English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش نهم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

موقعیت‌های شیردهی

شیر دادن به دوقلوها و چندقلوها نیاز به تمرین دارد اما شما و نوزادانتان می‌توانید موقعیت‌ها و روتین ایده‌آل خود را پیدا کنید. موقعیت‌های مختلف را امتحان کنید تا آن‌هایی را که برایتان مناسب هستند پیدا کنید. برای برخی مادران و نوزادان، شیردهی همزمان دوقلوها نتیجه می‌دهد. برخی دیگر، تک‌تک به نوزادان شیر می‌دهند. برخی دیگر نیز معتقدند به زمان آن بستگی دارد شاید در شب تک‌تک به آن‌ها شیر دهید اما در طول روز همزمان این کار را انجام دهید. درنهایت، با رشد کودک شاید لازم باشد روتین شیردهی خود را تغییر دهید.
در ادامه، به برخی موقعیت‌های شیردهی که ممکن است برایتان مناسب باشند، اشاره شده است:

  • زیربغلی متقابل – هر دو نوزاد را در وضعیت زیربغلی قرار دهید. به دو بالش در پهلوی خود نیاز خواهید داشت (و شاید یک بالش روی پایتان) و نوزادان را روی بالش‌ها قرار دهید به صورتی که پاهایشان به سمت پشت صندلی یا مبل باشند. اگر نوزادان را جلوی خود قرار می‌دهید، سعی کنید کل بدن آن‌ها را به سمت خود بچرخانید تا قفسه سینه آن‌ها مقابل قفسه سینه شما قرار بگیرند. بدنشان نباید رو به بالا باشد. با این کار نوک پستان‌هایتان درد نمی‌گیرند و نوزادان شیر کافی دریافت خواهند کرد.
  • ترکیب گهواره‌ای-زیربغلی – یکی از نوزادان را (معمولاً نوزادی که به‌راحتی دهان خود را قفل می‌کند و می‌تواند قفل را نگه دارد) در موقعیت گهواره‌ای قرار دهید سپس نوزاد دوم را در موقعیت زیربغلی قرار دهید..
  • گهواره‌ای متقابل – نوزادان را روبروی خود قرار دهید به صورتی که پاهایشان روی‌هم قرار گیرند و شکل ضربدر روی پاهای شما باشند.

شیر مادر و مکمل

باوجوداینکه شیردهی مستقیم و کامل ایده‌آل است اما بسیاری از مادرانی که چندقلو دارند، گاهی نوزادان خود را با شیر خود یا کمی فرمولا با استفاده از شیشه شیر تغذیه می‌کنند. در این صورت باید این کار را با مشورت پزشک خود، پزشک اطفال و مشاور شیردهی انجام دهید.

شیردهی در دوران بارداری

شیردهی در دوران بارداری بعدی، خطری برای جنین و نوپای شیرخوار ندارد. اگر مشکلاتی در بارداری داشته باشید مانند درد یا خونریزی رحم، سابقه زایمان زودرس یا مشکل افزایش وزن در دوران بارداری، احتمالاً پزشک به شما توصیه خواهد کرد که فرزند نوپای خود را از شیر بگیرید. برخی زنان هم خودشان در دوران بارداری کودک را از شیر می‌گیرند زیرا به دلیل ترشح هورمون‌های بارداری نوک پستان‌هایشان دردناک می‌شود، حالت تهوع دارند یا بزرگ شدن شکمشان مانع از شیر دادن می‌شود. شاید خود کودک تصمیم بگیرد به دلیل تغییر میزان و طعم شیر مادر، آن را کنار بگذارد. او به غذا و نوشیدنی مکمل نیاز خواهد داشت زیرا احتمالاً شما در دوران بارداری شیر کمتری تولید می‌کنید.
اگر پس از به دنیا آمدن نوزادتان هنوز هم به فرزند نوپای خود شیر می‌دهید، می‌توانید اول به نوزاد شیر بدهید تا مطمئن شوید که کلستروم (آغوز) به بدن او می‌رسد. به‌محض اینکه تولید شیرتان چند روز پس از زایمان افزایش یافت، می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه نیاز همه را برطرف کنید، خصوصاً نیازهای نوزاد جدید به شیر و خودتان. می‌توانید از همسر خود کمک بگیرید تا هنگام شیر دادن به نوزاد از فرزند دیگرتان مراقبت کند. همچنین به مایعات، غذای سالم و استراحت بیشتری نیاز دارید زیرا باید از خودتان و دو کودک دیگر مراقبت کنید.

شیردهی پس از جراحی پستان

میزان شیری که می‌توانید تولید کنید به نحوه انجام جراحی، محل برش‌ها و علت جراحی شما بستگی دارد. زنانی که زیر سینه آن‌ها برش داده شده نسبت به زنانی که دور یا روی هاله پستان آن‌ها برش داده شده (که ممکن است غدد شیری و اعصابشان آسیب‌دیده باشد) با مشکل کمتری در تولید شیر مواجه خواهند شد. اگر به هر دلیلی جراحی پستان داشته‌اید، با مشاور شیردهی مشورت کنید. اگر می‌خواهید پستان خود را جراحی کنید، با پزشک خود درباره روش‌هایی که می‌تواند بیشترین بافت‌های پستان و غدد شیری را نگه دارد، صحبت کنید.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: