English | فارسی

بارداری هفته به هفته – هفته سی و هشتم بارداری

اکنون که در هفته سی و هشتم بارداری هستید تنها 2 هفته از بارداری شما باقی مانده است. پس بهتر است استراحت کنید و از این روزهای آخر لذت ببرید.

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری چه تغییراتی در بدن صورت می­‌گیرد؟

در این مرحله ممکن است پاهایتان متورم شوند. این اتفاق کاملاً طبیعی است، خصوصاً در روزهای پایانی بارداری. اما اگر تورم شدید یا ناگهانی در دست‌­ها، صورت، پاها و/یا مچ پاها دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.
ممکن است این تورم نشانه عارضه­‌ای به نام فشارخون ناشی از بارداری (PIH)  باشد که به آن پره­اکلامپسی یا توکسمی هم می­‌گویند.

اندازه کودک در هفته سی و هشتم بارداری چقدر است؟

در هفته­‌های آخر بارداری، کودکان اندازه­‌های مختلفی دارند اما به‌احتمال‌ زیاد طول کودک بین 43.2 تا 50.8 سانتی‌­متر و وزنش 2.8 تا 3.4 کیلوگرم است.

در هفته سی و هشتم بارداری برای کودک چه اتفاقی می‌­افتد؟

کودک به رشد خود ادامه می‌­دهد اما اکثر ارگان­‌ها به تکامل رسیده­‌اند و فعالیت می‌­کنند. تنها استثنا، مغز و ریه­‌های کودک است. این دو ارگان می‌­توانند خارج از رحم نیز کار کنند اما به رشد خود در دوران کودکی ادامه می‌­دهند.
شاید دوست داشته باشید بدانید که فرزندتان چه شکلی است؟ شاید دوست داشت باشید فرزندتان موهای قرمز خاله‌­اش، چشمان سبز همسرتان و پاهای بلند پدرتان را داشته باشد.
به‌‌ احتمال‌ زیاد نمی‌­توانید رنگ چشمان او را بلافاصله تشخیص دهید مگر اینکه قهوه‌­ای باشند. اگر آن‌ها قهوه‌­ای باشند، احتمالاً به همین رنگ باقی می‌­مانند.
اما اگر رنگ چشمان او خاکستری یا آبی باشند، به همان رنگ باقی نمی­‌مانند یا سبز، فندقی یا قهوه‌­ای می‌­شوند. این تغییر رنگ معمولاً وقتی کودک به نه‌ماهگی رسید صورت می‌­گیرد.

برنامه شما برای هفته سی و هشتم بارداری چه باید باشد؟

احتمالاً پزشکتان درباره اطلاعات زیر با شما صحبت خواهد کرد:

  • وقتی احساس می‌­کنید که کودک در حال متولد شدن است به چه کسی زنگ بزنید و چه زمانی باید تماس بگیرید.
  • اتمام مرحله اول درد زایمان در خانه
  • مشکلات پزشکی
  • فشارخون ناشی از بارداری (PIH)
  • دیابت ناشی از بارداری
  • کم‌­خونی
  • محدودیت رشد جنین (IUGR)
  • وضعیت بریچ

نکاتی برای بهتر شدن بارداری

اگر پزشک فکر کند که کودک شما در وضعیت بریچ قرار دارد، باید سونوگرافی دیگری برای تأیید این مسئله انجام دهید. این سونوگرافی آخرین بار است که کودک خود را قبل از تولد خواهید دید.
برخی زنان در هفته­‌های آخر بارداری تست بدون استرس هم می‌­دهند. این تست را می‌­توان در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد.
هنگام انجام این تست، شما باید دراز بکشید و یک دستگاه به شکم شما وصل می‌­شود. هر زمان که احساس کردید، کودک تکان خورده باید دکمه را فشار دهید و دستگاه، ضربان قلب کودک را اندازه می‌­گیرد.
درست است که انجام این نوع تست­‌ها طاقت‌­فرساست اما می‌­تواند فرصتی باشد تا با فرزند خود ارتباط برقرار کنید. بسیاری از مادران از این زمان‌­ها لذت می‌­برند زیرا می‌­توانند ضربان قلب کودک خود را بشنوند.

نکاتی برای همسران

آیا کیف خود را برای بیمارستان آماده کرده­‌اید؟ اگر نه، بهتر است همین حالا این کار را انجام دهید زیرا فرزندتان ممکن است همین حالا به دنیا بیاید! بسیاری از پدرها دوست دارند به فرزند جدید خود هدیه ویژه­‌ای بدهند. این هدیه می‌­تواند یک اسباب­‌بازی مانند اولین توپ فوتبال، عروسک یا کتاب باشد.
اگر قصد چنین کاری را دارید، بهتر است آن را در کیف بیمارستان خود قرار دهید. بهتر است به خرید هدیه­‌ای برای همسرتان هم فکر کنید. با این کار به او نشان خواهید داد که خیلی او را دوست دارید و برایش ارزش قائلید.
لازم نیست این هدیه چیزی خارق­‌العاده یا گران­‌قیمت باشد بلکه با این کار فقط باید نشان دهید که به او اهمیت می‌­دهید.

برچسب ها: , ,