English | فارسی

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری – بخش چهارم

در آخرین بخش از این مطالب به موارد باقیمانده درباره‌ی علائم بارداری می‌پردازیم و همچنین اشاره‌ای به انجام برخی آزمایشات بارداری خواهیم داشت.

علائم بارداری – 16 نشانه اولیه بارداری - فارمد

15. تغییر رنگ واژن

احتمالاً تغییر رنگ واژن، اولین تغییری نیست که شما را متوجه باردار بودنتان می‌کند. «عزیزم، زود بیا، رنگ واژنم تغییر کرده است!» درواقع، تنها در صورتی متوجه این تغییر می‌شوید که مدت‌های زیادی را صرف تعریف و تمجید از خود روبروی آینه بکنید. به دلیل افزایش سطح خون در ناحیه لگنی، احتمالاً وازنتان بنفش‌تر از معمول به نظر خواهد آمد.

16. تغییرات خلق‌وخو

عموماً در دوران بارداری، در حضور رئیستان گریه خواهید کرد، هرروز با همسرتان مجادله می‌کنید و همه پس‌انداز خود را به خیریه‌ای می‌بخشید که بچه‌گربه تیزر تبلیغاتی آن غمگین بود. از زمان لقاح، هورمون‌ها دیوانه می‌شوند. بارداری مرکب پرتلاطم هورمون‌ها و احساسات است و بسیاری از زنان در این دوران بسیار احساساتی می‌شوند و شاید چندین بار احساس شکست کنند. از لحظه لقاح، بدن شما درنهایت سرعت وظیفه فوق‌العاده ایجاد محیطی امن برای محافظت از نوزاد را آغاز می‌کند. و بله، کاملاً منطقی است که تحت تأثیر تبلیغی گریه‌دار قرار بگیرید.

آزمایش بارداری

همان‌گونه که اشاره شد، قبل از انجام آزمایش باید تا زمان معمول پریود خود صبر کنید زیرا هورمون بارداری hCG تا آن زمان به حدی نرسیده است که تست‌های بارداری بتوانند آن را تشخیص دهند. شاید بهتر باشد تا دو هفته به ازای هرروزی که تست را انجام نداده‌اید، جایزه کوچکی برای خود در نظر بگیرید! همچنین می‌توانید برای کمی سرگرمی، مقاله «دو هفته انتظار» را بخوانید!

آزمایش‌های پزشکان در اوایل بارداری

وقتی تست بارداری شما مثبت باشد، پزشکتان چند تست دیگر انجام خواهد داد. این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

  • آزمایش ادرار: شاید پزشک از ما بخواهد تست بارداری دیگری در مطب او انجام دهید.
  • آزمایش خون: ممکن است پزشکان پس از اطلاع از نتیجه مثبت بارداری، عوامل مختلفی دیگری را آزمایش کنند. اگر می‌خواهید مسئله‌ای را بدانید، از پزشک بپرسید. مثلاً میزان هورمون hCG برخی پزشکان سطح این هورمون را آزمایش نمی‌کنند زیرا نتیجه مثبت بارداری خود سندی محکم است. اگر گروه خونی خود را نمی‌دانید، باید متوجه شوید. اگر ارهاش منفی (دارای گروه خونی منفی) باشید، دانستن آن اهمیت دارد.

معاینه ناحیه لگنی / داخلی

برخی پزشکان برای تأیید بارداری معاینه داخلی انجام می‌دهند. برخی دیگر، این کار را به متخصص زنان و زایمان واگذار می‌کنند. ماماها معمولاً این کار را انجام نمی‌دهند زیرا لزومی بر تأیید بارداری نمی‌بینند. شاید معاینه داخلی «رویه‌ای استاندارد» در اولین مراجعه قبل از زایمان به متخصص زنان و زایمان باشد. اما لازم نیست یا به لحاظ پزشکی ضرورتی ندارد، خصوصاً وقتی آزمایش بارداری بسیار دقیق بوده باشد. معاینه‌های داخلی، ریسک عفونت را افزایش می‌دهد زیرا چیزی خارجی درون دهانه رحم می‌رود. شما می‌توانید معاینه داخلی را رد کنید با گفتن «نه، متشکرم». اگر تصمیم به انجام معاینه داخلی گرفته‌اید، باوجوداینکه کمی ناراحت‌کننده است اما نباید دردناک باشد.

برچسب ها: