English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش هفتم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

بیماری ریفلاکس

برخی نوزادان به‌ نوعی عارضه به نام بیماری ریفلاکس معده مبتلا هستند که وقتی عضلات ورودی معده در زمان‌های نامناسب باز می‌شوند، رخ می‌دهد. این اتفاق موجب می‌شود که شیر و غذا به مری بازگردد. برخی علائم این بیماری عبارت‌اند از:

  • تف کردن شدید، یا تف کردن پس از هر نوبت تغذیه یا چند ساعت پس‌ازآن
  • استفراغ که شیر از داخل دهان به بیرون پرتاب می‌شود
  • گریه‌ای که قطع نمی‌شود
  • از درد به خود پیچیدن
  • خودداری از غذا خوردن یا پس زدن پستان هنگام شیر خوردن
  • بیدار شدن از خواب شبانه
  • افزایش وزن کند
  • عق زدن یا خفگی یا مشکل در بلعیدن

بسیاری از نوزادان سالم ممکن است برخی از این علائم را داشته باشند اما مبتلا به بیماری ریفلاکس معده نباشند. اما نوزادانی هم هستند که چند مورد از این علائم را دارند و مبتلا به بیماری حاد ریفلاکس معده هستند. همه نوزادان مبتلا به این بیماری تف یا استفراغ نمی‌کنند. موارد شدیدتر بیماری درصورتی‌که نوزاد از خوردن شیر خودداری می‌کند، افزایش وزن اندکی دارد یا کاهش وزن دارد، یا دوره‌های عق زدن یا خفگی دارد، باید با دارو درمان شوند.
از دیگران کمک بخواهید! اگر نوزاد پس از هر نوبت شیر تف می‌کند یا هر یک از علائم نامبرده شده را دارد، به پزشک مراجعه کنید. اگر نوزاد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده است به شیردهی خود ادامه دهید. شیر مادر راحت‌تر از فرمولا هضم می‌شود.

لب‌شکری و کام شکافته

لب‌شکری و کام شکافته یکی از شایع‌ترین نواقص مادرزادی است که هنگام رشد جنین در رحم ایجاد می‌شود. شکاف می‌تواند در لب یا کام به‌صورت جداگانه یا همزمان ایجاد شد و با جراحی اصلاح می‌شود. هر دو عارضه موجب می‌شوند که نوزاد نتواند به‌خوبی دهان خود را به پستان و هاله دور آن قفل کند یا به‌خوبی شیر مادر را بمکد. مادر می‌تواند موقعیت‌های شیردهی متفاوتی را امتحان کند و با استفاده از انگشت شست یا پستان خود به پر کردن فضای خالی بین دهان و پستان کمک کند تا قفل دور سینه انجام شود.
دقیقاً پس از زایمان، مادری که فرزندش دچار شکاف کام است می‌تواند تلاش کند تا به او شیر دهد. همچنین می‌تواند بلافاصله شیر خود را بدوشد تا ذخیره شیر خود را حفظ کند. حتی اگر نوزاد نتواند دهان خود را به پستان قفل کند، می‌توان با فنجان به او شیر داد. در برخی بیمارستان‌ها در دهان نوزادانی که دچار شکاف کام هستند، قطعه‌ای به نام آبتوراتور می‌گذارند که شکاف را پر و تغذیه را راحت‌تر می‌کند. نوزاد بعد از جراحی باید بتواند از پستان‌ها شیر بخورد.
از دیگران کمک بخواهید! اگر نوزادتان با عارضه لب‌شکری یا شکاف کام به دنیا آمده است با مشاور شیردهی بیمارستان مشورت کنید. شیر مادر در این شرایط هم بهترین گزینه برای سلامت نوزاد است.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: