان ندارد. ممکن است افراد مبتلا به این نوع کم‌خونی نیاز به تزریق هورمون مصنوعی، اپوئیتین آلفا (اپوژن یا پروکریت)، که محرک تولید سلول‌های خونی است یا انتقال خون داشته باشند.
کم‌خونی پرنیسیوز (کمبود ویتامین 12B): اختلالی که از جذب کافی ویتامین 12B رژیم غذایی جلوگیری می‌کند. علت آن می‌تواند ضعف غشای معده یا بیماری‌های خودایمنی باشد. کمبود ویتامین 12B، علاوه بر کم‌خونی، درنهایت منجر به آسیب عصبی (نوروپاتی) می‌شود. دز بالای 12B از مشکلات بلندمدت جلوگیری می‌کند.
کم‌خونی آپلاستیک: افرادی که مبتلا به کم خونی آپلاستیک هستند، مغز استخوان سلول‌های خونی کافی ازجمله گلبول‌های قرمز کافی تولید نمی‌کند. عفونت ویروسی، عوارض جانبی دارو یا بیماری‌های خودایمنی از علل بروز کم‌خونی آپلاستیک هستند. برای درمان کم‌خونی آپلاستیک مصرف دارو، انتقال خون و حتی گاهی پیوند مغز استخوان ضروری است.
کم‌خونی همولیتیک خودایمنی: در افرادی که دچار این عارضه هستند، سیستم خودایمنی بیش‌فعال، گلبول‌های قرمز خود بدن را از بین می‌برد و موجب کم‌خونی می‌شود. برای متوقف کردن این فرایند داروهایی که سیستم ایمنی را آرام می‌کنند مانند پردنیزون، تجویز می‌شود.
تالاسمی: این نوع کم‌خونی ژنتیکی است و بیشتر افراد دارای ژن مدیترانه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اکثر افراد علائمی ندارند و به درمان نیاز پیدا نخواهند کرد. برخی برای از بین بردن علائم کم‌خونی باید به‌طور مرتب خون دریافت کنند.
کم‌خونی داسی شکل: یک بیماری ژنتیکی در افرادی که خانواده آن‌ها از آفریقا، آمریکای جنوبی یا مرکزی، جزایر کارائیب، هند، عربستان سعودی و کشورهای مدیترانه‌ای مانند ترکیه، یونان و ایتالیا هستند. در کم‌خونی داسی شکل، گلبول‌های قرمز چسبنده و سفت می‌شوند. آن‌ها مانع از جریان گرفتن خون می‌شوند. درد شدید و آسیب به ارگان‌های بدن از عوارض این بیماری است.
پلی سیتمی ورا: بدن به دلیلی نامعلوم، سلول‌های خونی فراوانی تولید می‌کند. گلبول‌های قرمز اضافی معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما شاید در برخی افراد موجب لخته شدن خون شوند.
مالاریا: نیش پشه مالاریا، ماده‌ای فلج‌کننده را وارد بدن فرد می‌کند که گلبول‌های قرمز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پارگی گلبول‌های قرمز در فواصل زمانی معین موجب تب، لرز و آسیب به ارگان‌ها می‌شود. این عفونت خونی معمولاً در بخش‌هایی از آفریقا دیده می‌شود  اما می‌توان آن را در مناطق استوایی و نیمه حاره هم دید؛ کسانی که قصد سفر به این مناطق را دارند باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

برچسب ها: