English | فارسی

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی – بخش اول

خونریزی در دوران بارداری می‌تواند ترسناک باشد. اما خونریزی همیشه به معنای سقط‌جنین نیست. خونریزی در دوران بارداری، خصوصاً در طول سه ماه اول، شایع‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید.

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی - فارمد

خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در دوران بارداری می‌تواند ترسناک باشد. اما خونریزی همیشه به معنای سقط‌جنین نیست. خونریزی در دوران بارداری، خصوصاً در طول سه ماه اول، شایع‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید. طبق یکی از تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، حدود 25% مشارکت‌کنندگان در دوران بارداری خونریزی داشته‌اند و 8% زنان خونریزی شدید داشته‌اند. اکثر خونریزی‌ها بین هفته پنجم و هشتم اتفاق افتاده‌اند و در اکثر موارد خونریزی بیش از سه روز به طول نمی‌انجامد. در بین زنانی که خونریزی داشته‌اند، 12% سقط‌جنین کرده‌اند و در بین زنانی که خونریزی نداشتند، 13% سقط‌جنین کردند. باوجوداینکه اکثر زنان تنها یک‌بار خونریزی را تجربه می‌کنند اما تعداد کمی از زنان در کل دوران بارداری خونریزی دارند. این خونریزی می‌تواند به شکل لکه، رگه یا خونریزی شبیه پریود باشد.

آیا باید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهم؟

هر نوع خونریزی را در دوران بارداری باید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید. هر نوع جریان خونی از واژن قبل از هفته بیست و چهارم بارداری را «در معرض سقط‌جنین» می‌نامند. اگر این اتفاق پس از هفته بیست و چهارم بیفتد به آن «خونریزی قبل از زایمان» می‌گویند. خصوصاً طی 72 ساعت از هر نوع خونریزی اگر ارهاش منفی هستید (مثلاً O- یا A-) باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید. علت این کار این است که احتمال دارد خونتان با جنین مخلوط شده باشد. اگر خون مخلوط شده باشد موجب می‌شود که بدنتان علیه خون مثبت آنتی‌بادی تولید کند. گروه خونی  مثبت بر گروه خونی منفی غالب است. احتمال زیادی دارد که جنین گروه خونی مثبت را به ارث برد اما شما تا قبل از تولد متوجه این موضوع نخواهید شد. مخلوط شدن خون در اولین بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در بارداری‌های بعدی، اگر جنین گروه خونی مثبت داشته باشد، آنتی‌بادی‌های شما به دلیل اینکه فکر می‌کنند با ماده‌ای خارجی روبرو شده‌اند، حمله می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ما درباره گروه‌های خونی ارهاش منفی در دوران بارداری مراجعه کنید. در ادامه، برخی از شایع‌ترین دلایل خونریزی در دوران بارداری را شرح خواهیم داد. همچنان که به خواندن ادامه می‌دهید، همیشه گمراه‌کننده نخواهد بود. طبیعی است که در دوران بارداری انقباضات یا کشیدگی‌های خفیف عضلانی را در دوران بارداری تجربه کنید. اما اگر خونریزی همراه با گرفتگی شدید عضلانی دارید، سریعاً با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

  • خونریزی یا رگه بینی لانه گزینی

وقتی تخمک بارورشده به دیواره رحم می‌چسبد ممکن است موجب دیدن لکه یا رگه خون شود.  معمولاً این حالت تنها یک یا دو روز طول می‌کشد و در زمان لانه گزینی یا پریود اتفاق می‌افتد. برخی زنان به‌اشتباه فکر می‌کنند که دچار پریود خفیف شده‌اند اما درواقع باردار هستند.

  • خونریزی یک‌باره

برخی زنان درزمانی که عادتاً پریود اتفاق می‌افتد، «خونریزی یک‌باره» را تجربه می‌کنند. بنابراین، خونریزی حدود هفته چهارم، هشتم و دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتد. این خونریزی معمولاً با احساسی که در دوران پریود دارید همراه است مثلاً کمردرد، گرفتگی عضلات، حس شدیدی در لگن خاصره، احساس نفخ و بی‌حالی. بدیهی است که به دلیل اینکه شما درواقع باردار هستید، پریود نشده‌اید (حتی اگر فکر می‌کنید پریود شده‌اید). در دوران بارداری، هورمون‌ها از وقوع پریود جلوگیری می‌کنند. اگر سطح هورمون‌ها به‌اندازه‌ای نباشند که پریود را متوقف کنند، خونریزی یک‌باره اتفاق می‌افتد. این اتفاق می‌تواند سه ماه به طول انجامد؛ پس از گذشت این زمان، جفت به‌جای تخمدان‌ها شروع به تولید هورمون می‌کند. برخی زنان خونریزی یک‌باره را در دوران بارداری تجربه می‌کنند و با مراقبت‌های پزشک می‌توانند نوزادان سالمی به دنیا آورند.

برچسب ها: