English | فارسی

فیبروم و بارداری – 8 نکته که باید بدانید – بخش اول

برای برخی زنان فیبروم تأثیر اندکی بر زندگی روزانه، باروری یا بارداری آن‌ها دارد یا اصلاً تأثیری ندارد. اما فیبروم ممکن است تأثیر زیادی بر برخی زنان بگذارد.

فیبروم و بارداری – 8 نکته که باید بدانید - فارمد

بسیاری از زنانی که در سن بارداری به سر می‌برند دارای مشکلات زنان هستند مشکلاتی مثل فیبروم، PCOS و اندومتریوز.
این مشکلات طاقت‌فرسا وقتی متوجه می‌شوید که باردار هستید، شکل دیگری به خود می‌گیرند. اگر به شما گفته شده دچار فیبروم هستید احتمالاً نگران تأثیر آن بر بارداری خواهید شد.
آیا بارداری با ریسک بالا را تجربه خواهید کرد؟
آیا فیبروم شما و جنین را در خطر بیماری‌های جدی قرار می‌دهد؟

فیبروم و بارداری

در ادامه به 8 نکته که باید درباره فیبروم و بارداری بدانید اشاره خواهیم کرد:

1: فیبروم، شایع است

فیبروم­‌ها توده‌های غیر سرطانی بافت فیروز و عضله فشرده هستند که در خارج و داخل دیواره رحم شکل می‌گیرند.
تومور فیبروم را لیومیوما یا میوما هم می‌نامند.
50 تا 80 درصد زنان فیبروم دارند، عارضه‌ای که درواقع شایع است.

2: اندازه فیبروم‌ها متفاوت است

برخی فیبروم­‌ها به کوچکی لوبیا هستند اما برخی دیگر به بزرگی یا بزرگ‌تر از گریپ‌فروت هستند.
اندازه برخی از فیبروم‌­ها بزرگ نمی‌شود اما حدود یک‌سوم فیبروم­‌ها در سه ماه اول بارداری رشد می‌کنند. فیبروم‌هایی که در دوران بارداری رشد می‌کنند مشکل‌سازترین فیبروم‌ها هستند زیرا ممکن است موجب سقط‌جنین شوند.
با توجه به اندازه و تعداد متفاوت فیبروم‌ها، علائم آن هم ممکن است در زنان متفاوت باشد. مکان فیبروم(ها) هم ممکن است تأثیرگذار باشد.

3: فیبروم‌ها ممکن است بدون نشانه یا مشکل‌ساز باشند

ممکن است زنانی که دچار عارضه‌ی فیبرومی می‌شوند نه قبل از، به بعد از و نه در طول بارداری علائم قابل‌توجهی نداشته باشند.
برخی زنان دیگر، علائمی دارند ازجمله:

  • دل‌درد
  • تکرر ادرار یا احساس نیاز شدید به ادرار
  • خونریزی شدید واژن
  • درد و فشار در لگن
  • یبوست

هر زمان خونریزی یا درد واژن داشتید باید با پزشک خود تماس بگیرید زیرا این علائم ممکن است به دلایل دیگری نمایان شده باشند.
دکتر اندرو اور، متخصص زنان و باروری توصیه می‌کند که در صورت امکان زنانی که فیبروم دارند قبل از بارداری آن را بیرون بیاورند تا احتمال سقط‌جنین کاهش یابد. فیبروم، ممکن است منجر به بارداری خارج از رحم شود و اگر رشد کند ممکن است به جنین آسیب برساند یا حتی موجب سقط‌جنین شود.

4: شاید به درمان نیاز نباشد – اما باید با یک متخصص مشورت کنید

اکثر زنان نیازی به درمان فیبروم ندارند. برخی زنان قبل یا بعد از بارداری باید فیبروم‌ها را با جراحی خارج سازند. خصوصاً زنانی که فیبروم‌های بزرگ دارند که با درد یا خونریزی شدید همراه است یا بر باروری آن‌ها تأثیر می‌گذارد (مثلاً اگر فیبروم، لوله‌های فالوپ را مسدود کرده باشد).
شما در دوران بارداری نمی‌توانید از طریق جراحی فیبروم را خارج کنید پس اگر به دلیل وجود فیبروم دچار درد می‌شوید، احتمالاً پزشکتان نوعی برنامه درمانی و داروهای مسکن را پیشنهاد خواهد کرد که خطری برای بارداری شما نداشته باشد.
دکتر آور می‌گوید: «در دوران بارداری امکان درمان، مشاهده و تحت نظر گرفتن وجود دارد. بستگی به آن دارد که فیبروم‌ها در کجا قرار داشته باشند، فیبروم‌های درون رحمی بزرگ‌ترین مشکل هستند. بنابراین، زنان بارداری که دچار فیبروم‌ها هستند باید با یک متخصص در مورد شرایط خاص خودشان مشورت کنند و خوددرمانی نکنند.»

برچسب ها: