English | فارسی

دیالیز کلیه – بخش سوم

این روش درمانی ضروری برای افراد مبتلا به آخرین مرحله بیماری کلیه یا افراد دچار ازکارافتادگی دائمی کلیه است.

دیالیز کلیه - فارمد

چه کسی به دیالیز کلیه نیاز دارد؟

اگر 85 تا 90 درصد کارکرد کلیه خود را از دست داده باشید، به این درمان نیاز خواهید داشت. در برخی موارد، دیالیز موقتی لازم می‌شود.
همودیالیز معمولاً برای درمان افراد مبتلا به آخرین مرحله بیماری کلیه انجام می‌شود. اما کودکانی که به دیالیز نیاز دارند معمولاً دیالیز پریتونیل انجام می‌دهند.

هنگام دیالیز کلیه چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولاً این روش به‌خودی‌خود موجب درد یا ناراحتی نمی‌شود. اما ممکن است برخی بیماران دچار افت فشار شوند که موجب سردرد، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و استفراغ می‌شود. این حالات معمولاً پس از گذشت چند جلسه از بین می‌روند.
هنگام درمان با استفاده از این روش ممکن است حالات زیر را هم تجربه کنید:

  • انرژی کمتری دارید. این درمان موجب می‌شود احساس خستگی کنید.
  • افسرده می‌شوید. افسردگی، مشکل شایعی در بین بسیاری از بیماران دیالیزی است اما معمولاً قابل‌درمان است. اگر احساس افسردگی می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.
  • همچنین شاید احساس کنید زمان کمتری برای انجام کارها دارید. بیماران دیالیزی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تغییر سبک زندگی خود هستند که موجب اختلال در توانایی آ‌‌ن‌ها برای کار کردن و فعالیت‌های روزمره می‌شود. این روند ممکن است برای شما و خانواده‌تان خسته‌کننده باشد. شاید مشاوران بتوانند به شما کمک کنند تا از عهده آن برآیید.

بسیاری از بیمارانی که باید تحت همودیالیز قرار بگیرند باید سه بار در هفته و هر بار به مدت سه تا پنج ساعت یا بیشتر تحت درمان باشند. این درمان معمولاً در مراکز تخصصی یا بیمارستان انجام می‌شود اما به برخی از بیماران همراه با یکی از اعضای خانواده یا دوستان آموزش داده می‌شود که همودیالیز را در خانه انجام دهند. پزشک، گزینه‌ها را با شما در میان می‌گذارد و بهترین گزینه را برای شما انتخاب می‌کند.
بیمارانی که تحت درمان دیالیز پریتونیل هستند، استقلال بیشتری دارند زیرا این نوع دیالیز لزوماً در کلینیک انجام نمی‌گیرد. می‌توانید این نوع دیالیز را هنگان انجام فعالیت‌های روزانه با خواب انجام دهید.
عفونت‌های ناشی از استفاده از کاتتر، در بین افرادی که دیالیز پریتونیل انجام می‌دهند شایع است. تمیز و بدون باکتری نگه‌داشتن ناحیه کاتتر به پیشگیری از عفونت‌های خطرناک کمک می‌کند. اگر عفونت در حفره پریتونیل ایجاد شود، نمی‌توانید دیالیز پریتونیل را انجام دهید. نکاتی برای پیشگیری از عفونت:

  • همیشه قبل از برداشتن کاتتر، دست‌های خود را بشویید.
  • هنگام انجام تعویض، ماسک جراحی به ‌صورت بزنید.
  • برای تمیز کردن ناحیه دسترسی از مواد دستمال ضدعفونی استفاده کنید.
  • وسایل خود را برای بررسی کنید تا نشانه‌های عفونت را در آن‌ها تشخیص دهید.

نکاتی درباره رژیم غذای هنگام دیالیز

اگر نارسایی کلیه دارید، احتمالاً پزشکتان تغییراتی در رژیم غذایی شما خواهد داد. رعایت رژیم غذایی مخصوص نارسایی کلیه در موفقیت درمان دیالیز اهمیت دارد. رژیم‌های غذایی با توجه به نوع دیالیز متفاوت هستند. متخصص کلیه  یا نفرولوژیست توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی خواهد داشت. مثلاً احتمالاً باید مصرف مایعات و نمک را محدود کنید. به یاد داشته باشید که مایعات فقط در نوشیدنی‌ها نیستند. سوپ، میوه و حتی بستنی حاوی آب فراوانی هستند که تعادل آب بدن شما را به هم می‌ریزد.
احتمالاً به شما توصیه خواهد شد که غذاهای حاوی مقدار زیادی فسفر و پتاسیم را مصرف نکنید و رژیمی سرشار از پروتئین داشته باشید. پزشک به سطح نیتروژن اوره خون (BUN) هم توجه ویژه‌ای خواهد داشت زیرا میزان پسماندها را در بدن نشان می‌دهد. الکترولیت‌ها هم ازجمله سدیم، پتاسیم، کلسیم و بیکربنات هم بررسی می‌شوند.

اگر دیالیز کلیه را متوقف کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

این روش، درمان قطعی نارسایی کلیه نیست. اگر دیالیز را متوقف کنید، کلیه‌ها به‌تدریج از کار می‌افتند. شما برای ادامه حیات حداقل به یک کلیه نیاز دارید مگر اینکه پیوند کلیه انجام دهید. بدون انجام پیوند کلیه، تا آخر عمر به دیالیز نیاز خواهید داشت.

برچسب ها: