English | فارسی

لگدزدن جنین – 9 نکته که باید بدانید – بخش اول

چه در اولین بارداری و چه در چهارمین بارداری خود منتظر احساس کردن لگد و تکان جنین است. لگدزدن، یکی از نشانه‌های اطمینان‌بخش رشد جنین است. 

لگدزدن جنین – 9 نکته که باید بدانید - فارمد

همه حرکاتی که احساس می‌کنید در اثر ضربه جنین نیست. جنین زمان زیادی را صرف تکان دادن دست‌ها و کشف رحم، سکسکه، تغییر جهت و حتی پشتک زدن می‌کند. جنین بسیار پرمشغله است!

نکاتی درباره لگدزدن جنین

بارداری سرشار از عجایب است و اگر دوست دارید بدانید که علت حرکات جنین چیست، 9 نکته زیر را درباره لگدزدن جنین با دقت بخوانید:

1. چه زمانی لگدزدن جنین را احساس خواهم کرد؟

اگر اولین تجربه بارداری خود را پشت سر می‌گذارید احتمالاً تا هفته 24ام بارداری، حرکات جنین را احساس نخواهید کرد. جنین بسیار قبل از آن شروع به حرکت کرده است اما این حس برای شما ناآشناست و احتمالاً علت این نوع احساس را نمی‌دانید. حرکات جنین در مراحل اولیه بارداری چندان قوی نیست برخی مادران فکر می‌کنند نفخ دارند! اگر جفت در جلوی رحم (قسمت قدامی) قرار داشته باشد، ضرب ضربات جنین را برای مدتی می‌گیرد. زنانی که دومین یا چندمین تجربه بارداری خود را پشت سر می‌گذارند معمولاً بسیار زودتر از مادران دیگر موج تکان‌های جنین را احساس می‌کنند حتی در هفته 12ام.

2. چرا جنین لگد می‌زند؟

جنین اکثراً به اتفاقاتی که در محیط اطرافش  می‌افتد واکنش نشان می‌دهد. صدای زیاد، نور یا حتی برخی غذاهای سنگین می‌تواند جنین را تحریک کند تا لگد بزند و تکان بخورد. جنین برای آرام شدن هم به کش آمدن و حرکت نیاز دارد. اگر شما حرکت کنید، برای جنین بسیار آرامش‌بخش است و حتی ممکن است به خواب رود. مادرانی که در تمرینات آرامش‌بخش مانند مدیتیشن یا یوگا شرکت می‌کنند، احتمالاً جنین آرام‌تری دارند. یکی از تحقیقات نشان داده است که جنین زنان بارداری که تمرینات آرام‌بخش تجسمی و شنیداری انجام می‌دهند، تکان کمتری می‌خورد. این تمرینات منجر به بروز نشانه‌های روانی آرامش (کاهش ضربان قلب و سرعت تنفس و واکنش پوستی) در مادر می‌شود. این امر موجب کاهش ضربان قلب جنین و حرکت او می‌شود.

3. تعداد لگدهای جنین باید چقدر باشد؟

میانگین لگدهای جنین در هرروز بین 15 تا 20 است (البته به یاد داشته باشید که این میانگین، همه حرکات جنین را شامل می‌شود نه‌فقط لگد به مثانه!). هر جنینی با جنین دیگر متفاوت است و حرکات آن‌ها هم از این قاعده مستثنا نیست. برخی جنین‌ها در طول روز می‌خوابند و در شب که شما خوابید، حرکت می‌کنند و برخی دیگر همیشه حرکت می‌کنند. جنین حدود 17 ساعت در روز و معمولاً در بازه‌های 40 تا 50 دقیقه‌ای، استراحت می‌کند و می‌خوابد. اگر سرتان شلوغ باشد و تحرک داشته باشید احتمالاً حرکات زمان بیداری جنین را متوجه نخواهید شد. اکثر زنان باردار اوج فعالیت جنین را پس از صرف غذا، پس از فعالیت و در طول بعدازظهر می‌دانند.

4. چه زمانی باید لگدها را بشمارم؟

الگوی نرمالی برای حرکات وجود ندارد اما احتمالاً حالت نرمال را برای جنین خود متوجه شده‌اید. با رشد جنین ممکن است الگوی لگدزدن او هم تغییر کند. اگر فکر می‌کنید مدتی است حرکت جنین را احساس نکرده‌اید، طبیعی است که نگران شوید. نشانه‌هایی که به معنای تحت نظر گرفتن حرکات جنین است، عبارت‌اند از:

  • احساس کمتر از 10 حرکت در دو ساعت
  • کاهش یا عدم واکنش نسبت به محرک‌های خارجی مانند صدای بلند، سیخونک زدن یا ضربه آرام با شکم، یا صدای شما یا همسرتان
  • کاهش تدریجی حرکات جنین بیش از دو روز متوالی
برچسب ها: