English | فارسی

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند – بخش دوم

در مطلب قبل به برخی از دلایلی که باعث طولانی شدن درد زایمان می‌شود اشاره کردیم. در این مطلب نیز به ادامه‌ی این دلایل می‌پردازیم.

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند - بخش اول - فارمد

2: هیجانات در هورمون‌های درد زایمان اختلال ایجاد می‌کنند

طبیعت درد زایمان را برای پستانداران طوری طراحی کرده که سریع و راحت باشد. در حیات‌وحش، حیوانات برای زایمان به دنبال مکان‌های امن و دنج هستند. این امر، ترشح اکسی‌توکسین را که موجب انقباض رحم برای باز شدن دهانه رحم و بیرون راندن نوزاد می‌شود، افزایش می‌دهد. اکسی‌توکسین زمانی که قسمت متفکر مغز (نئوکورتکس) چیزی تهدیدکننده در محیط شناسایی نکند به مقدار زیاد آزاد می‌شود.
حدود 96% زنان در محیط‌های پرسروصدا، روشن و شلوغ زایمان می‌کنند. عدم وجود حریم خصوصی و آرامش موجب می‌شود که نئوکورتکس درگیر شده و پیام‌هایی به قسمت پستاندار مغز مبنی بر وجود تهدید بالقوه بفرستد. حتی قبل از درد، اگر زن در مورد درد زایمان اضطراب داشته باشد، به دلیل آزار جنسی در گذشته بترسد یا شاید نیاز داشته باشد که کاملاً کنترل اوضاع را به دست داشته باشد، همه این عوامل واکنش بدن او را در مدت درد تعیین می‌کنند.
برای مبارزه یا فرار از تهدید آدرنالین ترشح می‌شود. آدرنالین انقباض‌ها را کند می‌کند و عضلات سفت می‌شوند درنتیجه درد شدیدتر می‌شود. مادر نمی‌تواند آرامش خود را حفظ کند و عصبی می‌شود و بیشتر احساس اضطراب و ترس می‌کند. ممکن است پزشک درباره کمبود انقباض‌های مؤثر حرف بزند و سطح آدرنالین در بدن زن افزایش یابد که موجب کندتر شدن روند درد می‌شود.
در عوض، ماما درد زایمان را در هر زنی متفاوت می‌بینند و معتقدند زنان در طولانی شدن درد زایمان نقش تعیین‌کننده دارند.

3: وضعیت قرار گرفتن نوزاد

وضعیت قرار گرفتن نوزاد در طول درد زایمان تأثیر زیادی بر روند آن دارد. وقتی نوزاد در وضعیت بهینه جنینی قرار ندارد، پشتش سمت چپ ناف شماست، سرش پایین و چانه‌اش درون بدنش است، درد زایمان کندتر از معمول خواهد بود.
وضعیت‌هایی که می‌توانند درد زایمان را کند کنند عبارت‌اند از:

  • نوزادی که در وضعیت خلفی قرار دارد، پشتش در راستای ستون فقرات مادر قرار دارد. این، بدان معناست که نوزاد باید مسیر زیادی را از سمت لگن خاصره بچرخد. سر نوزاد در این وضعیت کاملاً خم نمی‌شود و این، بدان معناست که با گذشت مدتی از درد زایمان وارد این روند می‌شود.
  • چانه نوزاد باید در قفسه سینه باشد تا ابتدا کمترین ضخامت سر معلوم شود. اگر سر نوزاد خم نباشد، قسمت مشخص سر احتمالاً بزرگ‌تر و کج است و مرکزیت ندارد و نمی‌تواند درون حاشیه لگن خاصره قار بگیرد.
  • مشخص بودن صورت یا پیشانی که بخشی از سر نوزاد است که به سمت دهانه رحم می‌رود.
برچسب ها: