English | فارسی

سوزش سر معده در دوران بارداری | درمان‌ها و تسکین – بخش اول

نوسانات هورمونی در اوایل بارداری (سه ماه اول) موجب سوزش سر معده می‌شود، بسیار قبل‌تر از اینکه اندازه جنین بر این مشکل دامن زند.

سوزش سر معده در دوران بارداری | درمان‌ها و تسکین - فارمد

سوزش سر معده، یکی از مشکلات شایع زنان باردار است. احساس سوزش سر معده، حالت تهوع، عدم توانایی به‌راحتی دراز کشیدن… پرورش دادن یک انسان کوچک به‌اندازه کافی طاقت‌فرسا هست که دیگر نتوان با حواشی آن دست‌وپنجه نرم کرد.
علائم سوزش سر معده در دوران بارداری و درمان‌های بی‌خطر برای آن چیست؟
در ادامه به آنچه باید درباره سوزش سر معده بدانید و روش‌های تسکین آن اشاره خواهیم کرد.

چه چیزی باعث سوزش سر معده در دوران بارداری می‌شود؟

نوسانات هورمونی در اوایل بارداری (سه ماه اول) موجب سوزش سر معده می‌شود، بسیار قبل‌تر از اینکه اندازه جنین بر این مشکل دامن زند. سست شدن عضلات و دریچه معده به دلیل ترشح پروژسترون، شما را در برابر سوزش سر معده در دوران بارداری و ریفلاکس آسیب‌پذیر می‌کند.
همچنین هورمون‌ها عمل هضم را کند می‌کنند و اسید معده را کاهش می‌دهند. برخلاف تصور عموم، کمتر بودن اسید معده می‌تواند سوزش سر معده در دوران بارداری را افزایش دهد. همانند تمام مواد دیگر در بدن، اسید معده هم باید متعادل (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) باشد تا ما احساس خوبی داشته باشیم.
رحم برای ایجاد فضای مناسب برای جنین رشد می‌کند و درنتیجه به ارگان‌های هاضمه و دیافراگم فشار می‌آورد. این، بدان معناست که فضای معده کمتر خواهد شد. همچنین بدان معناست که فشار موجب می‌شود، محتویات معده به‌راحتی درون مری ریفلاکس کنند.
خبر بد؟ اکثر مادران باردار باید با سوزش سر معده بسازند.
خبر خوب؟ با استفاده از روش‌هایی می‌توان برخی از ناراحتی‌ها و درد را تسکین داد.
در ادامه به 5 نشانه سوزش سر معده در دوران بارداری و برخی روش‌ها برای درمان آن اشاره می‌کنیم:

1. حالت تهوع

برخی زنان، در دوران بارداری حالت تهوع دارند. در بسیاری از زنان پس از پشت سر گذاشتن سه ماه اول، این حالت از بین می‌رود. متأسفانه در برخی زنان وقتی حالت تهوع معمول بارداری از بین می‌رود، سوزش سر معده جای آن را می‌گیرد.
داشتن حالت تهوع هنگام دست‌وپنجه نرم کردن با سوزش سر معده غیرمعمول نیست. به‌هم‌ریختگی شکم و احساس ریفلاکس و اسید می‌تواند حال شما را بد کند. بسیاری از ترفندهایی که در سه ماه اول به کار می‌بردید می‌تواند در مورد حالت تهوع ناشی از سوزش سر معده هم کارآمد باشد.
مثلاً: زنجبیل، نمی‌گذارد شکمتان خالی بماند، طعم‌های لیمویی و چند قطره آب معمولاً به فرونشاندن حالت تهوع کمک می‌کند. تنفس عمیق، به‌آرامی تغییر مکان دادن و توجه به بدن هنگامی‌که نیاز به استراحت دارد هم می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند.

2. احساس وجود غده در گلو

عجیب نیست که هنگام سوزش سر معده، حس کنید که چیزی در گلویتان گیر کرده است. درست است که ریفلاکس می‌تواند موجب شود که مقداری مواد غذایی، نه‌فقط اسید به مری وارد شود، اما معمولاً احساس وجود توده به دلیل گیرکردن چیزی در مری نیست. اسید، مری شما را آزار می‌دهد و حالت تهوع هم موجب می‌شود شدیداً احساس کنید که چیزی در گلویتان گیر کرده است.
نحوه خوردن می‌تواند کمی موجب کاهش این حالت شود. وعده‌های غذایی کم اما مداوم کمک می‌کند تا حجم معده کم باقی بماند. تف کردن در طول روز، می‌تواند احساس گیرکردن چیزی در گلو را کاهش دهد. آرام بخورید و خوب بجوید. خوردن غذاهای سالم و فراوری نشده که هضم آن‌ها آسان است، از احساس سنگین سوءهاضمه جلوگیری می‌کند.
مکیدن قرص نعناع یا نوشیدن چای نعناع به شما کمک خواهد کرد. بلعیدن مداوم و خنکی نعناع، به تسکین این حالت کمک می‌کند.

3. احساس سوزش

احساس سوزش در گلو، یکی از بدترین علائم سورش سر معده است. شاید از شنیدن آن متعجب شوید اما برخی زنانی که سوزش سر معده را تجربه می‌کنند، فقط در قفسه سینه خود دردی متمرکز را احساس می‌کنند که نمی‌توانند به‌سرعت آن را با سوءهاضمه مرتبط کنند. چه درد قفسه سینه باشد چه در گلو، این مورد قطعاً یکی از ناخوشایندترین مشکلات دوران بارداری است.
نوشیدن سرکه سیب طبیعی، بااینکه عجیب به نظر می‌رسد، می‌تواند به تسکین سوزش سر معده کمک کند. همان‌گونه که قبلاً گفتیم، کاهش اسید معده می‌تواند محرک این سوزش باشد. چند قطره سرکه سیب طبیعی در آب می‌تواند اسید معده را متعادل کند.
آب نارگیل هم می‌تواند خنثی‌کننده اسید باشد. اگر حالت تهوع دارید و احساس می‌کنید در گلویتان اسید است، نوشیدن کمی آب نارگیل هم می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. همچنین آب نارگیل برای آب‌رسانی به بدن فوق‌العاده است، امکانی که در دوران بارداری دشوار است.

برچسب ها: