English | فارسی

انواع اختلالات خونی – بخش دوم

در مطلب قبل با برخی از اختلالات خونی آشنا شدید، در این مطلب شما را با دیگر اختلالات خونی آشنا خواهیم کرد.

انواع اختلالات خونی - فارمد

اختلالات خونی که گلبول‌های سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهند

اختلالات خونی که گلبول‌های سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:
لنفوم: نوعی سرطان خون که در سیستم لنفاوی بروز پیدا می‌کند. در لنفوم، گلبول سفید بدخیم می‌شده و به‌صورتی غیرعادی تکثیر و پخش می‌شود. لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین، دو گروه اصلی لنفوم هستند. شیمی‌درمانی ویا پرتودرمانی معمولاً موجب طول عمر بیشتر بیمار و گاهی درمان این بیماری می‌شود.
لوکمیا: نوعی سرطان خون است که در آن گلبول سفید بدخیم شده و درون مغز استخوان تکثیر می‌شود. لوکمیا می‌تواند حاد (سریع و شدید) یا مزمن (پیشرفت تدریجی) باشد. شیمی‌درمانی ویا پیوند سلول‌های بنیادین (پیوند مغز استخوان) برای درمان این بیماری انجام می‌شود.
میلوم متعدد: نوعی سرطان خون که در آن گلبول سفیدی به نام سلول پلاسما بدخیم می‌شود. سلول‌های پلاسما تکثیر شده و مواد مخربی تولید می‌کنند که درنهایت موجب آسیب رساندن به ارگان‌های بدن می‌شود. میلوم متعدد درمان قطعی ندارد اما پیوند سلول‌های بنیادین و یا شیمی‌درمانی طول عمر بیماران مبتلا به آن را تا سال‌ها افزایش می‌دهد.
سندروم میلودیسپلاستیک: از خانواده سرطان خون است که مغز استخوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سندروم میلودیسپلاستیک معمولاً پیشرفت بسیار کندی دارد اما شاید ناگهان به لوکمیای حاد تبدیل شود. انتقال خون، پیوند سلول‌های بنیادین و شیمی‌درمانی از روش‌های درمان آن است.

اختلالات خونی که پلاکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند

اختلالات خونی که پلاکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:
ترومبوسیتوپنی: تعداد کم پلاکت‌ها در خون؛ ترومبوسیتوپنی علل مختلفی دارد اما اکثر آن‌ها منجر به خونریزی غیرعادی نمی‌شوند.
پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک: این بیماری به دلایلی نامعلوم منجر به کاهش دائمی تعداد پلاکت‌ها در خون می‌شود؛ معمولاً علائمی ندارد اما شاید منجر به کبودی غیرعادی، نقاط قرمز کوچک روی پوست (پتشی) یا خونریزی غیرعادی شود.
ترومبوسیتوپنی  ناشی از هپارین: کاهش تعداد پلاکت‌ها بر اثر واکنش به هپارین – داروی رقیق‌کننده خون که برای جلوگیری از لخته شدن خون برای بسیاری از بیماران بستری تجویز می‌شود.
پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک: یک اختلال خونی بسیار نادر که منجر به تولید لخته‌های کوچک خونی در رگ‌های بدن می‌شود؛ در این فرایند، پلاکت‌ها مصرف می‌شوند و درنتیجه تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد.
ترومبوسیتوز اولیه (ترومبوسیتمی اولیه): بدن به دلایلی نامعلوم، مقدار بسیار زیادی پلاکت تولید می‌کند؛ پلاکت‌ها درست کار نمی‌کنند و درنتیجه خونریزی یا لخته شدن حاد یا هر دو اتفاق می‌افتد.

اختلالات خونی که پلاسما را تحت تأثیر قرار می‌دهند

اختلالات خونی که پلاسما را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:
سپتیسمی: عفونتی در یکی از قسمت‌های بدن که در خون پخش می‌شود. علائم آن شامل تب، تنفس شدید، نارسایی تنفسی و فشارخون پایین است.
هموفیلی: کمبود ژنتیکی پروتئین‌های معینی که به انعقاد خون کمک می‌کنند؛ هموفیلی انواع مختلفی دارد – از خفیف گرفته تا خطرناک.
بیماری فون ویلبراند: عامل فون ویلبراند، پروتئینی در خون است که به انعقاد آن کمک می‌کند. در بیماری فون ویلبراند، بدن یا مقدار کمی از این پروتئین را تولید می‌کند یا پروتئینی تولید می‌کند که عملکرد خوبی ندارد. این بیماری ارثی است اما اکثر کسانی که مبتلا به آن هستند علائمی ندارند و نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند. برخی از افراد مبتلا به بیماری فون ویلبراند، پس از جراحت یا در طول جراحی، خونریزی شدید دارند.
وضعیت هایپرکوگوئبل (وضعیت هایپرکوگولبل): وضعیتی که در آن خون به‌راحتی لخته می‌شود؛ این حالت در اکثر افراد مبتلا بسیار خفیف است و شاید هرگز تشخیص داده نشود. برخی افراد در مقاطع مختلف زندگی خود آن را تجربه می‌کنند و شاید مجبور شوند هرروز داروهای رقیق‌کننده خون مصرف کنند.
ترومبوز وریدی عمیق: لخته شدن خون در یکی از رگ‌های عمقی که معمولاً در پا اتفاق می‌افتد؛ ترومبوز وریدی عمیق ممکن است حرکت کند و از طریق قلب به ریه‌ها برسد و موجب آمبولی ریوی شود.
انعقاد درون‌رگی منتشر (DCI): اختلالی که موجب ایجاد لخته‌های خون کوچک و مناطق خونریزی در بدن به‌صورت همزمان می‌شود؛ عفونت‌های شدید، جراحی یا بروز مشکلاتی در بارداری می‌تواند منجر به DCI شود.

برچسب ها: