English | فارسی

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی – بخش چهارم

در مطالب پیشین برخی از مشکلات شیردهی را بررسی کردیم. در این مطلب نیز به ادامه این موارد می‌پردازیم.

شیردهی: مشکلات رایج شیردهی - فارمد

عفونت پستان (ماستیت)

حتی اگر دارو مصرف می‌کنید، به شیردهی در طول درمان ادامه دهید. این کار هم برای شما و هم برای نوزاد خوب است. در صورت لزوم از مشاور شیردهی کمک بخواهید.
عفونت پستان، درد یا تورم در پستان است که می‌تواند با تب و یا علائم آنفولانزا مانند احساس ضعف یا درد زیاد همراه است. برخی زنان مبتلا به عفونت پستان، دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند. همچنین ممکن است ترشح زردرنگی از نوک پستان‌ها داشته باشید که شبیه کلستروم (آغوز) است. یا شاید پستان‌ها گرم یا داغ و صورتی یا قرمز شوند. عفونت پستان‌ها ممکن است زمانی که دیگر اعضای خانواده مبتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی هستند، بروز یابد. این عارضه معمولاً در یک پستان اتفاق می‌افتد. تمایز میان عفونت پستان و انسداد غدد همیشه آسان نیست زیرا هر دو علائم مشابهی دارند و طی 24 تا 48 ساعت بهبود می‌یابند. اکثر عفونت‌هایی که طی این مدت بهبود نمی‌یابند باید با داروهای تجویزی پزشک درمان شوند.

راهکار

 1. سعی کنید هر دو ساعت یک‌بار با پستان عفونی شیر دهید. این کار موجب جریان آزادانه شیر می‌شود و از پر شدن بیش‌ازاندازه آن جلوگیری می‌کند.
 2. محل موردنظر را ماساژ دهید و از پشت منطقه دردناک شروع کنید. با انگشتان خود به‌صورت دورانی پستان را ماساژ دهید و به سمت نوک پستان ماساژ دهید.
 3. در ناحیه دردناک از کمپرس گرم استفاده کنید.
 4. بیشتر بخوابید و استراحت کنید و هنگام این کار، پاهای خود را بالا نگه دارید تا روند بهبودی سریع‌تر شود. معمولاً عفونت پستان اولین نشانه فعالیت و خستگی بیش‌ازاندازه مادر است.
 5. یک سوتین مناسب سایز خود بپوشید که زیاد تنگ نباشد زیرا سوتین تنگ، غدد شیری را تحت‌فشار قرار می‌دهد.

از دیگران کمک بخواهید! اگر تب داشتید، علائمتان بدتر شد و طی 24 ساعت با رعایت نکات بالا بهتر نشدید، از پزشک کمک بخواهید. شاید نیاز به دارو داشته باشید. در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • عفونت هر دو پستان
 • وجود خون یا چرک در شیر
 • وجود رگه‌های قرمز در نزدیکی محل
 • علائم با شدت و ناگهانی مشخص شوند

عفونت قارچی

عفونت قارچی به دلیل وجود شیر زیاد در نوک پستان‌ها یا خود پستان‌ها ایجاد می‌شود. این عفونت به دلیل رشد بیش‌ ازاندازه ارگانیسم کاندیدیا ایجاد می‌شود. کاندیدیا در بدن وجود دارد و باکتری‌های طبیعی بدن آن را در سطح نرمال نگه می‌دارند. وقتی توازن طبیعی باکتری به هم می‌خورد، کاندیدیا بیش‌ازحد رشد کرده و موجب عفونت می‌شود.
مهم‌ترین نشان عفونت قارچی، در صورت اطمینان از قفل مناسب دهان نوزاد به پستان، دردناک شدن نوک پستان‌ها به مدت چند روز است. یا اینکه پس از چند هفته شیردهی بدون درد، ناگهان نوک پستان‌هایتان دردناک شوند. برخی نشانه‌های دیگر عفونت قارچی عبارت‌اند از: صورتی، پوسته‌پوسته و براق شدن، خارش و ترک نوک پستان‌ها یا تاول زدن و به رنگ صورتی پررنگ درآمدن آن‌ها. همچنین هنگام شیردهی یا پس‌ازآن ممکن است دردهای ناگهانی عمیق در پستان داشته باشید یا در آن‌ها دردی مداوم وجود داشته باشد.

علل بروز عفونت قارچی

 • عفونت قارچی در دهان نوزاد که می‌تواند به شما منتقل شود
 • محیط بیش‌ازحد مرطوب روی پوست یا نوک پستان‌ها که دردناک یا ترک‌خورده است
 • آنتی‌بیوتیک‌ها یا بیماری‌های مزمن استروئیدهای A مانند HIV، دیابت‌ها یا کم‌خونی
  قارچ دهانی در نوزاد به‌صورت نقاط سفید کوچک درون گونه‌ها، لثه‌ها یا زبان بروز می‌یابد. بسیاری از نوزادان دارای قارچ، شیر نمی‌خورند، نفخ دارند یا بدخلق هستند. عفونت قارچی نوزاد می‌تواند به‌صورت حساسیت پوشکی باشد که مانند دانه‌های قرمز کوچک در اطراف حساسیت اصلی است. این حساسیت با کرم‌های عادی حساسیت پوشکی از بین نمی‌رود.

راهکار

طول درمان عفونت‌های قارچی می‌تواند چند هفته باشد پس برای جلوگیری از انتشار عفونت باید نکات زیرا رعایت کنید:

 1. مکرراً پدهای یک‌بارمصرف شیردهی را تعویض کنید.
 2. حوله‌ها یا پارچه‌هایی را که با قارچ در تماس هستند در آب بسیار داغ (بالاتر از 50 درجه سانتی‌گراد) بشویید. هرروز یک سوتین تمیز بپوشید.
 3. دستان خود و نوزادتان را زیاد بشویید خصوصاً اگر او انگشتان خود را می‌مکد.
 4. هرروز پستانک‌ها، سر شیشه شیر یا اسباب‌بازی‌هایی را که نوزاد در دهان خود می‌برد در آب بجوشانید. پس از یک هفته درمان، پستانک‌ها و سر شیشه شیر را دور بیندازید و نو بخرید.
 5. همه قسمت‌های پمپ پستان را که با شیر در تماس هستند هرروز بشویید.
 6. اطمینان حاصل کنید که دیگر اعضای خانواده آلوده به عفونت‌های قارچی نیستند. اگر علائم عفونت را دارند، حتماً باید درمان شوند.

از دیگران کمک بخواهید! اگر شما یا نوزادتان دارای علائم عفونت قارچی هستید، با پزشک خود و پزشک اطفال تماس بگیرید تا همزمان درمان شوید. با این کار، عفونت را به یکدیگر منتقل نخواهید کرد.

منبع: http://www.medicinenet.com

برچسب ها: