English | فارسی

بارداری هفته به هفته – هفته سی و ششم بارداری

به هفته هفته سی و ششم بارداری رسیده­‌ا‌ید و هرلحظه امکان تولد کودک وجود دارد. امیدواریم، از آخرین هفته‌­های بارداری خود لذت ببرید.

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری چه تغییراتی در بدن صورت می‌­گیرد؟

کودک شما به افزودن وزن خود ادامه می­‌دهد (حدود 28 گرم در روز) اما به‌ احتمال‌ زیاد شما متوجه این اضافه ­وزن در بدن خود نمی‌­شوید. شاید احساس کنید که دیگر فضایی برای رشد کودک نمانده است و از بدن «بزرگ» خود خسته شده باشید اما فراموش نکنید که هرچه کودک تا زمان زایمان بیشتر در این محیط حفاظت‌شده بماند معمولاً بهتر است.
احتمالاً میزان انقباضات برکستون-هیکس بیشتر خواهد شد. بسیاری از زنانی که برکستون-هیکس را تجربه می­‌کنند به بیمارستان می‌­روند و در آنجا متوجه می‌­شوند که آنچه تجربه کرده‌­اند درواقع هشدار کاذب یا درد کاذب بوده است.
باوجوداینکه این اتفاق بسیار ناامیدکننده است اما تمرین خوبی برای رسیدن به بیمارستان است. انقباض­‌های واقعی زایمان بالاخره آغاز خواهند شد.

اندازه کودک در هفته سی و ششم بارداری چقدر است؟

احتمالاً طول کودک بین 44.5 تا 48.5 سانتی‌­متر و وزنش 2.6 تا 3.1 کیلوگرم است.

در هفته سی و ششم بارداری برای کودک چه اتفاقی می­‌افتد؟

موی کرکی و نرمی (کرک جنینی) که پوست کودک را پوشانده همراه با ورنیکس کیسوسا کم­کم از بین می‌­روند. ورنیکس کیسوسا ماده غلیظ و کرم‌­رنگی است که از پوست کودک هنگامی‌که در مایع آمنیوتیک غوطه‌­ور است محافظت می‌­کند
کودک هردوی این‌­ها را همراه با کمی مایع آمنیوتیک می‌­بلعد و همه آن‌­ها باهم ترکیب می‌شوند و مکونیوم (مامیزه) را شکل می­‌دهند که اولین مدفوع کودک است.
سر کودک باید پایین باشد اما اگر هنوز در این موقعیت قرار نگرفته، وحشت نکنید. اگر تا هفته آینده سر کودک پایین نیامده بود، پزشک پیشنهاد می‌­کند که از روش خارجی جمجمه‌­ای استفاده کنید، روشی برای چرخاندن کودک در وضعیت بریچ.

برنامه شما برای هفته سی و ششم بارداری چه باید باشد؟

در مراجعه این هفته خود به پزشک باید آمادگی موارد زیر را داشته باشید:

  • کشت واژینال، خصوصاً استرپتوکوک­‌های گروه B
  • صحبت درباره روش خارجی جمجمه­‌ای، اگر کودک در وضعیت بریچ باشد
  • صحبت درباره احتمال سزارین یا زایمان واژینال پس از سزارین (VBAC)

آماده کردن وسایل برای بیمارستان کار پرزحمتی است. حال که به هفته 36 رسیده­‌‌اید، بهتر است این کار را شروع کنید. با زنان دیگر درباره این موضوع مشورت کنید.

برخی از لوازم مقدماتی عبارت­ند از:

لوازم ضروری برای مادر:

  • دفترچه بیمه
  • پد پستان – چه بخواهید خودتان به بچه شیر بدهید چه نه، به این پدها نیاز پیدا خواهید کرد زیرا یا شیری را که ناخودآگاه از پستان جاری می‌­شود جذب خواهند کرد.
  • لباس برای بازگشت به خانه – لباسی را انتخاب کنید که در شش‌ماهگی اندازه‌­تان بوده است.
  • نوار بهداشتی – برخی زنان راحت­‌تر هستند که برند موردعلاقه خود را همراه داشته باشند؛ فقط باید مدلی را انتخاب کنید که جذب بالا دارد.

لوازم ضروری برای کودک:

  • صندلی کودک و محافظ سر – بدون داشتن آن­‌ها به شما اجازه خروج از بیمارستان داده نمی‌­شود؛ دستورالعمل را همراه خود داشته باشید.
  • لباس برای بازگشت به خانه
  • پوشک نوزاد

نکاتی برای بهتر کردن بارداری

اگر پستان­‌هایتان آرامش خواب شب شما را به هم می‌­ریزند، می‌­توانید با سوتین شیردهی بخوابید. سوتین شیردهی حتی قبل از به دنیا آمدن کودک به شما کمک خواهد کرد.
حتی اگر با آن­ احساس راحتی بیشتری می‌­کنید، می‌­توانید در طول روز هم از آن استفاده کنید.

نکاتی برای همسران

درست است که آماده کردن کیف بیمارستان برای همسرتان ضروری است اما شما هم می‌­توانید لوازمی همراه خود داشته باشید تا برای زایمان او آماده باشید.

برچسب ها: , ,