English | فارسی

تعویض پلاسما برای بیماری ام.اس

تعویض پلاسما که با نام پلاسمافرز هم شناخته می‌شود، روشی برای پاک‌سازی خون شماست.

تعویض پلاسما (پلاسمافرز) برای ام.اس.

فرایند این کار به‌نوعی شبیه دیالیز کلیه است. در طول درمان، پلاسما بخش مایع خون شما با پلاسمای اهداکننده یا جایگزین پلاسما تعویض می‌شود.
افراد مبتلا به اسکلروز چندگانه برای کنترل حملات شدید و ناگهانی که به آن‌ها دوران عودکننده هم می‌گویند، تعویض پلاسما انجام می‌دهند. پلاسمای آن‌ها پروتئین‌های مشخصی دارد که به بدن خود آن‌ها حمله می‌کند. وقتی پلاسما از بدن خارج می‌شود، آن پروتئین‌ها در خون نخواهند بود و علائم بهتر می‌شوند.

تعویض پلاسما برای بیماری ام. اس. چگونه انجام می‌شود

تعویض پلاسما می‌تواند در بیمارستان یا مرکز درمان سرپایی انجام شود. این روند دردناک نیست و به بیهوشی نیازی ندارد.
شما باید روی تخت بخوابید یا روی صندلی بنشینید.
یک پرستار یا متخصص، سوزن متصل به لوله‌ای باریک به نام کاتتر را در رگ هر دو ساعد شما فرومی‌برد. اگر رگ‌های ساعد شما بسیار کوچک باشند، سورن وارد شانه یا ران شما می‌شود.
خون شما از یکی از لوله‌ها بیرون می‌آید و داخل دستگاهی می‌شود که پلاسما را از سلول‌های خون جدا می‌کند. سپس سلول‌های خون با پلاسمای تازه مخلوط می‌شود و مخلوط تازه خون از طریق لوله دیگر وارد بدن شما می‌شود.

پرسش و پاسخ – اسکلروز چندگانه – آیا درمان ام.اس. مؤثر است؟

بیشتر درمان‌ها 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد و این، بستگی به اندازه بدن شما و میزان پلاسمایی که از بدنتان خارج می‌شود دارد. شما باید این درمان را هر هفته به مدت 2 یا چند هفته تکرار کنید.

عوارض جانبی و ریسک‌ها

در حین تعویض پلاسما، فشارخون شما پایین‌تر از معمول است. به همین دلیل احساس ضعف، سرگیجه یا بی‌حسی می‌کنید. چند روز قبل از درمان، آب زیاد بنوشید زیرا به کاهش این علائم کمک می‌کند.
ممکن است پس از تعویض پلاسما احساس خستگی کنید اما اکثر افراد بلافاصله می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
تعویض پلاسما می‌تواند موجب خونریزی و واکنش آلرژیک شود که احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. در موارد نادر، ممکن است در دستگاه لخته خون شکل بگیرد.

این درمان به چه کسانی کمک می‌کند

حدود 40% افرادی که دچار حمله ناگهانی و شدید هنگام عود ام.اس. می‌شوند، پس از تعویض پلاسما بهتر می‌شوند. نتایج این درمان گاهی چشمگیر است. احتمال موفقیت این درمان بیشتر است اگر:

  • مرد باشید.
  • مبتلا به سندروم دویک یا ام.اس. ماربرگ باشید.
  • درمان شما در 20 روز پس از شروع علائم آغاز شود.

اما درمان‌های ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر هم معمولاً بر ام.اس. تأثیر دارند پس احتمالاً پزشک شما ابتدا آن‌ها را تجویز می‌کند. پزشک برای حمله شدید ام.اس. احتمالاً دز بالایی از استروئیدهای ضدالتهاب تجویز می‌کند. اگر این داروها علائم شما را تسکین ندهند، تعویض پلاسما گزینه کوتاه‌مدتی است.
تعویض پلاسما به ام.اس. پیش‌رونده اولیه و ثانویه کمکی نمی‌کند.
تعویض پلاسما به درمان بیماری‌های دیگری که به پوشش نخاع و اعصاب آسیب می‌رسانند مانند سندروم گیلن باره و میاستنی گراویس، کمک می‌کند. افراد مبتلا به سندروم گیلن باره پس از تعویض پلاسما قدرت عضلانی خود را به دست می‌آورند و بدون کمک گرفتن راه می‌روند.

برچسب ها: ,