English | فارسی

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری – بخش دوم

در مطلب قبل شما را با برخی از علائم بارداری آشنا کردیم. در این مطلب به ادامه این موارد می‌پردازیم.

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری - فارمد

برخی از علائم بارداری

4. تغییرات پستان‌ها

احتمالاً از همان ابتدای بارداری، در پستان‌های خود احساس تغییر می‌کنید. این تغییرات عبارت‌اند از:

  • شاید نوک پستان‌ها حساس و دردناک باشند (برخی زنان می‌گویند که نوک پستان‌های آن‌ها به‌صورت آزاردهنده‌ای حساس است)
  • شاید پستان‌ها دردناک و/یا ناهموار شوند
  • شاید نوک پستان‌ها پررنگ‌تر شوند
  • شاید رگ‌های ناحیه پستان مشخص‌تر و بزرگ‌تر شوند
  • شاید هاله پستان (حلقه‌های دور نوک پستان‌ها) تیره‌تر و بزرگ‌تر شود
  • شاید غدد روی هاله پستان‌ها افزایش یابند و/یا بزرگ‌تر شوند

5. افزایش مخاط دهانه رحم

افزایش پروژسترون معمولاً موجب افزایش تولید مخاط کرم‌رنگ دهانه رحم می‌شود. مخاط برخی زنان بیشتر از زنان دیگر افزایش می‌یابد. اگر این ترشح شما را اذیت می‌کند می‌توانید از نوار بهداشتی روزانه استفاده کنید.

6. خستگی

اگر با خواندن این متن خوابتان گرفت، ممکن است باردار باشید. وقتی باردار می‌شوید، متابولیسم بدنتان برای حمایت از رشد جنین و بدن شما افزایش می‌یابد. این امر، فعالیت بدن را زیاد می‌کند! به‌علاوه، هورمون پروژسترون که در دوران بارداری افزایش می‌یابد، تأثیری آرام‌بخش و خواب‌آور دارد. تعجبی ندارد که خیلی احساس خستگی می‌کنید! اگر به استراحت یا خواب نیاز دارید، با بدنتان مبارزه نکنید زیرا به آن نیاز دارد! برای اطلاعات بیشتر به مقاله «خستگی بارداری» مراجعه کنید.

7. تکرر ادرار

این نشانه بارداری، بهانه لازم برای صرف وقت بیشتر در دستشویی را در اختیارتان قرار می‌دهد! یک هفته پس از لقاح، احتمالاً متوجه می‌شوید که زودبه‌زود و باعجله باید به دستشویی بروید اما ادرارتان بسیار اندک است. علت این اتفاق این است که رویان هورمون بارداری hCG ترشح می‌کند و موجب می‌شود بدن ذخیره خون را در ناحیه لگنی افزایش دهد. این امر باعث تحریک‌پذیری مثانه می‌شود و مقادیر کمی ادرار را عبور می‌دهد. احتمالاً بیش از معمول برای ادرار از خواب شبانه بیدار خواهید شد. جالب است که این نشانه بارداری در سه ماه آخر دوباره بازمی‌گردد زیرا جنین مرتباً از پریدن روی مثانه لذت می‌برد!

8. گرفتگی عضلانی

این نشانه بارداری ممکن است برای والدینی که از سقط‌جنین می‌ترسند، نگران‌کننده باشد. اما حتی اگر باردار نباشید، رحمتان مدام در حال انقباض است. هنگام بارداری، جنین رشد می‌کند و به دیواره‌های رحم فشار می‌آورد که موجب انقباض آن می‌شود این اتفاق کاملاً طبیعی است. اگر گرفتگی عضلانی با خونریزی همراه باشد، به پزشک مراجعه کنید تا موقعیت و احتمال سقط‌جنین را ارزیابی کند. اما وحشت نکنید زیرا خونریزی هم در بارداری شایع است برای اطلاعات بیشتر به مقاله «خونریزی در دوران بارداری» مراجعه کنید. زنان گاهی در دوران بارداری هم خونریزی و هم گرفتگی عضلانی دارند اما مشکلی برای خودشان و جنین پیش نمی‌آید.

9. لکه بینی

در بین همه علائم بارداری خونریزی و لکه بینی ترسناک‌ترین آن‌هاست. خوشبختانه، لکه‌بینی معمولاً نگران‌کننده نیست. حدود 8 تا 10 روز پس از تخمک‌گذاری دقیقاً قبل از زمان پریود لکه‌بینی خفیفی دارید که ناشی از لانه گزینی رویان در دیواره رحم است. لکه‌بینی معمولاً صورتی‌رنگ است و مانند پریود عادی، قرمز نیست. هر نوع خونریزی در دوران بارداری باید به پزشک گزارش داده شود. حتی برای اینکه خیالتان راحت شود بهتر است این کار را انجام دهید.

برچسب ها: