English | فارسی

علائم تخمک‌گذاری – 10 نشانه تخمک‌گذاری – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از موارد مقدماتی در مورد تخمک‌گذاری را مطرح کردیم. در این مطلب به بررسی علائم تخمک‌گذاری می‌پردازیم.

علائم تخمک‌گذاری – 10 نشانه تخمک‌گذاری - فارمد

علائم تخمک‌گذاری

تخمک‌گذاری علائم متعددی دارد که احتمالاً متوجه آن شده‌اید. این علائم عبارت‌اند از:

1. درد تخمک‌گذاری یا میتل‌اشمرز

آزاردهنده‌ترین نشانه تخمک‌گذاری برای برخی از زنان، درد آن یا میتل‌اشمرز واژه‌ای آلمانی به معنای درد (اشمرز) میانی (میتل) است. باید بدانید که تخمک‌گذاری دردناک، نرمال نیست. داشتن احساسی خفیف نرمال است اما درد نه. درد می‌تواند نشانه کیست تخمدان، چسبندگی ناشی از جراحی شکم در گذشته یا عوارض و بیماری‌های دیگر باشد. این نوع درد را باید فوراً به پزشک اطلاع دهید، خصوصاً اگر قصد باردارشدن دارید زیرا می‌تواند نشانه مشکل پزشکی باشد که موجب ناباروری می‌شود.
درباره درد تخمک‌گذاری بیشتر بدانید.

2. کاهش دمای پایه بدن (BBT)

برای آگاهی از دمای پایه بدنتان باید هرروز صبح قبل از بیرون آمدن از تخت، دمای بدن خود را اندازه بگیرید (هرروز در حدود زمان معینی) و چرخه خود را روی نمودار رسم کنید.
رسم نمودار، نقش تعیین‌کننده در فهمیدن چرخه قاعدگی و عملکرد عادی بدن دارد. اگر قبلاً نمودار چرخه خود را رسم نکرده‌اید، این اطلاعات برای این چرخه مفید نخواهند بود. اما از همین حالا شروع کنید. با خواندن مقاله «رسم نمودار چرخه قاعدگی به‌منظور باردارشدن»، می‌توانید در آینده قبل از تخمک‌گذاری کاهش اندک دمای بدن خود را تشخیص دهید.
شما به دماسنج پایه نیاز خواهید داشت. این نوع دماسنج‌ها برای اندازه‌گیری نوسانات کمتر از حد نرمال طراحی شده‌اند. دقت آن‌ها 0.05-/+ درجه سانتی‌گراد است. امروزه دماسنج‌های «باروری» متعددی در بازار وجود دارند اما تفاوت چندانی باهم ندارند.
پس از تخمک‌گذاری، دمای بدنتان به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد و تا پریود بعدی ثابت می‌ماند. اگر باردار شوید، دمای بدن بالاتر می‌ماند. زنان با توجه به افت دما در زمان پریود، متوجه خواهند شد که پریود چه زمانی صورت می‌گیرد.

3. مخاط دهانه رحم

بررسی مخاط دهانه رحم چند بار در روز اهمیت دارد زیرا یکی از علائم تخمک‌گذاری است که قابل‌اعتمادتر است. مخاط در واکنش به مراحل باروری یا ناباروری چرخه قاعدگی، تغییر می‌کند. همچنین، شاخص خوبی است برای اینکه بفهمید بعد از زایمان چه زمانی دوباره بارور می‌شوید.
مخاط دهانه رحم با نوسانات هورمون‌ها (مثلاً استروژن) تغییر می‌کند. پس از پریود، مخاط معمولاً خشک می‌شود سپس قبل از زمانی که باروری از همه بیشتر است، ابتدا چسبناک، غلیظ و آبکی شفاف، لغزنده و چسبناک می‌شود. مخاطی که بیشترین باروری را دارد، مانند سفیده تخم‌مرغ خام است. این حالت به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک می‌کند و محافظی قلیایی در برابر محیط اسیدی واژن است.
با بالاتر رفتن سن، روزهای کمتری مخاط دهانه رحم سفید تخم‌مرغی است (EWCM). مثلاً زنی که در دوران 20 سالگی است، حداکثر پنج روز و زنی که در اواخر 30 سالگی است حداکثر یک یا دو روز این حالت مخاط را تجربه می‌کند.
برای اطلاعات بیشتر به مقاله «بررسی مخاط دهانه رحم» مراجعه کنید.

4. موقعیت دهانه رحم

دهانه رحم، سرنخ‌های فوق‌العاده‌ای از زمان باروری در اختیار شما قرار می‌دهد. بررسی موقعیت دهانه رحم به تعیین زمان تخمک‌گذاری کمک می‌کند. احتمالاً برای فهمیدن این موقعیت‌ها باید چند چرخه را پشت سر بگذارید و همه انواع تغییرات دهانه رحمتان را شناسایی کنید.
بهتر است برای بررسی موقعیت دهانه رحم، هرروز در زمان معینی این کار را انجام دهید زیرا در کل روز در یک موقعیت باقی نمی‌ماند. همیشه قبل از بررسی دهانه رحم، دست‌های خود را بشویید.
دهانه رحم هم مانند مخاط، هوشمند است و به‌منظور افزایش احتمال لقاح، تغییر می‌کند. وقتی بارور نیستید، دهانه رحم پایین، محکم (مانند نوک بینی) و خشک است. برای شناسایی دهانه رحم بارور به یاد داشته باشید که باید نرم (مانند لاله گوش)، بالا، باز و خیس باشد.

5 تا 10 – نشانه‌های احتمالی دیگر

در ادامه به علائم احتمالی دیگر تخمک‌گذاری اشاره می‌کنیم اما این‌ها به‌اندازه علائم تخمک‌گذاری فوق قابل‌اعتماد نیستند:

  • حساس شدن پستان‌ها
  • افزایش میل جنسی
  • افزایش سطح انرژی
  • تقویت حس بینایی، بویایی و چشایی
  • ذخیره آب
  • لکه بینی – لکه بینی در اوایل چرخه قاعدگی می‌تواند درنتیجه افت ناگهانی استروژن قبل از تخمک‌گذاری باشد. به دلیل اینکه ناگهان، استروژنی وجود ندارد، دیواره رحم تا آن زمان، مقدار کمی خونریزی می‌کند.
برچسب ها: