English | فارسی

لگدزدن جنین – 9 نکته که باید بدانید – بخش دوم

در مطلب قبل شما را با برخی از نکات مربوط به لگدزدن جنین آشنا کردیم در این مطلب شما را با ادامه این نکات آشنا خواهیم کرد.

لگدزدن جنین – 9 نکته که باید بدانید - فارمد

5. نحوه شمارش لگدهای جنین

اگر فکر می‌کنید که حرکات جنین کاهش یافته، به مدت یک ساعت، همه حرکات او را یادداشت کنید. بنشینید، اسنک بخورید یا نوشیدنی سرد بنوشید و پاهای خود را بالا بگذارید. قند مواد غذایی یا سردی نوشیدنی معمولاً جنین را بیدار می‌کند و شما باید در دو ساعت آینده حداقل 10 حرکت را احساس کنید. این حرکات شامل غلت زدن، ضربه، سکسکه، لگد و سیخونک می‌شود. اگر متوجه کاهش حرکات در دو ساعت شدید، باید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

6. آیا کاهش لگدهای جنین به معنای بروز مشکل است؟

باوجوداینکه کاهش حرکات جنین همیشه به معنای بروز مشکل نیست اما کاهش حرکت می‌تواند نشانه دیسترس جنین به دلیل کمبود مواد غذایی یا اکسیژن باشد. برای تشخیص علت کاهش حرکات جنین، ارزیابی مادر و جنین انجام می‌شود. این ارزیابی شامل سونوگرافی برای بررسی جریان خون جفت و سلامت جنین و نیز واکنش آن‌ها نسبت به محرک‌ها است. گاهی مشکل شناسایی می‌شود و پزشک درصورتی‌که برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، نیاز باشد جنین زودتر به دنیا بیاید با شما مشورت خواهد کرد.

7. آیا باید هرروز لگدها را بشمارم؟

شمارش حرکات جنین اهمیت دارد اما اگر بارداری شما پرخطر نیست، ضرورت ندارد وسواس به خرج دهید. اکثر مادران معمولاً متوجه می‌شوند که سرشان بسیار شلوغ بوده و به هیچ حرکتی توجه نکرده‌اند. این امر معمولاً مادران را وامی‌دارد که بر جنین تمرکز کنند که فوراً طوفانی از لگد را نثار مادر می‌کند! اگر پزشکتان توصیه می‌کند که لگدها را بشمارید، بهتر است در زمان مشخصی از روز، پس از صرف غذا یا زمانی که معمولاً جنین بسیار فعال است، این کار را انجام دهید.

8. آیا پس از هفته 36ام، جنین کمتر حرکت می‌کند؟

جنین باید همیشه در طول روز حرکت کند. پس از هفته 36ام بارداری، جنین فضای کمتری برای حرکاتی چون لگدزدن و غلتیدن دارد. این، بدان معنا نیست که باید حرکات کاهش یابند جنین هنوز هم با استفاده از دستان خود به کشف صورت و بدنش می‌پردازد، با بند ناف بازی می‌کند و سعی می‌کند در فضای تنگ اطراف خود کش بیاید. حرکات منظم و ریتمیک به معنای سکسکه هستند  برخی جنین‌ها هرروز در زمان مشخصی سکسکه می‌کنند.

9. آیا می‌توان با توجه به حرکات جنین، رفتار آتی او را پیش‌بینی کرد؟

الگوی حرکتی جنین در رحم معمولاً موجب گمانه‌زنی در مورد رفتار او پس از تولد می‌شود. همه، از مادر همسرتان گرفته تا کارمند بانک، به شما خواهند گفت که جنینی که در دوران بارداری فعال بوده در سنین نوپایی شما را از نفس خواهد انداخت. طبق باور عمومی، جنینی که همه روز را می‌خوابد و همه شب را فعالیت می‌کند، روز و شبش برعکس خواهد شد. اما این باورها تا چه اندازه واقعیت دارند؟ پزشکی در دانشگاه جان‌ هاپکینز بر ارتباط بین فعالیت جنینی و رفتار آتی تحقیق کرده است. دکتر جین دی‌پیترو در یکی از تحقیقات خود، فعالیت جنینی بیش از 50 جنین را تحت نظر گرفت سپس رفتار آن‌ها را در یک و دوسالگی ارزیابی کرد. نتایج نشان داد که بین حرکت در رحم و رفتار منضبط در اوایل دوران کودکی، ارتباط وجود دارد. رفتار منضبط شامل کنترل بر انگیزش، کمرویی و خودنظم‌جویی است. احساس کردن حرکت و لگدزدن جنین، حس خاصی است و یکی از اتفاقاتی است که اکثر مادران انتظار آن را می‌کشند و حتی پس از تولد نوزاد، دلشان برای آن تنگ می‌شود! با رشد مغز جنین، او به ابزارهای جدیدی برای یادگیری مسائل دنیای خارج از رحم دست پیدا می‌کند. حرکت، یکی از اولین راه‌های ارتباطی کودک با شماست. هر کاهشی در هر حرکتی باید زیر نظر گرفته شود و در اسرع وقت به پزشک گزارش شود تا او به شما کمک کند تا دوران بارداری بدون نگرانی و استرسی داشته باشید.

برچسب ها: