English | فارسی

درد تخمک‌گذاری – 5 علت برای نادیده نگرفتن تخمک‌گذاری دردناک – بخش اول

وقتی زنان تخمک‌گذاری می‌کنند، احساسی را تجربه می‌کنند که به آن درد تخمک‌گذاری  می‌گویند که به «میتل‌اشمرتز» هم معروف است. این احساس معمولاً به‌صورت تیر کشیدن و درد ناگهانی در پایین شکم است که با مرحله تخمک‌گذاری چرخه قاعدگی آن‌ها همزمان است.

درد تخمک‌گذاری – 5 علت برای نادیده نگرفتن تخمک‌گذاری دردناک - فارمد

اما برخی زنان تخمک‌گذاری را دردناک می‌دانند. به دلیل اینکه درد تخمک‌گذاری امروزه بسیار شایع است، شاید شوکه شوید اگر بگوییم که این درد نرمال نیست. بله، بسیاری از زنان، تخمک‌گذاری را حس می‌کنند و مسئله‌ای نیست اما درد شدید و ناتوان‌کننده نرمال نیست.
درد تخمک‌گذاری، پرچم قرمزی است، نشان‌دهنده وجود مشکلی دیگر در بدن است که باید به آن رسیدگی شود. درواقع، برخی از علل اصلی آن می‌تواند موجب بروز مشکلات باروری شود که از باردارشدن شما جلوگیری خواهد کرد. دکتر اندرو اور از شن تراپیز متخصص زنان و نازایی است. او معتقد است که درد تخمک‌گذاری ناشی از چند مشکل است که همه آن‌ها باید توسط یک متخصص بررسی شوند. دکتر اور معتقد است ک علل شایع درد تخمک‌گذاری عبارت‌اند از:

1. کیست تخمدان

درد تخمدان معمولاً نشانه کیست تخمدان‌هاست. کیست می‌تواند در دوران تخمک‌گذاری شکل بگیرد. زنانی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند معمولاً به دلیل وجود تعدادی کیست تخمدان، دچار درد تخمدان می‌شوند. تخمدان‌های کیستیک در اثر عدم تعادل هورمونی شکل می‌گیرند و معمولاً با مقاومت به انسولین ارتباط دارد. حذف قند و غلات (که موجب التهاب در بدن می‌شوند) می‌تواند مفید باشد. دکتر اور پیشنهاد می‌کند، رژیم دارای میزان اندکی قند یا سبک غذایی انسان‌های اولیه را دنبال کنید تا دوباره همه‌چیز تحت کنترل قرار گیرد.

2. آندومتریوز

آندومتریوز، یک بیماری التهابی است که تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین می‌تواند در دوران تخمک‌گذاری موجب بروز درد شود. علائم دیگر آن عبارت‌اند از: درد هنگام آمیزش جنسی، میگرن، یبوست، سردرد، سرگیجه و غیره.

3. چسبندگی ناشی از جراحی قبلی

اگر قبلاً جراحی داشته‌اید مثلاً سزارین یا خارج کردن آپاندیس چسبندگی‌ها و بافت جراحت می‌تواند موجب درد تخمک‌گذاری شود زیرا تخمدان‌ها و ساختارهای اطراف آن‌ها را محدود می‌کند. ممکن است تخمدان‌ها به روده یا ارگان‌های دیگر بچسبند و موجب درد هنگام تخمک‌گذاری شوند. من این تجربه را داشته‌ام و عمل سرپایی لاپاروسکوپی به جابجایی تخمدانم کمک کرد. متأسفانه، این جراحی پس از تأخیر، اصرار و درد انجام شد. متخصص زنان و زایمان اصرار داشت که برای جلوگیری از تخمک‌گذاری قرص مصرف کنم. این راه‌حل، مشکل مرا حل نکرد و کسی چه می‌دانست اگر حالم بدتر می‌شد چه بلایی به سرم می‌آمد!

4. ورود باکتری به بدن از طریق فرایندهای پزشکی

باکتری‌ها ممکن است از طریق سوند، جراحی و حتی زایمان وارد ناحیه لگنی شوند. این امر موجب التهاب و عفونت و درنتیجه درد تخمک‌گذاری می‌شود.

5. عفونت‌های آمیزشی

علت دیگر در تخمک‌گذاری، عفونت‌های آمیزشی (STI) است. یکی از نمونه‌های این نوع عفونت‌ها، کلامیدیا است که موجب التهاب لوله‌ها، زخم و بیماری التهاب ناحیه لگنی می‌شود. کلامیدیا می‌تواند منجر به بروز هیدروسالپنکس شود، عارضه‌ای که در آن لوله‌های فالوپ با چرک مسدود می‌شوند. این اتفاق موجب التهاب و درد می‌شود.

برچسب ها: