English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش دوم

در مطلب شماره 1 برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

ممکن است مواقعی فکر کنید که ذخیره‌تان کم است اما درواقع این‌گونه نیست:

هنگام 6 هفتگی تا 2 ماهگی نوزاد، شاید پستان‌هایتان حالت اشباع نداشته باشد. این حالت کاملاً طبیعی است. همچنین، نوزاد هر بار تنها 5 دقیقه شیر می‌خورد. این بدان معناست که شما و نوزاد خود را با روند شیردهی وفق داده‌اید و کارتان را خوب انجام می‌دهید!
جهش رشد موجب می‌شود نوزاد به مدت طولانی‌تر و به‌دفعات بیشتر شیر بخورد. این جهش رشد در حدود 2 تا 3 هفتگی، 6 هفتگی و 3 ماهگی اتفاق می‌افتد. همچنین می‌تواند در هرزمانی اتفاق بیفتد. نگران کافی نبودن ذخیره شیر خود نباشید. نیاز نوزاد خود را دنبال کنید شیر دادن بیشتر به تولید شیر بیشتر کمک می‌کند. وقتی ذخیره شیرتان افزایش یابد، احتمالاً به روتین معمول خود بازخواهید گشت.

راهکار

 1. دهان نوزاد را به‌خوبی روی پستان قفل کنید و او را در وضعیت مناسب قرار دهید.
 2. زیاد به نوزاد شیر بدهید و بگذارید خودش زمان پایان شیر خوردن را تعیین کند.
 3. در هر بار شیردهی، هر دو پستان را در اختیار نوزاد قرار دهید. تا زمانی که نوزاد در حال مکیدن و بلعیدن است او را از پستان اول جدا نکنید. وقتی سرعتش کم شد یا توقف کرد، پستان دوم را به او بدهید.
 4. به نوزاد فرمولا یا سرلاک ندهید زیرا ممکن است علاقه‌اش را به شیر شما از دست بدهد. این اتفاق، ذخیره شیر شما را کاهش می‌دهد. نوزاد تا 6 ماهگی نیازی به غذای جامد ندارد. اگر باید مکمل‌هایی به شیر خود اضافه کنید، این کار را با قاشق، فنجان یا قطره‌چکان انجام دهید.
 5. هنگام عملی کردن نکات فوق، استفاده از پستانک را محدود یا متوقف کنید.

از دیگران کمک بخواهید! اگر فکر می‌کنید نوزاد شیر کافی دریافت نمی‌کند به پزشک خود اطلاع دهید.

ذخیره بیش‌ازحد شیر

برخی مادران نگران ذخیره بیش‌ازحد شیر هستند. وقتی پستان‌ها بیش‌ازحد شیر داشته باشند، شیردهی برای مادر و نوزاد پراسترس و ناراحت‌کننده می‌شود.

راهکار

 1. هر بار تنها از یک پستان نوزاد را تغذیه کنید. تا شیردهی کامل بعدی حداقل دو ساعت از همان پستان او را تغذیه کنید و به‌تدریج مدت هر شیردهی را افزایش دهید.
 2. اگر پستان دیگر قبل از اینکه برای شیردهی آماده باشید بیش‌ازحد تحمل پر بود، چند لحظه با دست آن را فشار دهید تا کمی از شیر آن تخلیه شود. همچنین می‌توانید از کمپرس یا حوله سرد برای کاهش ورم و ناراحتی استفاده کنید.
 3. قبل از اینکه نوزاد به شدت گرسنه شود به او شیر دهید تا با شدت پستان‌ها را نمکد.
 4. هنگام شیردهی بدن خود را در موقعیتی قرار دهید که جاذبه به ترشح شیر کمک نکند، مثلاً دراز کشیدن به پهلو یا گرفتن نوزاد روی ساعد.
 5. اگر نوزاد نفخ دارد، سعی کنید کاری کنید تا آروغ بزند.

برخی زنان رفلکس شدید ترشح یا جاری شدن شیر دارند. این حالت می‌تواند با ذخیره بیش‌ازحد شیر همراه باشد. اگر دچار مشکل سرازیر شدن ناگهانی و زیاد شیر هستید، موارد زیر را رعایت کنید:

 1. نوک پستان خود را بین انگشت سبابه و وسط یا با کنار دست خود بگیرید و به‌آرامی غدد شیری را فشار دهید تا از شدن ترشح شیر بکاهید.
 2. اگر نوزاد شیر را به بیرون تف کرد یا از حجم شیری که خورده احساس خفگی کرد، او را از سینه خود جدا کنید و اجازه دهید شیر اضافی روی حوله یا پارچه بریزد.
 3. به نوزاد فرصت دهید تا به اختیار خود خوردن شیر را متوقف کند یا ادامه دهد.

از دیگران کمک بخواهید! اگر نمی‌توانید به‌تنهایی ذخیره بیش‌ازحد شیر خود را کنترل کنید، از مشاور شیردهی کمک بگیرید.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: