English | فارسی

مکونیوم (مامیزه) چیست؟ هر آنچه باید بدانید – بخش اول

چند روز پس از تولد، نوزادان اولین مدفوع خود را خارج می‌کنند که مکونیوم نام دارد. این ماده چسبناک قیر مانند، به رنگ مشکی رو به سبز است و پسماندی است که در دوران بارداری در روده نوزاد تولید شده است.

مکونیوم (مامیزه) – مکونیوم چیست؟ هر آنچه باید بدانید - فارمد
گاهی نوزادان مکونیوم را قبل یا در طول درد زایمان دفع می‌کنند. اگر کیسه آب مادر پاره شود و مکونیوم در آن باشد، پزشک درباره سلامت نوزاد نگران خواهد شد.
شاید کمی بعد از تولد دفع شود حتی اگر نوزاد هنوز شیر نخورده باشد. اما در بسیاری از نوزادان پس از خوردن شیر این اتفاق می‌افتد. کلستروم (آغوز) سرشار از مواد مغذی، تأثیر ملین و ضدیبوست دارد و به نوزاد کمک می‌کند تا اولین تحرکات چسبناک روده را از سر بگذراند.

مکونیوم چیست؟

نوزادان از حدود هفته 14 بارداری به‌طور منظم مایع آمنیوتیک را می‌بلعند. مایع آمنیوتیک در تکامل نوزاد اهمیت دارد و حاوی مخاط، موی نوزاد، سلول‌های روده، صفرا و آب است.
مایعی که از روده کوچک نوزاد عبور می‌کند و آب را جذب می‌کند. هر آنچه باقی بماند به روده بزرگ منتقل می‌شود. این فرایند موجب تشکیل ماده‌ای لجنی و قیر مانند به نام مکونیوم می‌شود. وقتی نوزاد در رحم به رشد کامل خود رسید، این ماده بخش اعظم روده را پر کرده است.
در اولین روزهای پس از تولد، پستان‌های شما کلستروم تولید می‌کنند. این ماده فواید مثبت و تأثیر ملین و ضدیبوست دارد که به خارج ساختن این ماده از روده نوزاد کمک می‌کند. معمولاً این اتفاق در 12 ساعت اول پس از تولد نوزاد کامل می‌افتد. اگر دفع طی 48 ساعت پس از تولد خارج نشد، پزشک به وجود مانع در روده شک خواهد کرد.

مکونیوم قبل از تولد

اگر دفع قبل از تولد نوزاد صورت بگیرد، مایع آمنیوتیک به رنگ سبز درمی‌آید. نوزاد هم آغشته به آن خواهد شد، خصوصاً اگر ورنیکس (پوشش مومی شکل روی پوست) زیاد باشد. همچنین ممکن است نوزاد آن را ببلعد که ضرری ندارد.
نوزادانی که قبل از تولد این ماده را دفع می‌کنند، به این دلیل می‌توانند این کار را انجام دهند که سیستم گوارش آن‌ها تکامل یافته است. هرچه از زمان مقرر زایمان بیشتر بگذرد، نوزاد بیشتر توانایی دفع این مواد را قبل از تولد خواهد داشت.
همچنین ممکن است در اثر فشردگی ناگهانی و کوتاه بند ناف یا سر صورت بگیرد. اگر به‌اندازه لحظه‌ای اکسیژن قطع شود، ممکن است موجب شود عضلات اسفنکتر شل شوند و این ماده بیرون رانده شود. معمولاً سر نوزادان در لحظات پایانی تولد کاملاً فشرد می‌شود و برخی از آن‌ها با ردی از این مواد روی بدنشان به دنیا می‌آیند.
در حدود 20% بارداری‌هایی که دوره آن‌ها کامل شده، مکونیوم در آب دیده می‌شود.

آیا مکونیوم خطرناک است؟

اگر کیسه آب زن پاره شود و مکونیوم در آن دیده شود، ممکن است موجب نگرانی شدید شود. اگر رنگ آب سبز باشد معمولاً نشانه آن است که این مواد اخیراً دفع شده است. رنگ قهوه ای-زرد نشان‌دهنده این است که مکونیوم زودتر دفع شده و قدیمی است.
بیشترین نگرانی از وجود مکونیوم در آب، احتمال ورود آن به ریه‌های نوزاد است که به آن سندروم تنفس مکونیوم (MAS) می‌گویند.

برچسب ها: