English | فارسی

درد تخمک‌گذاری – 5 علت برای نادیده نگرفتن تخمک‌گذاری دردناک – بخش دوم

در مطلب پیشین شما را برخی از نکات مربوط به درد تخمک‌گذاری آشنا کردیم. در بخش دوم از سلسله مطالب مربوط به درد تخمک‌گذاری شما را با ادامه این نکات آشنا خواهیم کرد.

درد تخمک‌گذاری – 5 علت برای نادیده نگرفتن تخمک‌گذاری دردناک - فارمد

اما من قبلاً بچه‌دار شده‌ام، پس نباید مشکلی باشد

حتی اگر قبلاً بچه‌دار شده باشید، مشکلاتی وجود دارند که شاید از آن‌ها آگاه نباشید. اگر عارضه‌ای وجود داشته باشد که درنهایت منجر به ناباروری شود، آیا می‌خواهید ریسک آن را بپذیرید؟

اما پزشک عمومی/دوست/دیگران گفته‌اند که درد تخمک‌گذاری نرمال است

دکتر اور می‌گوید که نباید اجازه دهید کسی به شما بگوید درد کشیدن در دوران تخمک‌گذاری نرمال است. «بسیاری از پزشکان عمومی اطلاعات زیادی درباره رشته زنان و زایمان ندارند… به یاد داشته باشید که رشته تخصصی آن‌ها نیست و آن‌ها پزشک عمومی هستند. همیشه به پزشک متخصص مراجعه کنید.»

اما در اسکن، همه‌چیز خوب بود

متأسفانه در اسکن، همه‌چیز معلوم نمی‌شود خصوصاً بافت زخم، چسبندگی‌ها و آندومتریوز.
دکتر اور می‌گوید: «باید اشاره کنم که اسکن همیشه پاتولوژی ناحیه لگنی را نشان نمی‌دهد. اسکن، آندومتریوز را نشان نمی‌دهد پس اگر برای تشخیص آندومتریوز اسکن گرفته‌اید، فایده‌ای ندارد. تنها راه ارزیابی صحیح ناحیه لگنی، انجام لاپاروسکوپی است. این روش تشخیصی طلایی برای عارضه‌های مربوط به ناحیه لگنی است. من همیشه وقتی مردم درد دارند و با استناد به اسکن خود فکر می‌کنند مشکلی ندارند، نگران می‌شوم. تکرار می‌کنم: آندومتریوز و پاتولوژی‌های جدی در اسکن دیده نمی‌شوند… و هر نوع دردی نرمال نیست.»
در ماجرای زیر، سه پزشک متوجه عارضه مشدند. زنی به پزشک عمومی مراجعه کرد (برای گرفتن نظر دوم) و گفت که درد دنده، درد شکم و تنگی نفس دارد. پزشک عکس‌برداری از کیسه صفرا را تجویز کرد که چیزی نشان نداد. یک هفته بعد، درد و تنگی نفس وخیم‌تر شد و معده زن شروع به بزرگ شدن کرد.
او دوباره به پزشک عمومی مراجعه کرد و او زن را نزد متخصص گوارش فرستاد. پس از آندوسکوپی، به زن گفته شد که ریفلاکس دارد و همین موجب آسم شده است و باید وزن خود را کم کند. تشخیص قطعی متخصص گوارش این بود و او را به خانه فرستاد.
دو هفته بعد، زن با دردی طاقت‌فرسا دوباره به پزشک عمومی مراجعه کرد و پزشک به او گفت که کاری از دستش ساخته نیست و او باید وزن خود را کم کند (همان‌طور که متخصص گفته بود). او پیشنهاد کرد که زن نزد متخصص داروهای مکمل برود. او با مطب دکتر اور تماس گرفت و علائم خود را شرح داد. دکتر اور فوراً ترتیب ملاقات او با جراح را داد. هر دو آن‌ها تشخیص دادند که زن باید بیشتر معاینه شود و توده‌ای که در عکس فوق نشان داده شده از بدن زن خارج شد. به نظر نمی‌رسد چیزی نبوده باشد! متخصص بیهوشی بعداً به شوخی می‌گوید: «این جراحی آسم او را از بین برد، مگر نه؟»
دکتر لور می‌گوید: «سه پزشک، یک توده 5 کیلوگرمی را ندیدند و او را غرغرو خطاب کردند. به همین دلیل است که شما هرگز نباید درد را دست‌کم بگیرید و همیشه باید درباره درد یا هر مشکل پزشکی دیگر پیگیری کنید… حتی باید به چهار یا پنج پزشک مراجعه کنید تا مشکلتان حل شود.»
دکتر اور با تعریف این داستان قصد بی‌اعتبار کردن پزشکان را نداشته است بلکه می‌خواسته اتفاق شایعی را که زیاد با آن مواجه می‌شود تعریف کند. به‌راحتی می‌توان احساس کرد که پزشکان شما را دست‌کم می‌گیرند و نظر آن‌ها را به‌عنوان حکم نهایی قبول کرد. اما اگر درد دارید باید تا زمانی که کسی پیدا نشده به شما کمک کند، برای برطرف کردن آن تلاش کنید.

برچسب ها: