English | فارسی

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری – بخش اول

آیا فوق‌العاده نبود اگر روشی ساده برای فهمیدن بارداری از لحظه لقاح وجود داشت؟

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری - فارمد

به‌جای انتظار برای پدیدار شدن علائم بارداری، چقدر خوب بود اگر «پنجره نتیجه» بلافاصله روی شکم پدیدار می‌شود و می‌گفت «بله! شما مطمئناً باردار هستید!» این اتفاق خیلی بهتر از ادرار روی یک‌تکه چوب است! اما برای ما موجودات فانی، روش‌های دیگری برای فهمیدن بارداری وجود دارد که به 16 نشانه آن در این مقاله اشاره خواهیم کرد.

علائم بارداری چه زمانی بروز پیدا می‌کنند؟

تحقیقات نشان داده است که تخمک معمولاً طی 12 ساعت پس از تخمک‌گذاری، بارور می‌شود. پس از 24 ساعت، تخمک می‌میرد. برخی زنان می‌گویند که از لحظه لقاح «می‌دانستند» که باردار هستند، انگار احساس یا شهودی داشتند که لقاح صورت گرفته است. اما تا قبل از لانه‌گزینی، نشانه‌ای از بارداری نخواهید داشت یا نمی‌توانید با انجام آزمایش متوجه بارداری شوید. لانه‌گزینی حدود 7 تا 10 روز پس از تخمک‌گذاری انجام می‌شود. رویان پس از لانه‌گزینی به تولید hCG می‌پردازد نه قبل از آن. به همین دلیل است که قبل از لانه گزینی، تشخیص بارداری غیرممکن است. بنابراین پس از تخمک‌گذاری هر چه دیرتر آزمایش بارداری را انجام دهید، نتیجه دقیق‌تر خواهد بود و خط نتیجه مثبت پررنگ‌تر خواهد بود! بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری، روزهای پس از موعد پریود است. در ادامه به فهرستی از 16 نشانه بارداری که ممکن است با آن مواجه شوید یا نه، اشاره می‌شود. به یاد داشته باشید که هر زنی و هر بارداری با دیگری متفاوت است. اگر همه علائم بارداری زیر را نداشتید، وحشت نکنید. برخی زنان بسیاری از این علائم را دارند اما برخی دیگر، تنها تعدادی از آن‌ها را دارند.

1. بالاتر بودن دمای پایه بدن (BBT)

این نشانه بسیار خاص است و احتمالاً تنها به خوره‌های باروری که مدتی است BBT خود را ثبت کرده‌اند کمک خواهد کرد. اگر چرخه خود را روی نمودار رسم کنید و دمای بدنتان را اندازه بگیرید، متوجه خواهید شد که BBT در طول مرحله لوتئال بالا خواهد ماند. پروژسترون موجب می‌شود BBT در دوران تخمک‌گذاری افزایش یابد و اگر بالا باقی بماند، نشان می‌دهد که شما باردار هستید. اگر باردار نباشید، BBT افت می‌کند و مانند همیشه پریود خواهید شد.

2. عقب افتادن پریود

یکی از اولین علائم بارداری عقب افتادن پریود است. باوجوداینکه عقب افتادن پریود، رایج‌ترین نشانه بارداری است اما دلایل دیگری هم برای آن وجود دارد. مثلاً اگر تحت استرس شدید باشید یا اگر بیماری یا جراحی مهمی داشتید. از سوی دیگر، ممکن است در دوران بارداری، همچنان پریود شوید. برخی زنان به مدت چند ماه خونریزی دارند (در زمان پریودشان) و درصد کمی از زنان در کل در آن بارداری پریود می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «خونریزی در دوران بارداری» مراجعه کنید.

3. حالت تهوع صبحگاهی

وقتی این حالت به سراغتان بیاید، از اینکه آرزو کرده‌اید علائم آشکار بارداری را داشته باشید، پشیمان خواهید شد. نگذارید نامش فریبتان دهد حالت تهوع صبحگاهی می‌تواند در هرزمانی از روز رخ دهد. این حالت قطعاً در زنان نامناسب یا وقتی در حال خوردن چیزی هستید که بالا آوردن آن ناخوشایند است (مانند پوره سیب زمینی) به سراغتان خواهد آمد. حتماً به‌اندازه کافی غذا بخورید و اجازه ندهید قند خونتان پایین بیاید. زنجبیل و طب سوزنی، درمان‌های طبیعی  حالت تهوع هستند و امتحان کردن آن‌ها ضرری ندارد. متأسفانه، برخی زنان راهی برای رهایی از حالت تهوع صبحگاهی پیدا نمی‌کنند. اکثر زنان در بیشتر مواقع سه ماه اول بارداری، حالت تهوع صبحگاهی دارند. اگر بدشانس باشید، این حالت در سه ماه دوم یا حتی کل دوران بارداری ادامه می‌یابد.

برچسب ها: