English | فارسی

نکاتی برای آماده شدن برای جراحی – بخش اول

آماده شدن برای انجام جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مطلب نکاتی برای کسب آمادگی برای جراحی را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

نکاتی برای آماده شدن برای جراحی - فارمد

اطلاعات خود را کامل کنید

درباره جراحی خود اطلاعات کسب کنید و تیم پزشکی خود را ملاقات کنید. با جراح و متخصص بیهوشی که مسئول مراقبت و راحتی شما در طول جراحی است صحبت کنید. درباره همه‌چیز از آن‌ها سؤال کنید، از ریسک‌ها گرفته تا دوران نقاهت. ممکن است بیمارستان کلاس‌هایی برای آموزش آنچه در جراحی اتفاق می‌افتد داشته باشد.

علامت ضربدر، محل جراحی

پزشک یا پرستار برای جلوگیری از اشتباه، با خودکار محلی را که باید جراحی شود علامت می‌زند. از جراح خود بپرسید که این کار را خواهد کرد یا نه.

درباره گزینه‌های بیهوشی سؤال کنید

نحوه بی‌هوش/بی‌حس شدن شما به نوع جراحی بستگی دارد. درباره انتخاب‌هایتان با متخصص بیهوشی خود صحبت کنید.
بی‌حسی موضعی، بخش کوچکی از بدن، بی‌حسی ناحیه‌ای، بخش بزرگ‌تری از بدن و بیهوشی کامل، همه بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
برخی انواع ماده بیهوشی را تنفس می‌کنند و برخی دیگر را تزریق می‌کنند.

از بیدار شدن هنگام جراحی نترسید

ممکن است حین بیهوشی، فرد به آگاهی برسد اما کاملاً به هوش آمدن نادر است. اکثر کسانی که این اتفاق برایشان پیش می‌آید، دردی حس نمی‌کنند. اگر دراین‌باره نگرانی دارید یا فکر می‌کنید قبلاً این اتفاق برایتان افتاده با متخصص بیهوشی خود صحبت کنید.

درد بعد از جراحی

ممکن است در محل جراحی و هنگام حرکت، درد، فشار یا سوزش احساس کنید. شاید عضلاتتان دردناک باشند و در گلویتان احساس ناراحتی کنید.
اگر در بیمارستان به مسکن نیاز داشتید به پزشک خود اطلاع دهید. از او بخواهید مسکن‌هایی را که می‌توانید هنگام درد در خانه استفاده کنید به شما معرفی کند. به‌غیراز دارو، نوارهای آرامش‌بخش، کمپرس گرم یا سرد، یا ماساژ هم به تسکین درد کمک می‌کند.

با عفونت‌های بیمارستانی بجنگید

پس از جراحی، دست‌های خود را تمیز نگه دارید. از اینکه از پزشکان یا پرستارتان بخواهید قبل از رسیدگی به شما دست‌های خود را بشویند یا ضدعفونی کنند، خجالت نکشید. این کار به پیشگیری از دچار شدن به عفونت‌هایی چون MRSA که درمان آن دشوار است، کمک می‌کند.

آیا در خطر لخته شدن خون هستید؟

برخی جراحی‌ها احتمال ایجاد لخته خونی خطرناک به نام ترمبوز سیاهرگی عمقی (DVT) را افزایش می‌دهند. این لخته‌های خود را به ریه‌ها می‌رسانند و جریان خون را مسدود می‌کنند، به این عارضه آمبولی ریوی (PE) می‌گویند. این اتفاق می‌تواند مرگ‌بار باشد اما اگر سریع درمان شود، جانتان نجات پیدا خواهد کرد.
سن بالا، چاقی، استعمال دخانیات، بیماری‌هایی چون سرطان یا وجود لخته‌های خون از قبل، و برخی داروها خطر بروز این عارضه را افزایش می‌دهند.

راجع به بیماری‌های خود صحبت کنید

اگر دچار بیماری‌هایی چون بیماری قلبی یا کلیوی، دیابت، فشارخون بالا، مشکلات دندانپزشکی، آرتروز یا حساسیت دارویی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
همچنین اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده‌تان به بیهوشی واکنش داشته است، به او اطلاع دهید.

از تداخل دارویی جلوگیری کنید

نام همه داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک خود بگویید. برخی از آن‌ها می‌توانند موجب بروز عوارض جانبی در طول جراحی شوند. مثلاً رقیق‌کننده‌ی خون و آسپیرین، شما را در خطر خونریزی شدید  قرار می‌دهند.
پزشک به شما خواهد گفت که قبل از جراحی چه داروهایی مصرف کنید و مصرف کدام داروها را متوقف کنید.

واکنش‌های شگفت نسبت به مکمل‌ها

مصرف بسیاری از مکمل‌ها مانند کهن‌دار (ژینگو)، سیر، مخروط سانان، روغن‌های ماهی یا ویتامین‌ها قبل از جراحی ممکن است خطرناک باشد. مثلاً، برخی از آن‌ها ممکن است احتمال مشکلات قلبی یا خونریزی را افزایش دهند. برخی دیگر ممکن است در مدت‌زمان بیهوشی تأثیر بگذارند یا با داروهای دیگر تداخل داشته باشند و عوارض غیرمنتظره‌ای را موجب شوند. احتمالاً پزشکتان از شما می‌خواهد که مصرف آن‌ها را 1 یا 2 هفته قبل از جراحی متوقف کنید.

برچسب ها: