English | فارسی

سوزش سر معده در دوران بارداری | درمان‌ها و تسکین – بخش دوم

در مطلب قبل به عواملی که باعث سوزش سر معده در دوران بارداری می‌شود اشاره کردیم. در این بخش به درمان‌های دیگر در این زمینه می‌پردازیم.

سوزش سر معده در دوران بارداری | درمان‌ها و تسکین - فارمد

4. عدم امکان استراحت کردن با خیال راحت

آماده شدن برای خواب و استراحت هم کمی آزاردهنده است زیرا می‌دانید که سوزش سر معده شما را بیدار نگه خواهد داشت. پس از یک روز طولانی، خوابیدن روی بالش بسیار آرامش‌بخش است… البته تا زمانی که سوزش سر معده به سراغتان نیاید.
خوابیدن به پهلوی چپ که در دوران بارداری توصیه می‌شود هم به کند شدن ریفلاکس کمک می‌کند. زاویه معده به گونه این است که خوابیدن به پهلوی راست برای کسانی که از ریفلاکس رنج می‌برند، توصیه نمی‌شود زیرا محتویات معده به‌راحتی به مری می‌لغزند. وقتی به پهلوی چپ بخوابید، محتویات معده برای رسیدن به مری باید خلاف جاذبه حرکت کنند.
با ادامه بارداری و جابجا شدن ارگان‌ها در اثر فشار رحم، خوابیدن به پهلوی چپ هم چندان کمکی نخواهد کرد. برای تسکین سوزش سر معده انجام چند کار پیشنهاد می‌شود:

  • حدود یک ساعت قبل از دراز کشیدن، چیزی نخورید
  • به‌صورت نیمه درازکش بخوابید و برای این کار از چند بالش استفاده کنید یا سر تختتان را بالا ببرید
  • یک لیوان کوچک شیر یا ماست بخورید تا گلویتان نرم شود، فراموش نکنید که مصرف طولانی‌مدت لبنیات، ریفلاکس را افزایش می‌دهد. به‌جای شیر گاو از شیرهای جایگزین مثل شیر بادام استفاده کنید.

5. طعم نفرت‌انگیز در دهان

بارداری به دلایل مختلف، طعم دهان شما را تغییر می‌دهد که یکی از این طعم‌ها، ریفلاکس است. باوجوداینکه پیدا کردن غذای دلخواه برای برخی دشوار است، طعم‌های عجیب هم این روند را دشوارتر می‌کنند.
استفاده از روش‌های فوق برای خنثی کردن بو مانند آب نارگیل و سرکه سیب طبیعی می‌تواند به از بین بردن طعم‌های نفرت‌انگیز کمک کند. در دسترس بودن قرص‌های نعناع و لیمو، آب و چای می‌تواند این طعم‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

درمان‌های دیگر برای سوزش سر معده در دوران بارداری

درمان‌های بسیاری، برخی جدیدتر و برخی حاصل تجربیات سالیان برای جلوگیری یا تسکین ناراحتی ناشی از سوزش سر معده وجود دارد.

  • تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که کایروپرکتیک منظم می‌تواند در کاهش سوزش سر معده در دوران بارداری و پس‌ازآن کمک کند.
  • آب کافی به بدن رساندن
  • مواد غذایی دارای آنزیم فراوان مانند پاپایا و آووکادو می‌توانند به هضم غذا و تجزیه بهتر آن کمک کنند.
  • مواد غذایی تخمیری و پروبیوتیک­‌ها هم حاوی آنزیم هستند و به تجزیه مواد غذایی و تسریع هضم کمک می‌کنند.
  • مالیدن ژل یا آلوئه‌ورای طبیعی روی قفسه سینه و گلو هم کمک می‌کند
  • اگر سیگاری هستید، ترک سیگار هم کمک می‌کند. تحقیقی بسیار جامع نشان داده است که افراد سیگاری بیشتر در معرض سوزش سر معده هستند.

چه زمانی باید نگران سوزش سر معده بود؟

هر زمان که درباره یکی از علائم بارداری نگران شدید، بهترین کار تماس با پزشک یا ماما است. درکل، سوزش سر معده در دوران بارداری، عارضه شایعی است که بلافاصله یا کمی بعد از زایمان متوقف می‌شود. گاهی، حتی شایع‌ترین عارضه‌های بارداری هم نگران‌کننده هستند.
اگر به دلیل حالت تهوع شدید (یا درد مربوط به سوزش سر معده)، در خوردن مواد غذایی یا نوشیدن آب مشکل دارید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. داروهایی برای درمان سوزش سر معده وجود دارد. به یاد داشته باشید که اگرچه استفاده از دارو در دوران بارداری خطر دارد اما گاهی در شرایطی که درمان‌های طبیعی کارایی ندارند، فایده آن بیشتر از خطر آن است. داروساز، دانش لازم را برای کمک به شما در تشخیص بی‌خطر بودن داروها دارد.
اگر سوزش سر معده موجب درد شدید می‌شود یا خون بالا می‌آورید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در موارد بسیار نادر، سوزش سر معده شدید موجب آسیب به مری می‌شود. این آسیب معمولاً با گذشت زمان بهبود می‌یابد اما گاهی استفاده از دارو ضروری است.
بارداری می‌تواند سرشار از لذت رشد نوزاد باشد اما متأسفانه گاهی سرشار از ناراحتی است. توجه به نیازهای بدن، داشتن رژیم غذایی سالم و بدون فراوری و توجه به علائم می‌تواند به کاهش برخی از این ناراحتی‌ها کمک کند.

برچسب ها: