English | فارسی

مراقبت‌های پس از زایمان – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از نکات مربوط به مراقبت‌های پس از زایمان با هم مرور کردیم. در این مطلب به ادامه‌ی نکات مراقبت‌های پس از زایمان می‌پردازیم.

مراقبت‌های پس از زایمان - فارمد

لخته شدن خون در پا –ترومبوز سیاهرگی عمقی

وقتی پوستمان را می‌بریم، فراورده‌های انعقاد خون فعال می‌شوند تا لخته خون ایجاد شود و خونریزی متوقف شود. گاهی نارسایی‌های سیستم انعقاد موجب می‌شود که خون در سیاهرگ‌های بدن لخته شود، خصوصاً در سیاهرگ‌های عمقی در پا.
اگر لخته خون از دیواره رگ جدا شود به سمت ریه می‌رود (آمبولی ریه) و در آنجا برخی قابلیت‌های ریه را برای تأمین اکسیژن بدن مسدود می‌کند. این اتفاق ممکن است زندگی فرد را به خطر اندازد.
شرایطی که احتمال وقوع ترومبوز سیاهرگی عمقی را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از: مسافرت هوایی (سندرم طبقه متوسط)، نارسایی‌های عامل انعقاد، عدم تحرک به هر دلیل و بارداری. در بارداری، زن پس از زایمان در معرض این خطر قرار داد، خصوصاً اگر مدت زایمان او طولانی بوده باشد، زایمان با فورسپس یا با روش سزارین انجام شده باشد.
اگر ریسک ترومبوز سیاهرگی عمقی در شما تشخیص داده شود برایتان هپارین یا مشتقات آن (هپارینی که وزن مولکولی آن کم است) تجویز می‌شود. هپارین، ترکیبی است که به‌صورت طبیعی در بدن وجود دارد و سیستم انعقاد خون را متعادل می‌کند. با تزریق هپارین بیشتر در بدن بیمار، ریسک لخته شدن خون کاهش می‌یابد.
اگر مبتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی هستید، باید داروهای قوی‌تر ضد انعقاد خون مانند وارفارین مصرف کنید.

برآمدن از عهده مسئولیت‌های بچه‌داری

پس از هیجان باردار بودن، پس از شادی و اضطراب زایمان و پس از لذت وصف‌ناپذیر زنده‌بودن فرزند در آغوش خود، متوجه خواهید شد که موجود زنده‌ای دارید که در برابر او مسئول هستید. همزمان با وفق دادن خود به شرایط جدید، تغییرات مهمی هم در سبک زندگی شما رخ خواهد داد. والدین از شدت تغییری که در زندگی آن‌ها ایجاد شده شوکه می‌شوند و این چالشی بزرگ‌تر برای خانواده‌های تک سرپرست است. به رسمیت شناختن این فشار و صحبت کردن با یکدیگر درباره تغییری که در زندگی رخ داده، خصوصاً در ماه‌های اولیه زندگی نوزاد بسیار اهمیت دارد. پس از گذشت چندین ماه همه با شرایط جدید منطبق می‌شوند و زندگی لذت‌بخش‌تر خواهد شد.

افسردگی پس از زایمان

حدود سه روز پس از زایمان، وقتی سطح هورمون‌های بارداری به‌سرعت به سطح نرمال قبل از بارداری بازمی‌گردند، شاید مادر به هیچ دلیلی احساس غم کند. به این حالت افسردگی پس از زایمان گویند و معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد.
بسیاری از زنان در چند ماه اول پس از زایمان کمی احساس افسردگی دارند که نشان‌دهنده فشاری است که مادر شدن بر آن­‌ها وارد کرده است. در برخی زنان، بسیاری از تجربیات کودکی و شخصیتی سرکوب‌شده بروز پیدا می‌کنند و باید به آن‌ها رسیدگی شود.
اگر چنین احساسی دارید، تنها نیستید. لطفاً با کسی صحبت کنید و کمک تخصصی دریافت کنید تا بتوانید از تجربه مادر بودن (یا پدر بودن) لذت ببرید. تعداد بسیار کمی از زنان پس از زایمان، دچار افسردگی شدید یا روان‌پریشی می‌شوند و معمولاً ساکت می‌شوند، در خود فرو می‌روند و رفتارهای نادرست نشان می‌دهند. این زنان معمولاً به کمک روان‌پزشک متخصص و دارودرمانی و بستری شدن نیاز دارند تا دوباره به حالت عادی بازگردند.

برچسب ها: