English | فارسی

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری – بخش سوم

در مطالب پیشین با برخی علائم بارداری آشنا شدید. در این مطلب به ادامه این موارد می‌پردازیم.

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری - فارمد

10. یبوست و نفخ

این علائم بارداری با گذشت زمان بهبود می‌یابند، نه؟! افزایش هورمون‌ها بر روده‌ها تأثیر می‌گذارند و موجب آرام‌تر شدن آن‌ها می‌شوند این امر به دلیل بزرگ‌تر شدن رحم، به ایجاد فضای بیشتر برای جنین کمک می‌کند. درنتیجه ممکن است دچار یبوست شوید. خوشبختانه برای تسکین این عارضه، روش‌های زیادی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله « یبوست در دوران بارداری» مراجعه کنید. داروهای بدون نسخه متعددی برای درمان یبوست وجود دارد که خطری برای بارداری ندارد اما قبل از خرید حتماً با داروساز مشورت کنید. ابتدا با برخی داروهای طبیعی بی‌خطر شروع کنید زیرا برخی از آن‌ها بسیار مؤثر هستند.

11. حس بویایی

اگر بوهای بد، حالت تهوع در شما ایجاد می‌کنند، شاید یکی از علائم بارداری باشد. نگران نباشید، کل خانه شما بوی سطل آشغال آشپزخانه را نمی‌دهد. بارداری حس بویایی شما را قوی‌تر کرده است! بوهایی که قبلاً شما را اذیت نمی‌کردند شاید الآن غیرقابل‌تحمل باشند و موجب حالت تهوع شوند. بوی غذاها و آشپزی معمولاً از همه بدتر است اما زنان در این مورد با یکدیگر تفاوت دارند و هرکسی ممکن است از بوی خاصی بدش بیاید.

12. گرفتگی بینی / سرماخوردگی

جنین بسیار باهوش است، حتی از همان ابتدا! معمولاً بدن شما چیزی شبیه به بارداری را چیزی خارجی تلقی می‌کند. اما جنین، برنامه‌های دیگری دارد! سیستم ایمنی بدن شما از حمله و پس زدن جنین جلوگیری می‌کند. علت آن، هورمون‌ها و آنتی‌بادی‌هایی است که جنین تولید می‌کند. آنتی‌بادی‌ها در رشد و تکامل جفت هم نقش دارند. درنتیجه این تغییرات هورمونی در سیستم ایمنی، شما در برابر سرماخوردگی  آنفولانزا آسیب‌پذیرتر می‌شوید. گرفتگی بینی هم به دلیل تأثیر هورمون‌ها بر مجراهای بینی، در دوران بارداری بسیار شایع است.

13. جوش / آکنه

حتی اگر قبلاً جوش و آکنه نمی‌زدید، شاید در اوایل بارداری جوش یا آکنه را تجربه کنید. به‌احتمال‌زیاد این عارضه‌ها به‌سرعت پس از ثابت شدن میزان هورمون‌ها از بین می‌روند اما دقت کنید که جوش‌ها را فشار ندهید زیرا ممکن است جای آن‌ها باقی بماند و/یا باکتری‌ها منتشر شوند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «آکنه بارداری» مراجعه کنید.

14. ویار / تغییر ذائقه

افزایش سطح هورمون‌ها در خون می‌تواند بر بزاق شما تأثیر بگذارد. احتمالاً متوجه مزه آهن در دهان خود می‌شوید که مزه مواد غذایی را که معمولاً از آن‌ها لذت می‌برید یا احساسی که غذا در دهان شما ایجاد می‌کند را تغییر می‌دهد. برخی زنان گوشت نمی‌خورند و برخی از مزه خمیردندان هنگام مسواک زدن دچار حالت تهوع می‌شوند! احتمالاً شنیده‌اید که برخی زنان ویار چیزهایی را می‌کنند که اصلاً ماده غذایی نیستند. برخی از این ویارها عبارت‌اند از: خاک، سفال یا گچ. به این عارضه پیکا (هرزه‌خواری) می‌گویند. اگر شما هم این‌گونه هستید، به متخصص درمان‌های طبیعی یا پزشک مراجعه کنید زیرا شاید دچار کمبود آهن و زینک باشید. هیچ‌کس مطمئن نیست که چرا زنان باردار ویار دارند. برخی شواهد نشان می‌دهند که بدن به دلیل کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی ویار می‌کند. اگر ویار دارید، مشکلی ندارد که آن را تأمین کنید. اما اگر ویار غذاهای پرچرب یا دارای ارزش غذایی کم را دارید بهتر است جایگزینی برای آن پیدا کنید. اگر هنوز مولتی‌ویتامین‌های باکیفیت بارداری را مصرف نکرده‌اید، بهتر است شروع کنید. برای خرید بهترین برند از با پزشک خود مشورت کنید.

برچسب ها: