English | فارسی

تسریع درد زایمان چقدر طول می‌کشد؟ – بخش اول

تسریع درد زایمان، خطراتی قابل‌توجه برای مادر و نوزاد به همراه دارد و باید تنها در صورتی توصیه شود که باید نوزاد هرچه زودتر به دنیا بیاید.

تسریع درد زایمان چقدر طول می‌کشد؟ - فارمد

تسریع درد زایمان زمانی است که پزشک برای شروع درد زایمان از روش‌های غیرطبیعی استفاده می‌کند.
در بسیاری از موارد وقتی تسریع دارویی شروع می‌شود باید هر آنچه لازم است انجام دهید تا نوزاد به دنیا بیاید.
برای اکثر زنان به‌محض اینکه تسریع آغاز شد باید زایمان صورت بگیرد. این به معنای زایمان با کمک (اپیزیوتومی، فورسپس و غیره) یا حتی سزارین است. باید از ریسک‌ها و مزایای همه روش‌های تسریع کاملاً آگاهی داشته باشید.
بهتر است درباره امکان شروع با روش‌های ملایم‌تر تسریع با پزشک مشورت کنید تا به زمان بدن خود فرصت دهید که با این اتفاق تطبیق پیدا کند. این امکان وجود دارد که با تسریع هم تجربه مثبتی از زایمان داشته باشید.

چرا باید تسریع درد زایمان را انجام دهم؟

تسریع درد زایمان تنها باید در صورتی انجام شود که ریسک‌ها یا عوارضی سلامت شما و نوزاد را به خطر می‌اندازد. دلایل پزشکی اصلی برای انجام تسریع عبارت‌اند از:

  • جدا شدن جفت از رحم (جدا شدن زودرس جفت)
  • عفونت در رحم
  • فشارخون بالا (پره‌اکلامپسی)
  • بیماری‌های مادر مانند دیابت غیرقابل‌کنترل، بیماری قلبی، اختلال‌های خودایمنی معین
  • مشکل سلامت و رشد نوزاد
  • سطح خیلی بالا یا خیلی پایین مایع آمنیوتیک

گاهی پزشکان به دلایلی غیر از بیماری یا عوارض، تسریع را توصیه می‌کنند زیرا عامل ریسک اتفاق افتاده است. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

  • پاره شدن غشاها قبل از زایمان که ریسک عفونت را افزایش می‌دهد
  • ادامه بارداری پس از هفته 41 که ریسک مرده زایی یا مرگ نوزاد را کمی افزایش می‌دهد
  • احتمال بزرگ بودن نوزاد که ممکن است ریسک توقف زایمان یا جراحت نوزاد را افزایش دهد

این عوامل ریسک، مشکلات پزشکی نیستند اما پتانسیل این را دارند که به عوارض تبدیل شوند. در بسیاری از موارد، برای کاهش ریسک وقوع عوارض به شما پیشنهاد خواهد شد که تسریع را انجام دهید. قبل از تصمیم‌گیری برای انجام تسریع باید از همه گزینه‌های موجود کاملاً آگاهی داشته باشید زیرا شواهد محکمی وجود دارد که انجام تسریع به دلیل عوامل ریسک همیشه ضروری نیست.
دلایل غیرپزشکی برای انجام تسریع روزبه‌روز رواج بیشتری پیدا می‌کنند و ارتباطی با سلامت شما و نوزاد ندارند. این دلایل معمولاً مرتبط با راحت‌طلبی پزشک یا مادر هستند و واقعاً موجب افزایش ریسک برای مادر و نوزاد می‌شوند.

تسریع درد زایمان چقدر طول می‌کشد؟

طبیعی است که بخواهید بدانید که تسریع درد زایمان چقدر طول خواهد کشید. اما پیش‌بینی مدت‌زمان آغاز تسریع تا شروع درد زایمان یا مدت‌زمان درد زایمان پس از شروع، غیرممکن است.
مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا درد زایمان آغاز شود به واکنش بدن شما نسبت به روش‌های انجام‌شده بستگی دارد. معمولاً زنانی که قبلاً درد زایمان خودانگیخته را تجربه کرده‌اند واکنش مؤثرتری دارند تا زنانی که اولین تجربه بارداری را دارند یا آن‌هایی که قبلاً درد زایمان خودانگیخته را تجربه نکرده‌اند.
اگر دهانه رحمتان نارس باشد (سخت، بلند و بسته)، ممکن است 1 تا 2 روز طول بکشد تا تسریع اثر کند. اگر بدنتان برای درد زایمان آماده باشد و تنها نیاز به محرک داشته باشد، ممکن است تنها چند ساعت تا زایمان فاصله داشته باشید.
برخی پزشکان ممکن است از امتیاز بیشاپ (بر اساس گشادشدن دهانه رهم و محو شدن آن، و موقعیت نوزاد) شما به‌عنوان راهنمایی برای انتخاب روش تسریع استفاده کنند.
معمولاً ترکیبی از روش‌های تسریع به‌کاربرده می‌شود. اما اگر زمان کافی در اختیار دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا ابتدا از روش‌های غیرتهاجمی‌تر استفاده کند.

برچسب ها: