English | فارسی

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی – بخش دوم

خونریزی در دوران بارداری می‌تواند ترسناک باشد. اما خونریزی همیشه به معنای سقط‌جنین نیست. اما این خونریزی همیشه هم به معنای سقط جنین نیست.

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی - فارمد

  • در معرض سقط‌جنین یا سقط‌جنین واقعی

تحقیقات نشان می‌دهند که حدود یک‌سوم بارداری‌ها منتهی به سقط‌جنین می‌شوند (اصطلاح پزشکی آن «سقط‌جنین خودبه‌خودی» است). ناامید نشوید. این آمار مربوط به 12 هفته اول بارداری هستند و شامل سقط‌جنین‌هایی می‌شوند که حتی قبل از اینکه زن بفهمد باردار است، می‌شود. این نوع سقط‌جنین معمولاً به دلیل جنین آسیب‌دیده است؛ بدان معنا که بدن زن در حال پس زدن بارداری است که قابلیت تحمل مشکلات پیش‌آمده را ندارد. وقتی به هفته 14 تا 16 رسیدید، می‌توانید با احتمال بالایی مطمئن باشید که بارداری موفقی خواهید داشت. بد نیست که تا پایان هفته 12 خبر بارداری خود را به دیگران ندهید. باوجوداینکه اشتیاق شدیدی برای گفتن این خبر خوب به دیگران دارید اما دادن خبر سقط‌جنین بسیار اضطراب‌آور است. همدردی و همدلی معمولاً آرامش‌بخش است اما درزمانی که شما آرزوهای خود را بربادرفته می‌بینید گاهی طاقت فرسا است. نشانه‌های رایج سقط‌جنین عبارت‌اند از: خونریزی، گرفتگی عضلات، کمردرد و شکم‌درد. معمولاً زنان وقتی دچار سقط‌جنین و خونریزی می‌شوند، می‌گویند که دیگر احساس باردار بودن نمی‌کنند. نشانه‌های بارداری حالت تهوع، درد پستان یا نفخ از بین می‌روند. اگر خونریزی دارید و این احساس را دارید، احتمالاً نوزاد خود را از دست داده‌اید. اگر خونریزی دارید ولی احساس بارداری دارید، به‌احتمال‌زیاد این خونریزی معنای خاصی ندارد و نوزاد سالم است. سونوگرافی معمولاً به‌صورت اطمینان بخشی نرمال است. ممکن است بدون هیچ خونریزی جنین سقط شود. در این شرایط، جنین می‌میرد اما در بدن باقی می‌ماند. نشانه‌های بارداری قطعاً از بین رفته‌اند اما توقف ضربان قلب تنها در سونوگرافی مشخص می‌شود. برای تخلیه رحم احتمالاً به استفاده از کورت نیاز دارید.

  • خونریزی پس از آمیزش جنسی

خونریزی پس از زایمان، یکی از شایع‌ترین علل خونریزی در دوران بارداری است. این اتفاق خطری ندارد و به دلیل ذخیره خون زیاد و نرم شدن دهانه رحم اتفاق می‌افتد. باوجوداینکه این نوع خونریزی جدی نیست اما همیشه باید آن را به پزشک گزارش دهید. وقتی با پزشک تماس بگیرید، آماده شنیدن پرسش‌های بسیار خصوصی مثل «آیا اخیراً آمیزش جنسی داشته‌اید؟» باشید. البته پاسخ به این پرسش کمی شما را شرمنده خواهد کرد اما آمیزش جنسی یکی از دلایل شایع خونریزی است، برای همین اولین پرسش پزشک از زنی که خونریزی واژنی دارد همین است. لازم نیست آمیزش جنسی خود را قطع کنید اما باید به همسر خود اطمینان دهید که او آسیبی به جنین وارد نکرده زیرا جنین در رحم که بالای واژن قرار دارد، کاملاً محفوظ است.

  • بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارورشده، خارج از رحم لانه گزینی می‌کند معمولاً در لوله فالوپ. شاید درد شدیدی در یک‌طرف شکم حس کنید یا دردی کلی که موجب شود در خود بپیچید و ممکن است احساس غش و حالت تهوع داشته باشید. شاید درد درصورتی‌که لوله پاره شود، ناگهان از بین برود اما پس از چند ساعت یا چند روز دوباره بازمی‌گردد و خیلی حس بدی دارد. این شرایط اورژانس است. بارداری خارج رحمی می‌تواند موجب پارگی لوله فالوپ و خونریزی داخلی، آسیب به لوله و بیهوشی شود. احتمالاً لوله فالوپ باید برداشته شود اما بدان معنا نیست که در آینده بارور نخواهید شد زیرا تخمدان و لوله فالوپ دیگرتان سالم است.

  • خونریزی جفت

پرسش دیگری که پس از تماس با پزشک برای گزارش خونریزی از شما پرسیده می‌شود این است: «آیا اسکن گرفته‌اید و جفت در وضعیت نرمال قرار داشت؟» خونریزی واژنی بدون درد می‌تواند ناشی از قرار گرفتن غیرعادی جفت باشد. گاهی جفت خود را کاملاً پایین دیواره رحم و گهگاه دقیقاً بالای کانال دهانه رحم جای می‌دهد. به این حالت جفت سرراهی می‌گویند و 2% زنان به آن دچار می‌شوند. جفت سرراهی بالاخره در مقطعی از بارداری موجب خونریزی خواهد شد معمولاً پس از هفته بیستم. شدت این عارضه متفاوت است اما برای تشخیص دقیق باید مکرراً سونوگرافی انجام شود. برای جلوگیری از خطری که جنین را تهدید می‌کند، احتمالاً استراحت مطلق، القای زایمان یا سزارین تجویز خواهد شد، البته اگر جفت در هفته‌های باقیمانده بارداری بالای دهانه رحم باقی بماند. علت دیگر خونریزی در بارداری، کندگی یا دکولمان جفت است که در آن کل یا بخشی از جفت از دیواره رحم جدا می‌شود. از هر 200 بارداری در 1 بارداری این اتفاق خواهد افتاد. علائم آن، درد کلی شدید و خونریزی شدید است. خون ممکن است دیده شود یا در رحم پنهان بماند که با لمس آن توده سفت و محکمی حس می‌شود و بسیار دردناک است. اگر سیگار می‌کشید، فشارخون بالا دارید یا مشکلات کلیه یا پره‌اکلامپسی دارید، خطر بیشتری شما را تهدید می‌کند. باوجوداین عارضه باید به‌سرعت در بیمارستان بستری شوید و بسته به‌شدت خونریزی، استراحت مطلق، القای زایمان یا سزارین برایتان تجویز خواهد شد.

برچسب ها: