English | فارسی

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند – بخش سوم

در دو مطلب قبل به برخی دلایل طولانی شدن درد زایمان پرداختیم و در بخش آخر این مطالب به نکات باقیمانده در این زمینه می‌پردازیم.

6 دلیل که چرا زنان ممکن است چند روز درد زایمان داشته باشند - بخش اول - فارمد

4: شکل لگن مادر

سفر نوزاد از رحم به کانال تولد، تحت تأثیر اندازه و شکل لکن مادر است. چهار شکل اصلی وجود دارد:

  • گانکوید: معمول‌ترین شکل لگن است. ورودی بیضی‌شکل دارد (عرض آن بیشتر از طول است) و قوس تناسلی آن (منطقه بین بالای ران‌ها) عریض است.
  • آنتروپوید: ورودی بیضی‌شکل دارد اما برخلاف گانکوید، طول آن بیشتر از عرض آن است. قوس تناسلی آن به‌اندازه گانکوید عریض نیست. در این شکل احتمال اینکه نوزاد بریچ (برعکس) باشد بیشتر است.
  • پلاتیپوید: این نوع لگن، قوس تناسلی بسیار عریض ورودی بیضی‌شکل دارد که از جلو به عقب فشرده می‌شود که موجب می‌شود باسن عریض‌تر از معمول به نظر برسد. این وضعیت موجب می‌شود که نوزاد هنگام گذشتن از لگن سرش به پهلو باشد.
  • اندروید: ورودی این شکل، شبیه قلب است و قوس تناسلی آن باریک است. نوزادان خلفی در این شکل زیاد هستند.

عضله‌های لگن و رحم نیز در روند درد زایمان تأثیر دارند. در دوران بارداری، ورزش‌هایی مانند یوگا، ، فیزیوتراپی یا استخوان‌درمانی می‌توانند‌ به زن در پشت سر گذاشتن سفت شدن عضله‌ها کمک کنند زیرا لگن باز شده و برای داشتن درد زایمانی راحت‌تر آماده می‌شود.

5: دوقلوزایی

تحقیقی نشان داده است که درد زایمان در زنانی که دوقلو باردار هستند بیشتر است. این کشف برای زنانی که می‌خواهند دوقلویشان را به‌صورت طبیعی به دنیا بیاورند اهمیت دارد. اکثر پزشکان بازه زمانی درد زایمان را برای زنانی که دوقلو باردار هستند با زنانی که یک جنین دارند یکسان در نظر می‌گیرند و تصور می‌کنند که درد زایمان متوقف شده یا تأثیر ندارد اما درواقع، طبیعی است که مرحله اول درد زایمان کندتر باشد.
دلیل اینکه روند درد زایمان در زنانی که دوقلو دارند کندتر است مشخص نیست اما نظریه‌ای معتقد است که رحم بیشتر کشیده می‌شود انقباض‌ها تأثیر کمتری در گشادشدن دهانه رحم دارند.

6: مداخله

درد زایمان کند می‌تواند طاقت‌فرسا باشد و انرژی روحی و جسمی فراوانی بطلبد. به‌احتمال‌زیاد پزشکتان پیشنهاد خواهد کرد که برای تقویت انقباض‌ها از ابزار مصنوعی استفاده کنید.
این مداخله‌ها ریسک زیادی برای نوزاد دارد و به‌احتمال‌زیاد باید به‌دقت تحت نظر قرار گیرید، بدان معنا که نمی‌توانید حرکت کنید و آزادانه درد زایمان را پشت سر بگذارید و همین امر موجب طولانی‌تر شدن درد زایمان می‌شود. مراحل مداخله (تحت نظر گرفتن، تقویت، ) ریسک سزارین را افزایش می‌دهد.
در بسیاری موارد، درد زایمان کندتر از معمول نگران‌کننده نیست. اگر مادر و نوزاد خوب و سالم باشند و نشانه‌ای مبنی بر دیسترس جنینی نباشد احتمالاً آن شرایط خاص نیازمند زمان بیشتری است.
وقتی درد زایمان شروع می‌شود، بهتر است انرژی خود را ذخیره کنید زیرا شاید مرحله اول طولانی شود. تلاش برای سرعت بخشیدن به این روند با بالا رفتن از پله‌ها و پیاده‌روی موجب می‌شود شما و عضلاتتان خسته شوند. بر استراحت کافی، خوردن غذاهای مقوی و نوشیدن مقدار زیادی مایعات تمرکز کنید. شاید دوست داشته باشید حمام گرم بگیرید، یا همسرتان شما را ماساژ دهد. چیزهایی که احساس امنیت شما را افزایش می‌دهند، ترشح اکسی‌توکسین را افزایش می‌دهند و روند درد زایمان را راحت‌تر می‌کنند.

برچسب ها: