English | فارسی

تسریع درد زایمان چقدر طول می‌کشد؟ – بخش دوم

در بخش اول از این مطلب به نکاتی درباره‌ی تسریع درد زایمان اشاره کردیم. در بخش دوم از این مطلب نیز به ادامه‌ی این نکات و راهکارهای آن اشاراتی خواهیم داشت.

تسریع درد زایمان چقدر طول می‌کشد؟ - فارمد

کشیدن و باز کردن

اگر دهانه رحمتان مناسب باشد (نرم و کششی یا کمی گشاد شده)، کشیدن و باز کردن می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد. پزشک یا ماما، انگشت خود را درون دهانه رحم قرار می‌دهد و کیسه آب را از محل نزدیک به سر جنین از رحم جدا می‌کند. ممکن است حتی دهانه رحم را با دست بکشند.
این روش تسریع درد زایمان همیشه موفقیت‌آمیز نیست. اگر درد زایمان شروع شده باشد معمولاً طی 48 ساعت اثر خواهد کرد. گاهی چند بار باید این عمل انجام شود.

آماده‌سازی دهانه رحم برای تسریع درد زایمان

دهانه رحم در آغاز درد زایمان زودرس، نازک یا آماده می‌شود. اگر تسریع را انجام داده باشید و دهانه رحمتان این روند را آغاز نکرده باشد، می‌توان از پروستاگلاندین مصنوعی استفاده کرد. این ماده به‌صورت ژل یا شیاف در داخل رحم قرار داده می‌شود.
اگر از ژل پروستاگلاندین استفاده شود، ممکن است یک دوز یا بیشتر نیاز داشته باشید که هر شش تا هشت ساعت استفاده خواهد شد. شیاف طی 12 تا 24 ساعت، به‌آرامی پروستاگلاندین را آزاد می‌کند. پروستاگلاندین در حدود 90% رنان مؤثر خواهد بود.
معمولاً وقتی دهانه رحم آماده و باز است از روش‌های دیگر تسریع استفاده می‌شود که معمولاً اکسی‌توسین مصنوعی یا پاره کردن غشاهاست.

اکسی‌توسین مصنوعی

سینتوسینون یا پیکتوسین، اشکال مصنوعی هورمون اکسی‌توسین هستند. بدن برای تحریک انقباض‌ها این هورمون را ترشح می‌کند. اکسی‌توسین مصنوعی زمانی به‌کاربرده می‌شود که کشیده شدن غشا یا پروستاگلاندین موجب شروع درد زایمان نشده باشند.
اکسی‌توسین مصنوعی از طریق سرم داخل وریدی به بدن تزریق می‌شود. سرعت واکنش بدن شما به میزان آمادگی بدن و نوزادتان برای درد زایمان بستگی دارد. در اکثر موارد، با کمترین دوز شروع خواهد شد و تا زمانی که انقباض‌ها منظم شود (حدود 3 تا 5 انقباض در هر 10 دقیقه) به‌طور منظم افزایش خواهد یافت.
بسیاری از زنان به 6 تا 12 ساعت تزریق اکسی‌توسین نیاز دارند تا درد زایمان فعال آغاز (وقتی دهانه رحم 1 سانتی‌متر در هر ساعت گشاد می‌شود) شود. وقتی درد زایمان فعال آغاز شد، شاید کیسه آبتان را پاره کنند تا به این روند سرعت بخشند.

پاره کردن غشاها (AROM)

راهنمای تسریع انستیتوی ملی بهداشت و درمان بریتانیا (NICE) توصیه نمی‌کند که AROM به‌عنوان اولین روش یا همراه با تزریق اکسی‌توسین مصنوعی به‌کاربرده شود. این روش معمولاً زمانی استفاده می‌شود که روش‌های دیگر تسریع قبلاً انجام‌شده باشد تا درد زایمان را تسریع و تشدید کند.

بالون دهانه رحمی (یا بالون فولی)

بالون کوچک انعطاف‌پذیری است که درون دهانه رحم قرار می‌گیرد سپس با محلول سالین پر می‌شود تا دهانه رحم شما را گشاد کند.
بالون دهانه رحمی گاهی به‌جای ژل پروستاگلاندین به‌کاربرده می‌شود تا به دهانه رحم نارس کمک کند که نرم و باز شود. یکی از مزایای بالون نسبت به ژل پروستاگلاندین این است که موارد بسیار کمتری از تحریک شدید رحم در آن دیده می‌شود. اما میزان تزریق اکسی‌توسین در زنانی که تسریع را با بالن دهانه رحمی آغاز کرده‌اند بیشتر از زنانی است که این فرایند را با ژل پروستاگلاندین آغاز کرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه

اگر به دلایل پزشکی باید تسریع را انجام دهید احتمالاً استرس فراوانی خواهید داشت. آگاهی داشتن از گزینه‌های پیش رو و روند تسریع به شما کمک خواهد کرد تا کنترل اوضاع را به دست داشته باشید و تصمیماتی بگیرید که برای شرایط شما بهتر هستند. وجود فردی حمایتگر در کنارتان موجب می‌شود بهتر تمرکز کنید و با شرایط خود کنار بیایید.

برچسب ها: