English | فارسی

فیبروم و بارداری – 8 نکته که باید بدانید – بخش دوم

در بخش اول از این مطلب به نکاتی درباره‌ی فیبروم در دوران بارداری و تآثیرات آن بر بارداری صحبت کردیم. در این بخش نیز به ادامه‌ی این نکات می‌پردازیم.

فیبروم و بارداری – 8 نکته که باید بدانید - فارمد

5: احتمال وجود عوارض هست اما قطعی نیست

زنانی که دچار فیبروم‌های کوچک‌تری هستند که رشد نمی‌کنند، احتمال وجود ریسک در دوران بارداری کم است، اگر ریسکی باشد. حتی زنانی که فیبروم‌های بزرگ دارند شاید ریسک کمی داشته باشند اما اندازه و مکان فیبروم‌ها مسئله مهمی است.
بسته به اندازه و مکان فیبروم‌ها، افزایش ریسک سقط‌جنین، موانع رشد درون رحمی، زایمان زودرس، موقعیت بریچ، سزارین، خونریزی شدید پس از زایمان یا حتی هیسترکتومی وجود دارد.

6: ممکن است فیبروم‌ها در دوران بارداری تغییر کنند

هورمون‌های بارداری ممکن است موجب رشد یا کوچک شدن فیبروم‌ها شوند اما پزشکان دقیقاً علت آن را نمی‌دانند. پزشکتان ممکن است فیبروم‌ها را تحت نظر بگیرد تا بفهمد که آیا تغییرات آن‌ها ریسک بروز عوارض را افزایش می‌دهند یا نه.
اگر فیبروم در نزدیکی انتهای رحم، نزدیک به دهانه رحم باشد، ممکن است رشد آن مسیر جنین را در کانال تولد مسدود کند. اگر ماما یا پزشک نگران این مسئله باشند، شما را تحت نظر می‌گیرند و با توجه به معاینه‌ها، پیشنهاد‌هایی برای تولد نوزاد ارائه خواهند داد.

7: وجود فیبروم در رحم لزوماً به معنای سزارین نیست

باوجوداینکه وجود فیبروم در رحم، ریسک سزارین را افزایش می‌دهد اما بسیاری از زنان می‌توانند بدون هیچ عارضه‌ای زایمان طبیعی داشته باشند. درصورتی‌که اندازه و مکان فیبروم‌ها دهانه رحم را مسدود نکند یا اندازه و مکان آن‌ها بر حرکت نوزاد به موقعیت بهینه تأثیر نگذارد، احتمال زایمان طبیعی بدون عوارض وجود دارد.
با تغییر اندازه فیبروم‌ها و رشد رحم، حتی اگر وجود فیبروم در اوایل بارداری موجب نگرانی شود، اما ممکن است با تحت نظر گرفتن آن مشخص شود که با ادامه بارداری، این نگرانی‌ها کمتر خواهند شد.
اگر پزشک در اوایل بارداری پیشنهاد سزارین بدهد، بهتر است از او بخواهید شما را تا انتهای بارداری تحت نظر بگیرد تا بتوانید قبل از تعیین وقت سزارین، تصمیمی آگاهانه بگیرید. ممکن است شرایط شما تغییر کند و دیگر نیازی به جراحی نباشد.

8: هیچ درمان قطعی معجزه‌آسایی وجود ندارد

اینترنت سرشار از درمان‌های قطعی معجزه‌آساست؛ اما وقتی صحبت از فیبروم‌هاست، شما هرگز نباید خوددرمانی کنید یا با پزشک گوگلی مشورت کنید زیرا هیچ درمان قطعی معجزه‌آسایی وجود ندارد.
فقط باید همه لازمه‌های پزشکی را به دست پزشک بسپارید و نسبت به رژیم خود دقیق و هوشیارانه عمل کنید.
دکتر آور می‌گوید: «رژیم غذایی عامل مهمی در رشد فیبروم‌هاست زیرا سطح بالای انسولین موجی بالا رفتن سطح استروژن شده و محیط دارای سطح استروژن بالا، موجب رشد فیبروم‌ها می‌شود. پس از همان زمان لقاح، رژیم غذایی کم گلوکز را انتخاب کنید. اقدامات دیگری هم می‌توانید در دوران بارداری انجام دهید اما باید با مشورت متخصص باشد.»
خوردن مواد غذایی سالم در طول لقاح و بارداری اهمیت بسیاری دارد، علم ثابت کرده است که آنچه می‌خوریم علاوه بر خودمان بر سلامت نوزاد هم تأثیر می‌گذارد.
با داشتن رژیم غذایی سالم، حذف قند و غلات فراوری‌شده (نان، کورن فلکس، پاستا، مواد غذایی فراوری‌شده) نه‌تنها به پیشگیری و کاهش مشکلات مرتبط با فیبروم‌ها کمک می‌کنید بلکه عوارض دیگر بارداری مانند دیابت بارداری را هم کاهش خواهید داد.

برچسب ها: