English | فارسی

نکاتی برای آماده شدن برای جراحی – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از نکات پراهمیت برای آماده شدن بمنظور انجام جراحی را برای شما بازگو کردیم. در این مطلب به مرور ادامه ی این نکات می پردازیم.

نکاتی برای آماده شدن برای جراحی - فارمد

آیا باید خون بدهید؟

از پزشک خود بپرسید که آیا احتمال دارد در طول جراحی به دریافت خون نیاز داشته باشید. اگر پاسخ مثبت است و زمان جراحی شما حداقل 4 هفته بعد است شاید بتوانید خون بدهید و مقداری از آن را برایتان ذخیره کنند تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

نظر پزشک دیگر را هم بپرسید

اگر مطمئن نیستید که جراحی برایتان لازم است، نظر پزشک دیگری را هم بپرسید. به دنبال پزشکی باشید که در زمینه بیماری شما تخصص داشته باشد.

از دیگران کمک بخواهید

احتمالاً پس از جراحی به کمک نیاز خواهید داشت پس بهتر است از خانواده و دوستان خود بخواهید به شما کمک کنند. در دوران نقاهت باید اجازه دهید دیگران از شما مراقبت کنند. در اولین روز هم از فرد بزرگ‌سال بامسئولیتی که بتواند کل شب را در کنار شما باشد، کمک بخواهید.

کابینت‌ها و فریزر خود را پر کنید

قبل از جراحی، غذاها و نوشیدنی‌های سالم کافی در خانه ذخیره کنید. در این صورت در دوران نقاهت دیگر نگران خرید کردن نخواهید بود.
وقت ندارید؟ از دوستان یا خانواده خود بخواهید به شما کمک کنند.

لباس‌های گشاد بپوشید

پوشیدن لباس در دوران نقاهت دشوار است. اگر جراحی بر توانایی شما در حرکت کردن تأثیر گذاشته است، لباس‌های لطیف و گشاد بپوشید که به تن کردن و از تن بیرون آوردن آن‌ها آسان است. پوشیدن شلوارهای گشاد دارای کمر کشی و پیراهن‌های دکمه‌دار به‌جای پلیور آسان‌تر است.

قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید

بیهوشی می‌تواند موجب استفراغ در طول جراحی یا پس‌ازآن شود. بدن معمولاً مانع از استنشاق غذایی می‌شود که تف کرده‌اید اما بیهوشی این رفلکس‌ها را از کار می‌اندازد. این امر موجب خفگی و عارضه‌های دیگر پس از جراحی می‌شود. پس حتماً توصیه‌های پزشکتان را درباره زمان توقف خوردن و آشامیدن رعایت کنید.

در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید

افرادی که عادات سالمی دارند معمولاً بهتر از پس جراحی برمی‌آیند. از پزشک خود بخواهید شما را راهنمایی کند تا فرارسیدن زمان جراحی آماده شوید. افرادی که به لحاظ جسمی و روحی آماده هستند، درد و عارضه‌های کمتری دارند و دوران نقاهت آن‌ها کوتاه‌تر است.

مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید

مصرف مشروبات الکلی، تأثیرات غیرقابل‌پیش‌بینی بر بیهوشی دارد و موجب بروز مشکلات دیگر مانند خونریزی شدید یا نارسایی کبد می‌شود. درباره میزان مصرف و تعدد آن با پزشک خود صادق باشید. مصرف خود را متوقف کنید یا حداقل آن را کاهش دهید تا ریسک مشکلات ناشی از جراحی را کاهش دهید.

اگر سیگار می‌کشید، آن را کنار بگذارید

استعمال دخانیات ریسک بروز عفونت و عارضه‌های دیگر جراحی را افزایش می‌دهد. ترک کردن قبل از جراحی به بهبودی سریع شما کمک می‌کند.
بهتر است 2 هفته قبل از جراحی دیگر سیگار نکشید. درمان‌های جایگزین نیکوتین و شرکت در جلسات گروهی روش‌هایی هستند که به ترک سیگار کمک می‌کنند.

مراقب فشارخون خود باشید

اگر فشارخونتان بالاست، به تیم پزشکی خود اطلاع دهید. کنترل آن قبل از جراحی اهمیت دارد. از پزشک خود بخواهید راه‌هایی برای کنترل آن به شما پیشنهاد دهد.
اگر داروهایی برای کنترل فشارخون بالا مصرف می‌کنید، حتماً بپرسید که آیا می‌توانید در روز جراحی هم آن‌ها را مصرف کنید یا نه.

وزن خود را کنترل کنید و مواد غذایی مناسب بخورید

مواد غذایی سالم بخورید تا مواد مغذی لازم برای بهبودی به بدنتان برسد. اگر چاق هستید، ریسک بروز عارضه‌های جراحی در شما بیشتر است. درست است که کم کردن وزن به بهبودی شما کمک خواهد کرد اما اگر کمتر از یک ماه دیگر به جراحی شما مانده است، بدون موافقت پزشکتان رژیم نگیرید.

ورزش کنید

ورزش کردن قبل از جراحی، دوران نقاهت را کوتاه‌تر می‌کند. میزان فعالیت شما هرچقدر باشد باید با پزشک خود درباره آن صحبت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند تا قبل و بعد از جراحی بدون اینکه خطری شما را تهدید کند، فعالیت خود را حفظ کنید.

برچسب ها: