English | فارسی

بارداری هفته به هفته – هفته سی و نهم بارداری

اکنون که در هفته سی و نهم بارداری هستید تنها ۱ هفته از بارداری شما باقی مانده است. پس بهتر است استراحت کنید و از این روزهای آخر لذت ببرید.

هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه تغییراتی در بدن صورت می‌­گیرد؟

به‌احتمال‌زیاد، تغییرات چندانی در دو هفته آخر یا هفته آخر احساس نخواهید کرد. احتمالاً افزایش وزن نداشته‌­اید اما هنوز هم تغییراتی در بدن صورت می­‌گیرد.
به دلیل اینکه به پایان بارداری نزدیک شده­‌اید، دهانه رحم محو می‌­شود. محو شدن دهانه رحم، رندی است که در آن دهانه رحم برای تولد کودک آماده می‌­شود. پس‌ازاینکه کودک در ناحیه لگنی قرار می‌­گیرد، به‌تدریج پایین می‌آید و به دهانه رحم نزدیک می‌­شود.
دهانه­ رحم، لطیف‌تر، کوتاه‌­تر و نازک‌­تر می‌­شود. احتمالاً پزشکتان از اصطلاحاتی چون «رسیدن دهانه رحم» یا «نازک شدن دهانه رحم» استفاده کرده است که هر دو به محو شدن دهانه رحم اشاره دارند.

اندازه کودک در هفته سی و نهم بارداری چقدر است؟

هم­‌اکنون، طول کودک بین 45.7 تا 52 سانتی‌­متر و وزنش حدود 2.9 تا 3.6 کیلوگرم است.

در هفته سی و نهم بارداری برای کودک چه اتفاقی می­‌افتد؟

کودک به تولید لایه چربی در زیر پوست خود ادامه می‌­دهد. این، بخش مهمی از توانایی کودک برای تنظیم دمای بدن است. کودک تولید سلول­‌های پوستی جدید را هم برای جایگزین کردن سلول‌­های پوستی قدیمی آغاز می‌­کند.

برنامه شما برای هفته سی و نهم بارداری چه باید باشد؟

در این مرحله، واقعاً باید نگرانی‌های خود را کنار بگذارید و در آرامش باشید. این کودک چه اولین فرزندتان باشد چه چهارمی، فرقی ندارد زیرا با تولد او زندگی شما دگرگون خواهد شد. پس بهتر است تا فرصت دارید برای خودتان، همسرتان و خانواده‌­تان وقت بگذارید.

نکاتی برای بهتر شدن بارداری

بااینکه چیزی به تولد فرزندتان باقی نمانده، بهتر است همچنان تکان‌­های او را تحت نظر داشته باشید. بسیاری از پزشکان توصیه می‌­کنند، تکان‌­های کودک را مانند هفته 35 محاسبه کنید.
احتمالاً هدایای بسیاری برای کودک خود خریده­‌اید و یا دریافت کرده­‌اید. بهتر است برچسب‌های آن­‌ها را جدا کنید. شاید برخی از هدایا اندازه و رنگ مناسبی نداشته باشند با برای جنسیت کودک شما مناسب نباشند. می‌توانید برای اینکه زحمتتان زیاد نشود، برچسب‌­های این هدایا را جدا نکنید.

نکاتی برای همسران

با همسر خود درباره اینکه دوست دارید چه کسی هنگام تولد فرزندتان حضور داشته باشد، صحبت کنید. آیا دوست دارید تنها باشید یا دوستان و خانواده‌­تان هم کنارتان حضور داشته باشند؟ هم‌­اکنون فرصت مناسبی برای فکر کردن به این موضوع است.
با فکر کردن به این موضوع و تصمیم‌گیری درباره آن، فرصت کافی برای انجام اقدامات لازم خواهید داشت.

برچسب ها: , ,