English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش سوم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

تورم پستان‌ها

غیرعادی نیست که پستان‌ها با شروع تولید شیر، بزرگ‌تر، سنگین‌تر و کمی حساس شوند. گاهی وقتی پستان‌هایتان بسیار سفت و دردناک می‌شوند، این پر بودن سینه موجب تورم می‌شود. همچنین ممکن است نوک سینه‌هایتان متورم، حساس، گرم، قرمز شود و درد ضربان مانندی در آن داشته باشید. گاهی تورم پستان‌ها موجب تب پایینی می‌شود که با عفونت پستان‌ها اشتباه گرفته می‌شود. تورم پستان‌ها به دلیل تولید شیر است. معمولاً از روز سوم تا پنجم پس از زایمان این اتفاق می‌افتد ولی ممکن است در روزهای دیگر هم اتفاق بیفتد.
تورم پستان‌های می‌تواند منجر به انسداد غدد یا عفونت پستان شود، پس جلوگیری از آن اهمیت زیادی دارد. درصورتی‌که این عارضه درست درمان شود، مشکلی پیش نخواهد آمد.

راهکار

 1. پس از زایمان به‌صورت منظم به نوزاد شیر بدهید و اجازه دهید نوزاد تا هر زمان که می‌خواهد و به‌خوبی به پستان قفل شده و می‌مکد، شیر بخورد. در هفته‌های اول پس از زایمان، اگر چهار ساعت از آخرین شیردهی نوزاد گذشته است باید او را بیدار کنید تا شیر بخورد.
 2. برای اینکه قفل دهان به پستان را به‌خوبی یاد بگیرید با یک مشاور شیردهی مشاوره کنید.
 3. برای خروج شیر از قسمت عفونی به‌طور منظم شیر دهید، اجازه دهید شیر آزادانه جریان یابد و اجازه ندهید پستانتان بیش‌ازحد پر شود.
 4. سعی کنید بیش‌ازحد از پستانک و شیشه شیر استفاده نکنید.
 5. کمی از شیر خود را با فشار دست یا پمپ کردن خارج کنید تا قبل از شیردهی پستان، هاله دور پستان و نوک پستان نرم شود.
 6. پستان را ماساژ دهید.
 7. برای تسکین درد، بین هر نوبت شیردهی، کمپرس سرد نگذارید.
 8. اگر دوباره شروع به کار می‌کنید، بهتر است طبق برنامه‌ای نوزاد در خانه شیر می‌خورد، شیر خود را پمپ کنید یا حداقل هر چهار ساعت یک‌بار این کار را انجام دهید.
 9. به‌اندازه کافی استراحت کنید، مواد غذایی و مایعات مناسب به بدن خود برسانید.
 10. یک سوتین مناسب سایز خود بپوشید که زیاد تنگ نباشد.

از دیگران کمک بخواهید! اگر تورم پستان‌هایتان دو روز یا بیشتر طول کشید از مشاور شیردهی یا پزشک کمک بگیرید.

انسداد غدد

بسیاری از زنان در مقطعی از دوران شیردهی دچار انسداد غدد می‌شوند. انسداد غدد شیری حسی شبیه ورم دردناک و حساس پستان دارد. این عارضه با تب و علائم دیگر همراه نیست. وقتی غدد شیری به‌خوبی تخلیه نمی‌شوند، متورم شده و این عارضه ایجاد می‌شود. سپس پشت محل انسداد، فشار ایجاد می‌شود و بافت‌های اطراف متورم می‌شوند. معمولاً انسداد غدد هر بار در یک پستان ایجاد می‌شود.

راهکار

 • هر دو ساعت یک‌بار، با پستانی که دچار این عارضه شده شیر دهید. با این کار، انسداد سست می‌شود و شیر آزادانه جریان خواهد یافت.
 • محل موردنظر را ماساژ دهید و از پشت منطقه دردناک شروع کنید.
 • با انگشتان خود به‌صورت دورانی پستان را ماساژ دهید و به سمت نوک پستان ماساژ دهید. در ناحیه دردناک از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • بیشتر بخوابید و استراحت کنید و هنگام این کار، پاهای خود را بالا نگه دارید تا روند بهبودی سریع‌تر شود. معمولاً انسداد غدد اولین نشانه فعالیت بیش‌ازاندازه مادر است.
 • یک سوتین مناسب سایز خود بپوشید که زیاد تنگ نباشد زیرا سوتین تنگ، غدد شیری را تحت‌فشار قرار می‌دهد. سعی کنید از سوتین بدون فنر استفاده کنید.

از دیگران کمک بخواهید! اگر انسداد غدد از بین نرفت از مشاور شیردهی کمک بگیرید. انسداد غدد می‌تواند موجب عفونت پستان شود.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: