English | فارسی

مروری بر اختلالات عروق خونی – بخش دوم

در مطلب قبل به برخی از اختلالات عروق خونی را با هم مرور کردیم. در این مطلب به دیگر اختلالات عروق خونی را مرور خواهیم کرد.

مروری بر اختلالات عروق خونی - فارمد

تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی

تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی (سندروم اسلر-وبر-راندو) اختلالی ارثی است که در آن عروق خونی شکلی غیرطبیعی می‌گیرند، نازک می‌شوند و در معرض خونریزی قرار می‌گیرند.

  • عروق خونی گشاد (تلانژکتازی) روی پوست و غشای دهان، بینی و سیستم گوارشی ظاهر می‌شوند.
  • وقتی عروق خونی پاره می‌شوند، خونریزی فعالی از این رگ‌ها صورت می‌گیرد، خصوصاً رگ‌های بینی.
  • معمولاً وجود عروق خونی گشاد روی لب‌ها و زبان برای پزشکان کافی است تا این بیماری را تشخیص دهند.
  • پزشکان خونریزی‌ها را متوقف می‌کنند و اگر فرد مبتلا به کم‌خونی باشد به او مکمل‌های آهن یا خون می‌دهند.

ممکن است عروق خونی زیر پوست پاره شوند و خونریزی کنند، و منجر به تغییر رنگ پوست به قرمز و بنفش شوند خصوصاً در صورت، لب‌ها، غشای دهان و بینی، و سر انگشتان دست و پا. ممکن است خونریزی شدید بینی هم اتفاق بیفتد. ممکن است عروق خونی کوچک در سیستم گوارش و ادرار، مغز، کبد، ریه‌ها و نخاع هم آسیب ببینند و خونریزی در این نواحی هم اتفاق بیفتد.
در برخی بیماران ارتباطی غیرعادی میان سرخرگ و سیاهرگ (فیستول شریانی وریدی) وجود دارد. اگر این ارتباط مصنوعی در یکی از ریه‌ها باشد، خون بدون اینکه اکسیژن کافی دریافت کند، از ریه‌ها عبور می‌کند. فر ممکن است تنگی نفس داشته باشد، احساس خستگی کند یا پوستش آبی‌رنگ شود. فیستول شریانی وریدی در مغز ممکن است موجب سکته یا حمله ایسکمی گذرا شود. فیستول شریانی وریدی که در مغز یا نخاع ایجاد شود می‌تواند منجر به تشنج یا فلج شود و اگر در کبد ایجاد شود موجب نارسایی کبد یا قلب می‌شود.
پزشکان معمولاً پس‌ازاینکه معاینه عروق خونی گشاد معمول را روی صورت، دور دهان و روی انگشتان دست و پا نشان داد، تشخیص قطعی این بیماری را اعلام می‌کنند. گاهی پزشکان به آزمایش‌های تصویری برای معاینه سیستم گوارش و ادرار نیاز پیدا می‌کنند. اگر تشخیص هنوز هم روشن نباشد، آزمایش ژنتیکی در 80% افراد جهش ژنتیکی را نشان می‌دهد.
در دوران بلوغ و پایان نوجوانی، پزشکان از ریه‌ها، کبد و مغز افرادی که اعضای خانواده آن‌ها مبتلا به فیستول شریانی وریدی هستند، عکس می‌گیرند
هدف درمان این بیماران، متوقف کردن وقوع خونریزی است. درمان این بیماران می‌تواند شامل موارد زیر باشد: اعمال فشار، استفاده از یک داروی موضعی که عروق خونی را تنگ می‌کند (آستریجنت) یا استفاده از اشعه لیزر برای از بین بردن رگ خونی نشت کننده. احتمالاً خونریزی شدید نیازمند استفاده از تکنیک‌های تهاجمی‌تر مانند جراحی است. خونریزی تقریباً همیشه تکرار می‌شود و منجر به کم‌خونی ناشی از کمبود آهن خواهد شد. افرادی که مبتلا به تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی هستند معمولاً باید مکمل‌های آهن مصرف کنند. شاید به دریافت خون مکرر هم نیاز داشته باشند. برخی افراد هم نیاز به مصرف داروهایی دارند که مانع از بین رفتن لخته‌های خون می‌شوند (برای کمک به کاهش خونریزی).

پورپورای ساده (کبودی ساده)

پورپورای ساده کبودی گسترده‌ای است که به دلیل نازکی عروق خونی ایجاد می‌شود.
پورپورای ساده به شدت شایع است. علت آن مشخص نیست. برخی پزشکان معتقدند شاید مشخصه بسیاری اختلالات باشد اما برخی دیگر معتقدند که ناپایداری نرمالی است.
این اختلال معمولاً در زنان دیده می‌شود. در افرادی که جراحت شناخته‌شده‌ای ندارند، کبودی‌ها در ران‌ها، باسن و بازوها ایجاد می‌شود. ممکن است اعضای خانواده این افراد هم به‌راحتی دچار کبودی شوند. باوجوداینکه پزشکان معمولاً آزمایش خون می‌گیرند اما اختلالی پیدا نمی‌کنند.
این اختلال جدی نیست و نیازی به درمان ندارد.

برچسب ها: ,