English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش ششم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

تورفتگی، تخت شدن یا بسیار بزرگ شدن نوک پستان‌ها

نوک پستان برخی زنان به‌جای اینکه بیرون بیاید، فرو می‌رود یا تخت می‌شود. گاهی نوک پستان‌ها هنگام شیردهی به دلیل تورم موقتاً تخت می‌شوند. نوک پستان‌های فرورفته و تخت کاهی شیردهی را دشوار می‌کند. اما به یاد داشته باشید که برای اینکه شیردهی به‌درستی انجام شود، کودک باید هم به نوک پستان و هم خود آن قفل شود پس حتی نوک پستان فرورفته هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. گاهی نوک فرورفته و تخت پستان‌ها در طول زمان با مکش نوزاد، بیرون می‌آیند.
نوک بسیار بزرگ پستان‌ها  موجب می‌شود که نوزاد نتواند به‌اندازه کافی هاله دور پستان را به دهان بگیرد و فشار دادن غدد شری برایش دشوار می‌شود و شیر کافی به بدنش نمی‌رسد.

راهکار

  1. اگر نگران وضعیت نوک پستان‌هایتان هستید با پزشک یا مشاور شیردهی مشورت کنید.
  2. می‌توانید با استفاده از انگشتانتان نوک پستان‌ها را بیرون بکشید. دستگاه‌های مخصوصی هم برای بیرون کشیدن نوک پستان فرورفته یا تخت وجود دارد.
  3. قفل دهان و پستان در مادرانی که نوک پستان‌هایشان بسیار بزرگ است با گذشت زمان و بزرگ‌تر شدن نوزاد، بهتر می‌شود. در برخی موارد، شاید چند هفته طول بکشد تا بتوان نوزاد را به قفل‌کردن خود به پستان عادت داد. اما اگر ذخیره شیر مادر خوب باشد، نوزاد باوجود قفل ناقص، شیر کافی دریافت خواهد کرد.

اگر سؤالی درباره شکل یا نوع نوک پستان‌های خود دارید، خصوصاً اگر نوزاد نمی‌تواند به‌خوبی خود را قفل کند، از دیگران کمک بگیرید.

شیر دادن به نوزاد بیمار

برخی بیماری‌ها موجب می‌شود که شیر دادن به نوزاد دشوارتر شود. اما شیر مادر بهترین گزینه برای سلامت شما و نوزاد است – به‌خصوص اگر نوزاد نارس یا بیمار باشد. حتی اگر نوزاد نتواند مستقیماً از پستان شیر بخورد، بهتر است شیر خود را پمپ کنید و با فنجان یا قطره‌چکان به او بدهید.
برخی مشکلات نوزاد که ممکن است در شیر خوردن او تأثیر بگذارد عبارت‌اند از:

یرقان

یرقان به دلیل افزایش بیلی‌روبین ایجاد می‌شود، ماده‌ای که معمولاً به مقدار بسیار کم در خون وجود دارد. در دوران نوزادی، ممکن است بیلی‌روبین سریع‌تر ازآنچه دستگاه گوارش بتواند آن را دفع کند، تولید شود. یرقان موجب زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌شود. این بیماری به درجات مختلف در اکثر نوزادان دیده می‌شود و در دومین و سویم روز زندگی‌شان دیده می‌شود. یرقان معمولاً در دو هفتگی از بین می‌رود و خطرناک نیست.
دو نوع یرقان بر نوزادان شیرخوار تأثیر می‌گذارد – یرقان شیردهی و یرقان شیر مادر

  • یرقان شیردهی زمانی اتفاق می‌افتد که به نوزاد شیرخوار ، شیر مادر به‌اندازه کافی نرسد. علتان مشکلات شیردهی یا آماده نبودن شیر مادر است. این نوع یرقان به دلیل مشکل در خود شیر مادر نیست.
  • یرقان شیر مادر ممکن است به دلیل مواد موجود در شیر مادر که از دفع بیلی‌روبین جلوگیری می‌کنند، ایجاد شود. این نوع یرقان در برخی نوزادان شیرخوار سالم پس از حدود یک هفتگی دیده می‌شود. احتمالاً یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد و معمولاً خطرناک نیست.

پزشک اطفال با آزمایش خون، سطح بیلی‌روبین را زیر نظر می‌گیرد. بهترین راه درمان یرقان، به‌دفعات بیشتر شیر دادن یا مدت طولانی‌تر شیر دادن است. باید از پزشک یا مشاور شیردهی کمک بگیرید تا مطمئن شوید نوزاد کاملاً پستان قفل می‌شود و خوب شیر می‌خورد. معمولاً این کار کافی است تا بدن نوزاد از بیلی‌روبین اضافی خلاص شود.
برخی نوزادان به فتوتراپی هم نیاز دارند درمان با نور مخصوص. این نور کمک می‌کند تا بیلی‌روبین شکسته شود و به شکلی درآید که به‌راحتی از بدن دفع می‌شود. اگر در قفل‌کردن نوزاد به پستان مشکل دارید باید شیر را پمپ کنید تا ذخیره شیرتان کاهش نیابد. اگر نوزاد برای مدت کوتاهی به فرمولا نیاز دارد هم باید همین کار را بکنید پمپ کردن شیر موجب می‌شود که وقتی نوزاد دوباره به شیر خوردن بازگشت، شما شیر کافی برای تغذیه او داشته باشید.
به یاد داشته باشید که شیر دادن از پستان بهترین راه تغذیه نوزاد است. حتی اگر نوزاد مبتلا به یرقان شود، تقصیر شما نیست. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا از تغذیه مناسب کودک و درمان یرقان مطمئن شوید.
از دیگران کمک بخواهید! اگر نوزاد در خانه دچار یرقان شد به پزشک اطلاع دهید. درباره گزینه‌های درمانی با او مشورت کنید و به پزشک بگویید که در صورت امکان قصد توقف شیردهی را ندارید.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: