English | فارسی

دیالیز کلیه – بخش دوم

دیالیز پریتونیل با استفاده از دیواره ناحیه شکمی به‌جای فیلتر، خون شما را تصفیه می‌کند.

دیالیز کلیه - فارمد

دیالیز پریتونیل و کلیه‌ها

 این روش به شما امکان می‌دهد که در حال خواب، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزانه خون خود را تصفیه کنید.
قبل از اولین جلسه، پزشک برای ایجاد دسترسی به ناحیه شکمی، عمل جراحی انجام می‌دهد. جراح معمولاً در کنار ناف برشی کوچک ایجاد می‌کند. یک لوله پلاستیکی به نام کاتتر (سوند) از طریق این برش به درون ناحیه اطراف معده و ارگان‌های نزدیک آن وارد می‌شود. به این برش، حفره پریتونیل می‌گویند.
وقتی زمان  انجام این روش فرابرسد، شما محلول پاک‌کننده را که دیالیسات نام دارد درون کاتتر قرار می‌دهید. تیم مراقبت‌های پزشکی نحوه انجام این کار را به شما نشان خواهند داد.
درمان به این روش، سه مرحله دارد:

  • پر کردن: محلول دیالیز از طریق کاتتر به درون بدن راه می‌یابد.
  • سکونت: پسماندها و مایعات اضافی در بدن از بافت نازکی که دیواره حفره پریتونیل است عبور می‌کند و درون محلول دیالیز کشیده می‌شود. مدت‌زمانی که محلول در شکم شما می‌ماند، «زمان سکونت» نام دارد. زمان سکونت بین 4 تا 6 ساعت است.
  • تخلیه: پسماندها و مایعات اضافی با تخلیه محلول دیالیز از بدن خارج می‌شوند.

به فرایند تخلیه و پر کردن، جایگزینی می‌گویند و حدود 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد. شما به 4 تعویض در روز نیاز دارید. دو نوع دیالیز پریتونیل وجود دارد. هرکدام، برنامه جایگزینی متفاوتی دارند.

  • دیالیز پریتونیل سرپایی مداوم (CAPD). این نوع بدون دستگاه انجام می‌شود. شما محلول دیالیز را در کاتتر قرار می‌دهید و به فعالیت‌های روزانه خود می‌رسید یا می‌خوابید. این کار، 4 یا 5 بار در زور انجام می‌شود.
  • دیالیز پریتونیل سیکلر مداوم (CCPD). این نوع دیالیز با استفاده از دستگاهی به نام سیکلر انجام می‌شود و برای پر کردن و تخلیه محلول از شکم معمولاً هنگام خواب به کار برده می‌شود.
برچسب ها: