English | فارسی

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند – بخش اول

درد زایمان طولانی یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های زنانی است که اولین تجربه بارداری را دارند. در این مطلب شما را با دلایل طولانی شدن درد زایمان آشنا می‌کنیم.

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند - بخش اول - فارمد

چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند

درد زایمان انرژی و مقاومت روحی بالایی می‌طلبد.
هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که درد زایمان برای هر زنی چقدر طول می‌کشد بنابراین این عدم قطعیت موجب نگرانی می‌شود.
اگر شنیده‌اید که یکی از دوستانتان اشاره کرده که دو یا سه روز درد داشته، احتمالاً نگران خودتان خواهید شد.
بالاخره تجربه انقباض به مدت بیش از یک روز کمی ترسناک است.
خوشبختانه، چه درد زایمان طولانی باشد چه کوتاه، طبیعت انقباض‌ها را طوری طراحی کرده که به‌صورت موج‌هایی صورت می‌گیرند و بین آن‌ها فاصله می‌افتد و بدن ما هورمون‌های مقابله با درد تولید می‌کند.
درست است که می‌دانید برخی دردهای زایمان طولانی‌تر از بقیه هستند اما شاید بخواهید علت آن را بدانید.
به یاد داشته باشید که مدت‌زمان درد زایمان از اولین انقباض یا درد محاسبه نمی‌شود.
مدت‌زمان درد از زمان درد زایمان فعال (4 تا 7 سانتی‌متر گشادشدن دهانه رحم) محاسبه می‌شود و زمانی است که انقباض‌های شما الگویی منظم داشته باشند. انقباض‌ها باید طولانی‌تر، شدیدتر و با فاصله کمتری از یکدیگر اتفاق بیفتند. بسیاری از زنان می‌گویند که چند روز درد زایمان داشته‌اند اما احتمالاً درد زودرس یا قبل از درد بوده است.

نمودار منحنی فریدمن

رویکرد پزشکی به تولد، تعریف درد زایمان نرمال بر اساس نمودار منحنی فریدمن است. متخصصان زنان و زایمان از این نمودار برای تعیین همخوانی درد زایمان با «قواعد» گشادشدن واژن و فشار آوردن استفاده می‌کنند. اگر نوزاد پس از 20 ساعت انقباض به دنیا نیاید، درد زایمان طولانی و درنتیجه غیرعادی تلقی می‌شود.
همه متخصصان زنان و زایمان از این نمودار استفاده نمی‌کنند. اگر پزشک شما از این نمودار استفاده نمی‌کند، احتمالاً از این عوامل زیر که موجب می‌شود در زایمان از حد معمول طولانی‌تر شود آگاهی دارد.
عوامل مختلفی موجب طولانی‌تر شدن درد می‌شود. 6 عامل را در اینجا بخوانید:

1: گشادشدن کند دهانه رحم

اولین مرحله درد زمانی است که دهانه رحم شروع به نازک شدن (محو شدن) و گشادشدن می‌کند. انقباض‌های عضلات رحم به دهانه رحم فشار می‌آورد و آن را باز می‌کند تا زمانی که با رحم یکی شود. در اکثر دردهای زایمان، انقباض‌ها در ابتدا خفیف هستند و به‌تدریج شدید می‌شوند. فاصله زمانی بین انقباض‌ها کوتاه می‌شود، و مدت و قدرت انقباض افزایش می‌یابد.
بارداری‌ها و دردهای زایمان باهم تفاوت دارند. دهانه رحم برخی زنان قبل از آغاز درد چند سانتی‌متر گشاد می‌شود اما دهانه رحم برخی دیگر تا زمان شروع درد بسته می‌ماند. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دهانه رحم چه زمانی گشاد می‌شود. دهانه رحم برخی زنان با سرعت قابل پیش‌بینی (1 سانتی‌متر در هر ساعت) گشاد می‌شود اما دهانه رخم برخی دیگر به‌آرامی به مدت چند ساعت گشاد می‌شود.
اگر زنی قبلاً دهانه رحم خود را جراحی کرده باشد و در اثر آن بافت جراحت شکل گرفته باشد، گشاد شده دهانه رحم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. جراحت موجب سختی می‌شود و می‌تواند گشادشدن دهانه رحم را بسیار دشوار کند. پزشک شما باید در زمان درد زایمان این مطلب را بداند. خستگی و کم‌آبی بدن هم می‌توانند موجب کند شدن درد زایمان شوند. استراحت و مصرف زیاد مایعات (مخلوط آب با الکترولیت‌ها برای آب‌رسانی به بدن فوق‌العاده هستند) می‌تواند این وضعیت را بهبود بخشد.
روش‌هایی برای افزایش انقباض وجود دارد تا مؤثرتر باشند. تحریک نوک پستان، استراحت، قرار گرفتن بدن در وضعیت‌های فعال، مواد غذایی و مایعات می‌توانند قدرت و مدت انقباض را افزایش دهند، البته اگر دلیلی برای کند بودن گشادی دهانه رحم وجود داشته باشد.
روشی پزشکی برای تقویت درد زایمان وجود دارد تا انقباض‌ها با حالت نرمال همخوان شوند. تقویت با روش‌های تحریک انقباض مانند پاره کردن کیسه آب به‌صورت مصنوعی یا تزریق اکسی‌توکسین مصنوعی صورت می‌گیرد.

برچسب ها: