English | فارسی

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی – بخش سوم

در دو مطلب قبل به برخی از علل خونریزی در دوران بارداری اشاره کردیم. در این مطلب به مرور ادامه‌ی علل خونریزی در این دوران می‌پردازیم.

خونریزی در دوران بارداری – 7 علت خونریزی - فارمد

  • فیبروم رحم

فیبروم رحم، توده‌ای از بافت همبند و عضله متراکم است که ممکن است داخل یا خارج از دیواره رحم دیده شود. این توده‌ها در دوران بارداری می‌توانند مشکل‌ساز باشند یا نباشند عمدتاً بستگی به محل قرار گرفتن فیبروم‌ها و اینکه رشد می‌کنند یا نه، دارد. هورمون‌های بارداری می‌توانند موجب رشد یا کوچک شدن فیبروم­ های شوند اما متخصصان علت آن را نمی‌دانند.
بهتر است فیبروم­‌ها قبل از بارداری برداشته شوند زیرا در بدترین حالت منجر به بارداری خارج رحمی، خونریزی شدید و سقط‌جنین می‌شوند. اما بسیاری از زنان هم بدون هیچ مشکلی زایمان می‌کنند.
اگر فیبروم دارید باید به متخصص مراجعه کنید تا مورد شما را بررسی کند و راه‌حل ارائه دهد. درمان‌هایی که در اینترنت پیشنهاد شده را عملی نکنید حتماً باید به متخصص مراجعه کنید تا موقعیت شما را ارزیابی کند.

هنگام خونریزی در دوران بارداری باید چه‌ کار کنم؟

اگر بیش از بیست هفته باردار هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
اگر در دوران بارداری خونریزی دارید از تامپون استفاده نکنید؛ همیشه از نوار بهداشتی استفاده کنید. اگر خونریزی خفیف است و درد ندارید، برای مشورت با ماما یا متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.
پس‌ازاینکه با متخصص پزشکی مشورت کردید می‌توانید به یک متخصص باتجربه طب سوزنی در زمینه باروری یا مراقبت‌های قبل از زایمان مراجعه کنید. نقاطی وجود دارند که قابل‌درمان هستند و می‌توانند در قطع خونریزی و افزایش انرژی در آن ناحیه کمک کنند. متخصصان طب سوزنی با بیمارانی کار می‌کنند که قبلاً سقط‌جنین کرده‌اند یا در معرض آن هستند، پس امتحان این روش ضرری ندارد. این درمان، بی‌خطر، طبیعی و سالم است.
اگر خونریزی سنگین (به بیرون جاری شود و پس دهد) و همراه با گرفتگی عضلات معده، کمردرد و دردهای شبیه به زمان پریود باشد، فوراً با بیمارستان تماس بگیرید. قابل‌درک است که شما ناراحت خواهید شد اما سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که خونریزی در دوران بارداری گاهی اتفاق می‌افتد. این خون شماست نه خون جنین و ممکن است در دوران بارداری سالم هم ادامه پیدا کند.
شگفت‌زده نشوید که تنها توصیه‌ای که برای خونریزی قبل از هفته 12 به شما می‌شود این باشد که صبر کنید.

اگر در حال سقط‌جنین باشم، چه کنم؟

اگر در حال سقط‌جنین باشید، متأسفانه هیچ اقدامی نمی‌تواند مانع از وقوع آن شود. باوجوداینکه سقط‌جنین می‌تواند ناامیدکننده، ناراحت‌کننده و به لحاظ روحی دردناک باشد، تنها کاری که می‌توانید در برابر آن انجام دهید این است که به لحاظ روحی و جسمی از خود مراقبت کنید. شما مسئول وقوع سقط‌جنین نیستید و کاری انجام نداده‌اید که منجر به وقوع آن شود. شما نمی‌توانید مانع از وقوع سقط‌جنین شوید اما می‌توانید کارهایی انجام دهید که این پروسه را به لحاظ جسمی راحت‌تر کند:

  • استراحت مطلق
  • مصرف پاراستامول/پانادئین/ناپروجسیک برای گرفتگی‌های عضلانی
  • کمپرس داغ برای شکم
  • چای و حمایت همسر

احتمالاً خونریزی زمانی پایان می‌گیرد که جنین و بافت‌های دیگر دفع شده باشند.اما اگر خونریزی ادامه پیدا کرد باید بی‌هوش شوید و با استفاده از کورت، رحمتان تخلیه شود.
به یاد داشته باشید که در اکثر موارد، خونریزی در اوایل بارداری خودبه‌خود صورت می‌گیرد و بارداری بدون مشکل ادامه می‌یابد.

برچسب ها: